Читати книгу - "Зорі падають в серпні"
- Жанр: Детективи
- Автор: Олександр Олександрович Сизоненко
З Криму гітлерівці вивезли у фашистську Німеччину хлопчика Юрка. На протязі 12 років його готували американські і німецькі гангстери до шпигунської діяльності. Зусилля ворога виявилися марними…
На республіканському конкурсі в 1956 році на кращий науково-фантастичний та пригодницький твір для дітей і юнацтва повість Олександра Сизоненка «Зорі падають в серпні» відзначена третьою премією.
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
ЗОРІ ПАДАЮТЬ В СЕРПНІ
Повість
© http://kompas.co.ua — україномовна пригодницька література
Художник заслужений діяч мистецтв УРСР О. М. ДОВГАЛЬ
ЧАСТИНА ПЕРША
Розділ перший
ЕТАП
1
Хтось постукав у вікно тричі. Тихесенько постукав, ледве чутно — Юркові здалося: то вітер пригнув до шибки гілку бузку. Але мати кинула шитво і підхопилася з ослона. Вона застигла, повернувши голову до вікна; зігнута рука її завмерла перед грудьми, з нижньої губи нерухомо звисав шматочок тільки що відкушеної нитки, наче з напіввідкритого рота мами не виривався навіть подих.
— Що таке? — ледве чутно спитав Юрко.
Мати мовчки посварилась на нього пальцем, не відводячи погляду од вікна, і ковтнула слину.
Під вікном шумів у кущах вітер, вдалині глухо билося в скелі море, але серед цих звуків і Юрко вже добре почув повторний стукіт.
— Татко! — крикнув він, зіскакуючи з ліжка. — Татко прийшов!
— Тс-с-с! — вхопила його за плечі мама і, схилившись до самого Юркового обличчя, сказала — Замовчи, почують.
Руки її тремтіли, а в очах було стільки блиску, що Юрко побоявся, як би вона не заплакала. Але мама хутко накинула хустку на плечі й метнулася в сіни. Вона майже беззвучно відчинила двері, і Юркові чути було, як у сіни зайшов хтось великий, шелестючий, поцілував маму і пошепки спитав:
— Не ждала?
А мама у відповідь схлипнула:
— Три місяці жду… Змучилась…
У хату вони зайшли обнявшись. У мами запліталися ноги, і татко майже ніс її однією рукою: в другій тримав автомат. Не поставивши автомата, він обняв Юрка, і хлопцеві обпекло холодним металом щоку й плече. Батько поцілував Юрка, сильно вколовши щетиною, і всі троє сіли на лаву.
Мама, розв'язуючи на грудях у батька шнур плащ-палатки, зітхнула.
— Краще б ти не приходив, — вона боязко озирнулась на вікна.
— Про вікна не турбуйся, — посміхнувся батько. — Завішані добре, шпаринки не примітив.
— Я не про вікна турбуюсь. Я про етап кажу. Скоро виганятимуть усіх.
— Того я й прийшов… — Батько зсадив Юрка з колін, обома долонями, наче вмиваючись, довго тер обличчя. Шапка сповзла на потилицю, і з-під неї сипонуло на чоло буйне давно нечесане волосся.
— Може, хоч жінок і дітей залишать, — з надією сказала зажурена мама.
— Навряд… З інших сіл виганяють до лялечки. Так що збирайся, Ксеню. Я за вами прийшов. Будемо тікати.
Мама все дивилась на батька широко відкритими очима, немов дивувалася, що бачить його.
— Ой лишенько, — схопилася мама, — це ж ти голодний, а я сиджу, як засватана.
— Сиди, сиди, Ксеню, — сказав батько і погладив мамину руку. — Мені приємно, що ти сидиш поряд.
— Але ж я приготую щось поїсти, — метушилася мама. — А ти полагодь верзуни Юркові, вони зовсім розклеїлися.
— Добре. А ти тільки не затоплюй, бо дим закличе непроханих гостей.
— Німців у селі немає.
— Так є поліцаї. Не один біс?
Батько пішов у партизани давно, ще в 1942 році, і дома не був довго. Юрко вже потерпав, чи не вбили його, але зараз йому дивними здалися власні побоювання. Хіба можуть німці вбити татка? Такого сильного, сміливого. Ось він прийшов у село з партизанського табору, а можна подумати, що повернувся з роботи: так усе просто, звичайно і спокійно. Батько розклав перед собою на лаві ножиці, гумовий клей і заходився ремонтувати верзуни. Шкода, що розповідати про партизанів не хоче. Що не питає Юрко, татко кепкує з хлопця, жартує, що у дуже цікавих виростають бороди. Юрко образився: хіба він маленький, що татко боїться звірити таємницю? Йому вже десять років, он на одвірку зарубка, зроблена татком в останній прихід, три місяці тому. Хай подивиться, на скільки Юрко вже підріс за цей час! Але й це не впливає на татка. Він сміється, обнімає Юрка і каже, що навіть мама не питає його ні про що, бо він не має права розказувати: клятву давав перед товаришами і командиром.
Тимчасом батько намазав клеєм латку, підождав, доки вона просохне, для чогось похекав на неї і приліпив на дірку. Потім поставив верзуни у відро з водою і, пересвідчившись, що води вони не пропускають, підвівся.
— Так, — сказав він. — Валянки в тебе цілі?
— Цілі, — замість Юрка відповіла мама.
— Ну, тоді все. Збираймося. — Батько вийняв з кишені брудну грудочку цукру, шматок черствого хліба і подав Юркові. — На тобі партизанського гостинця. Цукор нам з літака скинули. Так що він наш, радянський.
— Нехай Юра лягає, — сказала мама. — Хай поспить трохи, ще встигнемо втекти.
— Лягай, — наказав батько Юркові. — Опівночі вирушимо, буде безпечніше.
Юркові здалося, що він ніколи не пробував такого солодкого цукру. Одкусив половинку і сховав під подушку: хай лишиться й на дорогу. Юрко дрімає і з приємністю думає про те, що татко, нарешті, дома і скоро вони підуть до партизанів. Мама вмовляє татка:
— Відпочинь і ти, Толю. А я поки що приготую все. — Вона зітхнула — Ну, де його оце
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Зорі падають в серпні», після закриття браузера.