Читати книгу - "Здорова, щаслива, сексуальна. Мудрість аюверди для сучасної жінки"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Одним зі способів дізнатися про ваше особисте призначення – запитати себе: «Якби я мала необмежену кількість часу та грошей, що я робила б зараз?» Якщо ви живете відповідно до дхарми, відповідь буде: «Нічого іншого, крім того що роблю зараз». Якщо ж ні, можливо, настав час переоцінити життєву мету. Аюрведа допомагає нам долучитися до дхарми, знайшовши баланс тіла та розуму. Медитація – це ключ, який відмикає перед нами двері тиші та спокою, щоб приборкати страхи і сумніви, які не дозволяють нам наблизитися до того, що є справді найкращим для нас і для світу.
Розпочніть зараз: як же розпізнати власну дхарму?
• Візьміть ручку і два аркуші паперу.
• Трішки поміркуйте, а потім допишіть це речення: «Якби у мене було вдосталь грошей та часу, я б _________________». (Наприклад: «Подорожувала світом і фотографувала б екзотичних пташок».)
• Занотуйте відповідь, а потім уявіть, як ви це робите.
• Тепер запишіть відповідь у теперішньому часі, знову і знову протягом п’яти хвилин. («Я подорожую світом і фотографую екзотичних пташок».) Пишіть далі, стежачи, чи не виникає у вас опір, відтак запишіть свої сумніви на іншому аркуші паперу. («У мене ніколи не буде достатньо грошей, щоб це втілити. Моя мама вважатиме, це гайнуванням часу. Я ніколи не зможу застрахувати життя, втративши цю посаду».)
Аюрведичні вчення стверджують, що наш розум наповнений негативом, який буквально перекриває нам шлях до того, що ми любимо. Нам треба вибиратися з лещат цих негативних настанов і перестати в них вірити. А тепер протягом кількох хвилин запишіть фрази, які знешкоджують цей негатив. (Так можна змінити наші речення з «Усім начхати на мої світлини пташок» на «Моя нестримна цікавість до рідкісних пташок перетворюється на роботу, яка дає матеріальне і творче задоволення».)
Ціль № 4: Дайте мені свободу
Мета номер чотири – «мокша», тобто свобода. Хоч як крути, а за всіма нашими вчинками сховано бажання втекти від циклів страждань і задоволення чи то смерті й народження та відчути щастя, не підпадаючи під вплив цих протилежностей. Мокша – це змога прокинутися вранці вільним від страхів. Мокша – це відчуття того, що нічого з зовнішнього світу нам не може дати цілковитого щастя, бо це насправді перебуває всередині нас. Мокша – це коли ви справді нічого і нікого не потребуєте, щоб відчувати власну повноту та цілісність.
Що далі ми просуваємося на шляху пізнання свого істинного «я», то очевиднішою стає ця мета, нам простіше робити вибір на користь того, що підкріплює власну істинну свободу. Якщо ми надто захоплюємося ідеєю свободи, то ризикуємо перетворитися на лицемірних духовних егоїстів. Я спостерігала за спробою своїх студентів і друзів здобути свободу за допомогою «духовної втечі» – термін, який уживають фахівці в галузі психології та духовного розвитку на опис спроб утекти від лихого у вигаданий духовний простір, де немає жодних проблем. Учення запевняють, що це неможливо. Ми не можемо втекти від болю чи втіхи, народження та смерті, внутрішньої боротьби (карми). Усе, що ми можемо зробити, це стати люблячими свідками двоїстості життя.
Справжня мокша передбачає поглиблення, здатність бачити більше, спостерігати за життям, вільним від наших мотивів. Визначити власну успішність у розрізі мокші можна, поглянувши на власне життя. Індикаторами успішності є те, наскільки воно вільне від страхів і сповнене радості серед виру сучасного неідеального світу, а також те, як часто ви піддаєтеся впливу негативних почуттів, коли не дістаєте те, чого прагнули. Мокша також означає бачити істинну природу речей, незважаючи на матеріальний світ. Та хай там як, а блиск рекламних оголошень, телефонні дзвінки, побачення, новини і теплий дотик коханої людини для нас так само реальні. А тому що дужче прагнемо пізнати своє справжнє «я», то більше ми маємо радості від перебування в цьому ілюзорному й тимчасовому світі відчуттів, водночас насолоджуючись священним задоволенням, що лежить за цим усім. Тобто ми здобуваємо свободу, оскільки цілком заглиблюємось і тішимося зі швидкоплинної краси життя, що поступово розгортається перед нами.
Аюрведа ласкава до наших сердець. Чому? Бо ці чотири цілі являють собою лише прості нагадування, що наші серця мають глибокі потаємні бажання. Використовуйте чотири прагнення як основу для власного здоров’я та добробуту. Коли ці бажання перетворюються на відправну точку, життя стає більш наповненим і збалансованим, внутрішній світ починає розквітати на фізичному, чуттєвому, розумовому та духовному рівнях. Найголовніше те, що ці вчення будують фундамент справжнього щастя й самореалізації. Коли ви відчуваєте себе на висоті та сповнені щастя, можете бути певними, що весь світ відчуває внесок вашої душі й перетворюється на ще краще місце для життя. Немає нічого прекраснішого і сексуальнішого за жінку, яка себе знайшла й реалізувала.
Ключові ідеї
• Людина має чотири основні життєві цілі: кама (задоволення), артха (багатство), дхарма (призначення) та мокша (свобода).
• Ми щасливі, коли реалізовуємо усі чотири прагнення. Якщо ж бракує принаймні однієї мети, це одразу відчувається.
• Коли наше життя духовно наповнене і розкривається на повну силу, ми змінюємо світ на краще.
Практичне завдання
Знайдіть тихий куточок, дістаньте щоденник і дайте відповідь на такі запитання: Наскільки успішними ви є в реалізації цих чотирьох життєвих прагнень? Котрого з цих чотирьох бажань ваше серце прагне найдужче? Діставши відповідь, поміркуйте над конкретними шляхами, як задовольнити їх. Запишіть це в теперішньому часі. Нижче подано приклади щоденних, щотижневих чи щомісячних справ, щоб реалізувати ваші цілі та бажання:
• Щодня протягом 15 хвилин я танцюю під улюблену музику, бо це мені дає нестримне задоволення.
• Щотижня ми з Робом влаштовуємо побачення – тільки ми удвох, і більше нікого. Раз на квартал ми кудись їдемо на вихідні.
• Раз на місяць я стаю волонтером у центрі для безпритульних.
• Щодня протягом тридцяти хвилин я пишу сценарій.
• На моєму рахунку двадцять тисяч доларів, бо щомісяця я відкладаю п’ятсот.
3. Доші та п’ять елементівЩо більшою мірою збалансовані три чільні стовпи здоров’я (їжа, сон і секс), то краще й повніше ми досягаємо чотирьох головних цілей: задоволення, фінансового добробуту, самореалізації та свободи. А от тепер погляньмо уважніше на те, як аюрведа тлумачить здоров’я, щастя й сексуальну енергію. Щоб ліпше відчути найвищий добробут і долучитися до нього, слід звернути увагу на елементи, з яких ми складаємося. Відповідно до аюрведи, увесь світ, починаючи з найвищої гори і закінчуючи найдрібнішим атомом, складається з п’яти основних елементів, народжених у глибокій космічній любові. Це означає, що, власне, весь зовнішній світ повністю відображено в окремому індивідуумі. Цей розділ допоможе вам зрозуміти, як любов між цими елементами знаходить прояв у вашому унікальному тілі та душі.
Ода стихіям
Ефір, повітря, вогонь, вода й земля – п’ять улюблених дитинчат Усесвіту, які постійно бавляться на фізичному та нефізичному рівнях. Разом вони утворюють світ, який ми здатні відчувати. Ці
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Здорова, щаслива, сексуальна. Мудрість аюверди для сучасної жінки», після закриття браузера.