Читати книгу - "Мій бос — ідіот, Томас Еріксон"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Крючкодерство синіх начальників, у яких усе — за правилами
Якщо ви любите аналізувати й ґрунтовно доколупуватися до всього, над чим працюєте, ви точно порозумієтесь зі своїм синім начальником. Сині начальники — це аналітики, які керують командою шляхом вивчення проблеми й подрібнення їх на складники. Вони стають експертами в розв’язанні проблем за умов, що питання, якими вони опікуються, їм цікаві. Їх спосіб позбутися проблем — розробити достатньо складний механізм їх розв’язання і за допомогою його ретельної реалізації досягти окреслених цілей. Вони добре виявляють компетентності інших і високо цінують професіоналізм. Те, що у вас добрі стосунки чи налагоджені з кимось відносини, навряд чи вразить таку людину.
Порядок і правила — я це люблю!
Однак залежно від вашого типу особистості ваш синій начальник може вам здаватися дещо замкненим у собі. Може навіть складатися враження, що він намагається триматися дистанційно. Можливо, ви навіть не зможете по-справжньому з ним познайомитися. Якщо стосунки з вашим начальником для вас важливі, ви будете розчаровані тим, як мало він розповідає про себе. Сині начальники також схильні «закопуватися» у власних проблемах чи завданнях, пов’язаних із роботою, і зовсім забувають, що їм треба керувати колективом. Зазвичай вони найкращі фахівці, а це може дуже непокоїти колектив.
Що ви матимете з того за звичайного робочого тижня?
Ми реагуємо на різну поведінку по-різному. Залежно від вашого кольору ви можете тією чи іншою мірою сприймати й «відчувати» свого начальника. Якщо ви — червоні, вас менше зачіпатиме й турбуватиме командно-наказовий стиль начальства. Якщо ви — жовті, вас може особливо не турбувати те, що ваш жовтий начальник починає кожне речення з «Я…». Якщо у вас переважає зелений колір, мабуть, ви вважатимете, що насправді це — добре, коли навколо вашого зеленого начальника нічого особливого не відбувається. Як людина синього кольору ви цінуватимете той факт, що ваш синій начальник сидить на роботі, як у машині: тримає руку на ручному гальмі й ногу — на педалі гальмування. До того ж все-таки слід мати на увазі, що все визначає конкретна ситуація.
Іноді навіть червоний начальник може спокійно сидіти й по-справжньому слухати. Все залежить від того, чи вдалося вам до нього достукатися.
Якщо зорі стануть правильно, навіть жовтий начальник на хвильку втримається від балаканини про себе й дозволить вам вставити кілька слів у розмову.
Певна невизначеність проблеми може примусити навіть зеленого начальника чітко висловити свою позицію. Коли таке трапляється, оточення зазвичай добре це бачить.
І якщо буде надано достатньо аргументів і доказів, навіть синій начальник відкриється для вас. Хто знає, можливо, ви дізнаєтесь, де він живе і чи є в нього діти.
Цим я просто хочу сказати, що правил без винятків не існує. Знову ж таки люди — складні істоти. Навіть якщо ваш начальник має риси, що характерні для певної поведінки, не варто ставити все на одну карту, передчуваючи, яким буде його наступний крок. Але за правильного підходу все стає набагато простішим.
Яку роль відіграє наш внутрішній інстинкт?
За останні двадцять років мене питали про це тисячу разів: чи правда, що начальники — це зазвичай червоні? Я не маю конкретної кількості, але, як кажуть, наявність червоної поведінки зростає з кожним рівнем в ієрархії компанії. Чи означає це, що червоні — найкращі начальники? Про це ми нічого не знаємо. Однак знаємо, що вони суттєво стійкіші до потужних ударів, ніж інші, і не відступають під тиском справжніх викликів. А це допомагає на шляху до вершини. Чи робить це з них хороших лідерів — це вже зовсім інше питання. Іноді — так, іноді — ні.
Однак найголовніше, до чого я прийшов, коли навчав своїх начальників і допомагав їм розвиватися, це те, що їхнє внутрішнє чуття, їхній інстинкт визначає, як вони впораються із завданнями, що стоять перед ними. Сам спосіб спілкування — не найважливіше, що відрізняє успішних людей від тих, хто є менш успішним як начальник. Натомість основне, що їх відрізняє, — усвідомлення того, що взагалі існують різні стилі спілкування. Чим більше начальник дізнається про себе і вивчить себе, тим краще він керуватиме іншими.
Я не бачу жодних коротких шляхів досягнення цього.
На підтвердження майже всього є дослідження. Начальники з розвиненим внутрішнім чуттям-інстинктом є вмілими комунікаторами, вони досягають найкращих результатів і завойовують довіру колег. Вони набагато ефективніші в керуванні командою, їм простіше зробити кар’єру. Вони мають вищу самооцінку, а їхні стосунки — як на роботі, так і зовні — функціонують набагато краще. Цікавий побічний ефект — вони брешуть менше, ніж інші начальники.
Тож чому б спершу не вибрати собі хорошого начальника, а не просто знайти свого роботодавця?
Розділ 5. Найпоширеніші комбінації кольорів і як їх розпізнати
«У відповідь на ваші запити щодо покращення комунікації я збільшу тривалість своїх промов на наших і без того затяжних нарадах»
Людина мало коли має в собі тільки один колір. Гадаю, ви це вже й самі зрозуміли. На це також вказує статистика, на яку ми подивимось. Варто нагадати, що навіть якщо ми маємо всього чотири основних компоненти, поєднуватися вони можуть багатьма способами.
У поведінці близько десяти відсотків людей панівним є тільки один колір. Це може бути будь-який колір: червоний, жовтий, зелений або синій. Таких людей не так багато, але вони є. Їх легше розпізнати, бо переважний колір у їхній поведінці проявляється дуже чітко. Зауважте — я не кажу, що людина з одним панівним кольором чимось краща за інших. Я просто кажу, що таких людей простіше визначити, а це стосується як їхніх сильних, так і слабких сторін.
Утім, найчастіше в нашій поведінці переважають два кольори. Це може бути поєднання або червоного з жовтим, або синього із зеленим, або будь-яка інша комбінація. Щоб не бути занадто технічним, це легко побачити, якщо проаналізувати заданий профіль особистості — понад вісімдесят вісім відсотків усіх досліджень указують на комбінацію саме двох кольорів, що дає нам збалансованішу картину особистості. Зелено-синя людина — все ще інтроверт, але не дуже нахабний і не конче боїться конфліктів. Поведінку такої людини можна описати як різновид гібридної поведінки, що не виділяється серед інших. Це стосується як позитивних, так і негативних рис. З іншого боку, такі люди автоматично мають більше від того, що повинні контролювати.
Нарешті, є й такі, у яких переважають три кольори, і комбінуватися вони, звісно, теж можуть як завгодно.
Вісім типів поведінки за колесом профілю особистості IPU
Червоно-жовті мотиватори: креативність і гнучкість
Червоно-жовта комбінація означає новаторство, креативність, ентузіазм і гнучкість. Таким людям подобаються нові ідеї,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мій бос — ідіот, Томас Еріксон», після закриття браузера.