Читати книгу - "Нащадки «Білого Хреста»"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Хтось непогано обміркував «операцію», — відповів я. — І стежили за шофером.
— Ти нікого не запідозрив із працівників Будинку колгоспника?
Я перебрав у пам'яті свої розмови із Дзюняком, адміністраторкою, черговою другого поверху Палигою, грузином Белішвілі. Нічого незвичайного не помітив у їхній поведінці. Жодної зачіпки чи натяку на недовір'я. До речі, я зустрівся лише із трьома працівниками готелю, а їх усього — одинадцять. Отож попереду ще вісім чоловік. Можливо, з решти… І заперечно похитав головою.
— Слухай, Анатолію, варто підскочити в лікарню до Молостова. А раптом заговорить, — нагадав йому.
— Поїдь, — погодився Топчій.
Шофера ЗІЛа поклали до хірургічного відділення обласної лікарні, де його відразу зробили операцію. Відтоді минуло доволі часу, й, напевне, Молостов уже прийшов до пам'яті.
8.
«Уазиком» швидко дістався до знайомих зелених воріт. У тінистих алеях, заставлених лавками, сиділи хворі й відвідувачі, між густими деревами прозирали вікна корпусів. Мені не довелося шукати й розпитувати, де відділення. Я тут бував не раз, і саме в хірургії, бо учасники подій, якими займався карний розшук, часто потрапляли туди. Така специфіка нашої роботи.
У фойє куняла чергова. Попросив її покликати лікаря. Він довго не з'являвся. Я занепокоєно поглядав у коридор. У ньому — сестринський пост, а в кінці — двостулкові двері з матовим склом — операційна. З палати реанімації вийшла чергова з кисневою подушкою, кивнула: мовляв, уже скоро. І справді, через кілька хвилин до мене наближалася завідуюча відділенням Самойлюк, немолода жінка з карими сумними очима. Вона несла халат.
— Знову ви до нас, — чи запитала, чи ствердила співчутливо. — Напевне, до Молостова?
— До нього. Як він там?
— У важкому стані: поранення серйозне, і втратив багато крові. Привезли б на годину пізніше — не врятували б, — лікарка поправила на мені комірець халата.
— Дякую. А тепер житиме?
— Повинен, якщо обійдеться без ускладнень.
— Я б хотів…
— Він тільки опритомнів. На кілька хвилин я вас пущу, — дозволила Самойлюк і зауважила: — Але чи заговорить…
Я теж не мав упевненості: наркоз, безперечно, притупив пам'ять Молостова. Для згадки треба її напружити, зібрати силу волі. А де та сила після важкої операції?! І все ж спробувати не зайве. Я переступив поріг палати — пахнуло ліками. На високому ліжку з коліщатами лежав шофер. До його руки підключена система переливання крові. На столику стояв цілий ряд пляшок для крапельниці. Я сів у головах. Молостов блідий, навіть губи і вуха мов пергаментні. Очі заплющені, й повіки аж просвічувалися, синюваті, наче пелюстки волошки. Ліве плече й груди забинтовані. Вони ритмічно здіймалися, його стале дихання вселило у мене надію.
— Валентине, — тихо гукнув його, — ти мене чуєш?
Повіки сіпнулись, ворухнулися брови, і Молостов розплющив очі, втупився в стелю неосмисленим поглядом. Мені було нелегко звертатися до свідка, будити у нього спогади. Розумів його стан. Але треба, бо на волі залишалися крадії, здатні на найтяжчий злочин.
— Валентине, я з міліції, — неголосно повторив. — Ти мене чуєш?
Він поволі скосив очі в мій бік і ледь повернув голову, щоб краще бачити співрозмовника. Я взяв його за руку, і шофер легенько потис мої пальці. Почув! До нього вернулася свідомість.
— Хто тебе вдарив? Ти його знаєш? — питав, чітко карбуючи слова.
Спершу губи Молостова шелеснули, і я нахилився ближче до нього, наставив вухо, щоб почути, розібрати мовлене.
— Як… — ворухнулись його уста, і мою щоку обпік гарячий подих.
Валентин заплющився, не випускаючи моєї руки. Я увесь немов перетворився на слух: здавалося, ніби дзвінко падали краплі глюкози у крапельниці, лупився стукіт серця шофера… Його губи не ворушились, і я злякався, що водієві зробилося погано, знову поринув у чорну безодню непритомності. Подумки вибачився за… Несподівано він удруге ледь потис мої пальці.
— Як… Митутя… — прошепотів, і рука розслаблилась — Молостов зовсім обезсилів.
Не наважився запитати значення слів «Як… Митутя». Головне — він їх мовив. Я ще посидів кілька хвилин. Валентин не розплющував очей, але дихав рівно. Залишив палату, і відразу до неї зайшла медсестра. У коридорі відділення на мене чекала Самойлюк. З її виразу обличчя зрозумів, що лікарка хотіла щось сказати.
— Знаєте… — повела мене попідруч коридором. — Я не експерт, але за тридцять років роботи надивилась… Так ось, юначе, ножове поранення у вашого підопічного виняткове.
Я нерозуміло подивився на неї. Її судження мене зацікавило.
— Еге, — підтвердила і пояснила: — Рана розташована між шиєю і ключицею'.
Мимоволі лапнув себе за плече й намацав ямку. Дійсно, щоб туди влучити навмисне, треба добряче набити руку. Можливо, випадково. Ні перше, ні друге не збирався заперечувати. Просто взяв до уваги повідомлення лікарки. Попереду висновки експертів. Я заспішив до відділу. З голови не виходило дивне «Як… Митутя». «Як… Митутя», — сказав Молостов. «Як… Митутя…» Наче ім'я і прізвище. Чиє? Як… Яків! Яків! Яків Митутя! Де ж його шукати: у місті чи в селі Малинівці?
Ми поминули універмаг і виїхали на вулицю Шевченка. «Уазик» упірнув у затінок молодого листя каштанів, що росли на тротуарах навпроти триповерхового приміщення відділу. Я встиг на нараду. Рішуче відчинив оббиті чорним дерматином двері до кабінету начальника відділу. За приставним столом сиділи майор Скорич, слідчий Топчій, і в кріслі підполковник.
— Дозвольте? — звернувся до Ольхового.
— Сідай, Арсене, — кивнув Павло Михайлович, пильно оглянувши мене. — Забігався? — турботливо запитав.
— Трохи, товаришу підполковник.
— Як потерпілий? Щось сказав?
— Два слова. «Як… Митутя — прошепотів шофер», — коротко доповів. — «Як» — мабуть, Яків.
Вони перезирнулися між собою, і в Топчія проясніло чоло.
— Яків Митутя, — повторив Анатолій. — А це вже слід.
— Зачіпка славна, — підтвердив Ольховий.
Скорич відсунув
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Нащадки «Білого Хреста»», після закриття браузера.