BooksUkraine.com » Наука, Освіта » Компас емоцій. Як зрозуміти свої почуття, Ілсе Санд 📚 - Українською

Читати книгу - "Компас емоцій. Як зрозуміти свої почуття, Ілсе Санд"

50
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Компас емоцій. Як зрозуміти свої почуття" автора Ілсе Санд. Жанр книги: Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 12 13 14 ... 19
Перейти на сторінку:
партнер

Коли йдеться про почуття, пов’язані із соромом, важливо дбати про те, щоб ніхто не почувався ображеним. Тому робіть усе можливе, щоб обговорювати ці почуття в атмосфері прийняття — навіть якщо для вас це важко або ви боїтеся, що вашу свободу хочуть обмежити.

Можливо, ви зіткнулися з дилемою. Якщо наважитеся донести її до вашого партнера й залучите його до пошуку подолання проблеми, це піде тільки на користь стосункам. Дилема може звучати приблизно так: «Щоразу, коли я виходжу з дому й бачу, що тобі через це боляче, мені хочеться негайно все скасувати, тільки б ти усміхалася й була радісною. Проте я боюся, що якщо відмовлюся від проекту, який наповнює моє життя сенсом, то стану надто роздратованим, сердитим і неприємним, і тобі не захочеться зі мною бути».

Якщо ваш партнер відчуває, що важливий для вас і ви враховуєте його думку під час ухвалення рішень, його ревнощі послабляться.

Іноді ревнощі є ознакою низької самооцінки або ж указують на проблеми в стосунках

Деякі люди ревнують частіше, ніж інші. Якщо ви ревниві, причиною може бути ваша вразливість. І чим нижча ваша самооцінка, тим більше ви ревнуватимете. Якщо ви вважаєте себе менш привабливими, то відчуватимете значно більшу загрозу з боку конкурентів, на відміну від тих, хто вірить у свою винятковість. Якщо вам властиво хвилюватися, що вас ось-ось покинуть заради когось кращого, варто попрацювати над своєю самооцінкою.

Іноді до мене приходять клієнти, які потерпають від ревнощів. Вони звертаються в клініку за порадою своїх партнерів, які хочуть допомогти позбутися цієї надокучливої емоції.

І все ж, судячи з мого досвіду, ревнощі розповідають набагато більше про стосунки, ніж про самого ревнивця. Зазвичай більш вразлива в парі людина першою відчуває, що зі взаєминами щось негаразд. Можливо, емоційне тепло, яке колись було між партнерами, кудись зникає. Коли ревнощі виявляються симптомом, парі корисно поговорити про них як про спільну проблему. Це допоможе краще усвідомити, що про відносини потрібно дбати й повсякчас інвестувати в них, щоб вони тривали довго.

І все-таки в деяких ситуаціях ревнивій людині варто пройти курс психотерапії, щоб дослідити й усунути те, що заважає сформувати адекватну здорову самооцінку.

Підсумок розділу 8: прислухайтеся до своїх ревнощів

Ревнощі — це насамперед страх бути перевершеним. Це почуття може бути пов’язаним із низькою самооцінкою ревнивця. Іноді воно вказує на те, що вам слід подбати про свої стосунки й розбудовувати їх. Якщо ви можете говорити про ревнощі так, щоб жодна сторона не почувалася винною, ви на правильному шляху.

Розділ 9. Познайомтеся зі страхом

Страх — почуття природне. Але декому його бракує. Вчинки таких людей бувають необдуманими, і в цьому криється небезпека. Гадаю, коли ми відпускаємо дітей у самостійне життя, більшість із нас сподівається, що закладений страх не дозволить їм бродити вночі небезпечними вулицями незнайомого міста. Страх може відчуватися на різних рівнях: від легкого неспокою і до панічної тривоги. Деякі клієнти спершу стверджують, що тривога їм невідома. Однак, коли я починаю розповідати їм трохи більше про тривогу, вони з подивом погоджуються, що деякі з їхніх симптомів є виявом саме цього почуття. Далі можна ознайомитися з симптомами тривоги.

Люди, які заявляють, що ніколи нічого не бояться, неправильно розуміють дійсність. Життя небезпечне. Ми помремо від нього, хоч і не знаємо, коли саме. Ми не знаємо, що станеться завтра, а наслідки рішень, які ми ухвалюємо сьогодні, можуть виявитися через багато років. Певна невизначеність у поглядах на життя цілком природна.

Прискорене серцебиття

Стиснення у грудях

Проблеми з диханням

Тремтіння

Підвищена пітливість

Підкошуються ноги

Запаморочення

Біль під час ковтання

Збудження «як на голках»

Метушливість

Знервованість

Неспокій

Хвилювання

Нездатність розслабитись

Легкий неспокій

Тривога може вказувати на те, що певна річ є небезпечною і від неї краще віддалитися. Утім ця емоція також свідчить, що щось є важливим для нас, і тоді краще, навпаки, наблизитися.

Якщо вимірювати страх за шкалою від 0 балів до 10, то перед своєю першою лекцією в житті в мене було 8. За день до події мене нудило, підвищилася температура. За кілька хвилин до початку виступу моє серце калатало в грудях, я спітніла і відчула, як важко стало дихати.

Я могла б припинити кар’єру лектора просто тоді. Однак бажання поділитися думками було настільки сильним і важливим для мене, що я вирішила рухатися вперед.

Відтоді минуло 9 років. Я й досі час від часу тривожуся. Але задоволення від захопливої роботи, безперечно, перевищує неприємні аспекти тривоги.

Якщо ви відчуваєте, що опиратися тривозі стає дедалі складніше і це заважає вам повноцінно самовиражатися, зверніться до фахівця. Кілька сеансів когнітивної терапії допоможуть вилікувати найгірші вияви тривоги та озброять кількома способами її подолання.

Пам’ятайте, що когнітивна терапія не завжди повністю усуває проблему. Проте фахова допомога може послабити найгірші вияви тривоги, тому цей варіант вартий уваги. Під час сеансів можна знайти вихід для прихованої енергії, і це дозволить вам реалізувати себе в різних царинах.

Сама тривога безпосередньо не небезпечна. Від неї не помирають. Тривога може підготувати людину до різних процесів, наприклад, до боротьби або втечі під час небезпеки. Якщо ви ретельно вивчите природу своєї тривоги й навчитеся спокійніше ставитися до певних відчуттів у своєму тілі, то зможете подолати чимало проблем.

Підсумок розділу 9: познайомтеся зі страхом

Тривожитися природно. Це почуття може попереджати про небезпеку й сигналізувати, що з певної ситуації треба тікати. Часом тривога означає, що ви на порозі чогось важливого. У такому разі тривогу краще прийняти й рухатися вперед.

Чим краще ви вивчили свою тривогу й породжені нею фізичні відчуття, тим спокійніше ставитиметеся до ситуації. Найкращий вихід — потоваришувати зі своєю тривогою. Привітайте її, визнайте право на існування, але ніколи не допускайте, щоб це почуття керувало вашими діями.

Розділ 10. Як стримуватися, коли емоції сповнюють

Украй рідко вчинки, скоєні на емоціях, призводять до чогось хорошого. Як правило, сильні почуття провокують «тунельний зір», через який ми здатні бачити тільки причину емоцій і нічого більше. Ширший кут зору на життя зникає, а короткострокові цілі раптом здаються набагато важливішими, ніж довгострокові.

Наприклад, якщо вам як сніг на голову звалився величезний рахунок, то можна на мить забути про рішення позбутися тютюнозалежності і спокуситися на цигарку для заспокоєння. На емоціях ви можете порушити установку не турбувати стареньку матір різними проблемами й таки зателефонувати їй, вихлюпнувши на неї своє роздратування. Згодом ви почуватиметеся не тільки розчарованими цим нежданим рахунком, а й винними через те, що порушили свої обіцянки.

Іноді мистецтво реагування на поточну ситуацію полягає в тому, щоб нічого не робити, доки вас охоплює злість і, судячи з усього, позбавляє вас здатності мислити раціонально. Емоційність лише погіршить ситуацію. Ви можете навчитися стримувати себе під час хвилювання замість того, щоб удаватися до необдуманих учинків. Навички самоконтролю можна розвивати так само, як і будь-які інші.

Коли почуття переповнюють, а сил їх контролювати нема,

1 ... 12 13 14 ... 19
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Компас емоцій. Як зрозуміти свої почуття, Ілсе Санд», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Компас емоцій. Як зрозуміти свої почуття, Ілсе Санд"