BooksUkraine.com » Фантастика » Бот 📚 - Українською

Читати книгу - "Бот"

199
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Бот" автора Максим Іванович Кідрук. Жанр книги: Фантастика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 131 132
Перейти на сторінку:
ту частину фрактала, котра збільшена і продемонстрована на третьому малюнку, і т. д. Якщо рамки немає, значить збільшена центральна частина попереднього малюнка.

102

Бенуа Мандельброт (1924–2010) — французький та американський математик (за походженням — литовський єврей), творець фрактальної геометрії. Лауреат премії Вольфа з фізики (1993).

103

Зрозуміти принцип побудови множини Мандельброта нескладно. Для цього не потрібно фахових знань з математики. Достатньо пригадати просту річ, яку всі ми вивчали на уроках алгебри у 6-му класі, — комплексні числа. В той же час ця інформація не стосується безпосередньо подій у романі, через що я вирішив не додавати її в текст. Якщо вам не цікаво занурюватись аж так глибоко або ж ви вважаєте, що розібратися з комплексними числами буде складно, просто продовжуйте читати далі. Для розуміння подальших подій досить поверхового уявлення про те, що таке фрактали. Для тих же, хто хоче дізнатися більше, наприкінці книги розміщено додаток (Додаток А. Множина Мандельброта), де описується принцип побудови та історія відкриття цього фрактала.

104

Більшість нелінійних диференційних рівнянь аналітично розв’язати неможливо. Ті окремі винятки, які можна розв’язати, вимагають оригінальних, нестандартних підходів.

105

От хто не нудьгував увесь цей час (фр.)

106

SSG-69 (нім. Scharfschützengewehr — снайперська гвинтівка) — австрійська снайперська гвинтівка, прийнята на озброєння у 1969 році. Вважається однією з кращих у світі. Стоїть на озброєнні армії, поліції, спецзагонів та прикордонних військ країн — членів НАТО.

107

Кататонія (кататонічний синдром) — психічний розлад, що характеризується порушенням рухових функцій. Одним із проявів кататонії є ступор.

108

H field — прийняте у фізиці позначення магнітного поля (буквою H позначають напруженість магнітного поля).

109

Delight — задоволення, насолода, розвага (англ.).

110

Антагоніст (в біохімії) — речовина, біологічна дія якої прямо протилежна дії іншої речовини.

111

Рекуператор (від лат. recuperator — той, що отримує назад) — теплообмінник для вловлювання тепла/холоду вихлопних газів чи витяжного повітря.

112

«KC-10 Extender» — важкий повітряний заправник на базі цивільного авіалайнера «McDonnell Douglas DC-10». Extend (англ) — розширювати, extender — розширювач, тобто той, що розширює радіус дії літаків

113

Ідеться про швидкість, за якої відбудеться відрив літака від землі. 120 вузлів = 222,4 км/год.

114

Офіцери між собою визначають, на якому режимі будуть злітати: номінальному (режим повної нефорсованої тяги двигунів, зазвичай використовується, коли літак неповністю завантажений) чи злітному (режим роботи двигунів, що забезпечує максимальну потужність та тягове зусилля).

115

Всі літаки «В-2 Привид» носять назви, пов’язані з одним зі штатів США: наприклад, стелс-бомбер за номером 88-0329 називається «Spirit of Missouri», 89-0128 — «Spirit of Nebraska», 93-1088 — «Spirit of Louisiana» тощо.

116

Бриючий політ — політ літака на висоті гранично малій (5 — 100 метрів), але в той же час достатній для забезпечення можливості своєчасного маневрування в разі зустрічі з перешкодами. Застосовується з метою замаскованого наближення і нападу на об’єкт, що прикривається потужними засобами ППО.

117

Звучить приголомшливо, але це правда: на відміну від російських дальніх бомбардувальників «Ту-95», де на перших серійних машинах не було навіть туалетів (!!!), «B-2» обладнаний повноцінною кухнею і ліжками для відпочинку екіпажу.

118

360 вузлів = 670 км/год.

119

Ефективна площа розсіювання (ЕПР) в радіолокації — площа уявної поверхні, котра, будучи поміщена в точку знаходження цілі, перпендикулярно до променів локатора, створить у точці розташування радіолокаційної станції таку ж густину потоку відбитої потужності, як і реальна ціль. Іншими словами, ЕПР рівна площі суцільного листа, котрий, якщо ним замінити реальний об’єкт (напр., літак), поверне на радіолокатор хвилю такої ж потужності, як і сам об’єкт. Вимірюється в м2. ЕПР об’єкта залежить від форми, розмірів, матеріалу, з якого він виготовлений, а також від орієнтації стосовно приймача (локатора). ЕПР реальних об’єктів: винищувача — 3 — 12 м2, автомобіля — 3 — 10 м2, важкого бомбардувальника — 13–20 м2 і вище, крейсера — 12 000 — 14 000 м2, людини — 0,8–1 м2, лебедя-шипуна — менше за 0,0228 м2. ЕПР стелс-бомбардувальника «B-2 Spirit» коливається в межах 0,0014 — 0,1 м2. Це значення значно нижче від мінімальної ЕПР, на яку реагують зенітні ракети чи ракети винищувачів (0,3 м2). Цебто для самонавідних ракет стоп’ятдесятитонний «B-2» просто не існує.

120

Вікунья — тварина з родини верблюжих. Зовні нагадує ламу чи гуанако, тільки значно менша за них розмірами.

121

Joint Direct Attack Munition (JDAM) (амер.) — причіпний бойовий снаряд прямого ураження; комплект обладнання на основі GPS-технологій, призначений для перетворення існуючих бомб вільного падіння (так званих «тупих бомб» — англ. dumb bombes) у всепогодні боєприпаси, чия траєкторія може коригуватися («розумні бомби» — англ. smart bombes). JDAM являє собою комплект з невеликих крил, який кріпиться у середній частині бомби, та хвостового блока з керованим оперенням, що дозволяє снаряду маневрувати. Вперше випущений у 1997 році фірмою «Boeing».

122

Інфразвук — пружні хвилі, аналогічні звуковим, що мають частоту нижчу за нижню границю діапазону чутливості людського вуха (<20 Гц). Звукова хвиля з частотою коливань нижче 20 Гц не вловлюється людським вухом, цебто не може бути почута. Проте це не означає, що людина не сприймає інфразвук узагалі. Якщо інфразвукові хвилі мають достатньо велику амплітуду, вони проявляють себе як звичайний надпотужний звук. Через це можлива цікава ситуація. Наприклад, людина в зоні дії інфразвуку з частотою 12 Гц та рівнем «гучності» 150 децибел відчуватиме скажений тиск на барабанні перетинки, тремтіння у грудях (подібно до того, як відчувається бумкання динаміка на дискотеці), вібрацію повітря і довколишніх предметів, але… нічого не чутиме. Абсолютна більшість історій про зустрічі з привидами, духами померлих і т. п. спричинені саме інфразвуком, чиє невидиме джерело розташовується десь поряд зі «зловісним» будинком.

123

Бриючий політ нерідко застосовують для ліквідації живої сили супротивника. Я не раз читав про те, як через звук реактивного винищувача, що несеться на гранично малій висоті, у солдатів лопаються артерії, зупиняється серце, відбувається самовільна дефекація тощо. Чесно кажучи, я в те не дуже вірив. Поки на початку 2011 не опинився в Каїрі в самий розпал єгипетської революції. В неділю, 30 січня, Мубарак підняв у повітря два винищувачі «F-16» єгипетських ВПС, які протягом 10–15 хвилин пиряли над містом — лякали демонстрантів. То не був бриючий політ, бо «F-16» не опускалися нижче

1 ... 131 132
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Бот», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Бот"