Читати книгу - "Розпали вогонь! Поради для тих, хто шукає свій шлях"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
ЖИТТЯ ПОВНЕ МОЖЛИВОСТЕЙ ПОЧУВАТИСЯ САМЕ ТАК, ЯК ВИ БАЖАЄТЕ ПОЧУВАТИСЯ.
Та перш ніж ви візьметеся за неї, поговорімо про успіх.
Як поняття, «успіх», подібно до понять «гарний» і «пластиковий», може означати все що завгодно й майже ніякої конкретної інформації в собі не несе.
Навіть словникове визначення успіху досить невиразне:
Успіх (ім.)
1. Сприятливе, вдале завершення спроб або намагань.
2. Здобуття багатства, посади, визнання тощо.
3. Вдалий виступ, перемога.
4. Те, що стало успішним.
Ми жадаємо успіху в будь-якому з його значень. Одначе (тут я знову за своє) які відчуття викликає успіх? Як він звучить? Як він пахне, виглядає, смакує? Всупереч завірянням засновників і популяризаторів «американської мрії», успіх насправді має дуже особистий характер.
Звісно, ніхто не забороняє вам мріяти про яке завгодно почуття, та щоб вправа дала користь, я пропоную вам зробити собі послугу й викреслити слово «успіх» зі свого словника. За «успіхом», напевне, ховаються гостріші емоції, яких ви прагнете. Копніть глибше.
ОСНОВНІ БАЖАНІ ПОЧУТТЯ
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
Почуття: відчуття; емоції; внутрішні стани; усвідомлення; внутрішній світ.
Мета: усе, над чим ви наполегливо працюєте; ваше стратегічне завдання; найголовніше.
ПОЧУТТЯ
Як ви хочете почуватись у своєму житті?
Дайте волю хаотичному потоку своїх думок: ідеї, слова, почуття, óбрази. Ваші почуття мають бути вкрай сприятливими, позитивними, живильними та приємними — дуже приємними. Зафіксуйте їх на папері. Хай вас затопить цунамі бажань. Скористуйтеся цим. Бажайте всього, чого вам дійсно хочеться. Вперед!
РОЗПІЗНАВАННЯ ОБРАЗІВ
Дослідіть свій список бажаних почуттів. Перечитайте його кілька разів. Якщо хочеться, прочитайте вголос. Перечекайте до ранку. Прогуляйтеся з ним. Що впадає вам в очі, зігріває та викликає бажання сказати «так!», що здається по-справжньому важливим і цінним? Визначте слова та ідеї, які вас дійсно захоплюють.
Завдання цієї вправи — звузити список до трьох-п’яти бажаних почуттів. Скоротіть список, зробіть непростий вибір. Вам важко вибрати між, скажімо, почуванням себе «творчими» й «артистичними» чи «сильними» і «впливовими»? Спробуйте ось що: пошукайте визначення цих слів у словнику. Кожне слово — це окрема планета, тож знання його визначення та походження може допомогти вам усе миттєво з’ясувати.
Повторні запитання. Це такий маленький фокус, що може полоскотати й оживити розум. Ви маєте постійно запитувати себе, в чому полягає те чи інше почуття. Розворушіть свій мозок. Наприклад, так:
Отже, що означає відчуття впевненості?(Відповідайте те, що першим спало вам на думку.)«Це немов відчуття перемоги».
Що означає відчуття впевненості?«Це немов відсутність сумнівів».
Що означає відчуття впевненості?«Це немов… ясність».
Є! Насправді ви прагнете відчувати ясність.
Напишіть кожну назву почуття на окремому стікері, хай навіть це буде десять слів. Прикріпіть папірці до холодильника чи до монітора комп’ютера — хай повисять там протягом дня, а ви прислухайтесь, яку реакцію вони викликають у вас. Ви почнете розуміти, що «впевнений» урешті-решт означає «сильний», а «гарний», «стильний», «елегантний» — це складники одного поняття: «витончений». Відкиньте стікери, що не пройшли «відбірковий тур», і подивіться, з чим ви залишилися за кілька днів.
Установіть собі кінцевий термін. Наприклад: «До суботи я визначусь із основними бажаними почуттями, та й край!» Не переймайтеся занадто. Це не іспит. Пізніше ви можете переглянути своє рішення, пережити момент осяяння, прокинутися вранці та все змінити.
ДІЙТЕ ВІДПОВІДНО ДО БАЖАНИХ ПОЧУТТІВ
5—10 досягнень або вражень, які подарують мені ці почуття:
Три речі, які я зроблю сьогодні, аби відчути себе так, як я хочу:
Три речі, які я зроблю цього тижня, аби відчути себе так, як я хочу:
Три людини, співпраця з якими допоможе мені відчути себе так, як я хочу:
____________________________________________
____________________________________________
Частина 2. Одержимість
запитанняз’ясуванняпошукивідповідівідчинені двері
Зустріч 4. Пекучі запитання
Той, хто питає, не заблукає.
Африканське прислів’я
Коли ми підійшли до запитання, відповідь уже поряд.
Ральф Волдо Емерсон[45]
Часто одне лише запитання приводить до змін. Навіть коли ви не маєте відповіді, глибоке запитання розбурхує реальність. Ось чому великий поет Рільке благає нас: «Живіть запитаннями, живіть ними зараз!» Для початку ставмо більше запитань одне одному й собі. Безперервно.
1. Що ви відповідаєте, коли на вечірці хтось запитує вас, чим ви займаєтеся? Як ви почуваєтеся, даючи цю відповідь?
Запитання «Тож чим ви займаєтеся?» змушує багатьох із нас шукати очима вихід. Я працювала з CEO і людьми з MBA[46], які буквально здригалися від цього запитання. Особливо ненавидять його батьки з юридичною освітою, які сидять удома, доглядаючи дітей. Як-от Чарлі:
— Коли мені ставлять це запитання, я зазвичай починаю затинатися й говорю, що я юрист, але не практикую. І що я пишу. Мені було незручно називати себе письменником, доки нещодавно я не продав свою книжку. Зазвичай я зупиняюся на словах про те, що виховую двох малюків. Розповідаючи це, я почуваюся ніяково й невпевнено. Я розумію, що першою чергою згадую юриспруденцію, бо це моє найважливіше досягнення. Коли я відповідаю на це запитання, я почуваюся так, ніби мене розриває в різних напрямках, — і це буває дуже часто.
Достатньо незнайомцеві простодушно поставити одне безневинне запитання — і всі ваші успіхи валяться, так?
Високооплачуваних консультантів, які б радше працювали на улюбленій фермі чи писали детективні романи, теж дратує це запитання: відповідаючи на нього, вони почуваються жалюгідними ошуканцями. Удавати гордість надзвичайно болісно.
Інші не приховують свого ентузіазму, розповідаючи про те, чим займаються. А деякі почуваються спокійно, бо впевнені в тому місці, яке вибороли для себе під сонцем. У таких людей в очах горить вогник. Він не згасає, навіть коли вони втомлені.
Не має значення, віце-президент ви чи волонтер у хоспісі, дитина багатих батьків чи вічний студент — ви повинні мати щиру відповідь для особливих випадків, коротку самопрезентацію, дотепну фразу про те, що ви робите в цьому світі. Зауважте: щиру. Не ті крихти правди, які перетворюють легку бесіду на розмову ні про що.
Навіщо вам потрібна щира відповідь для надзвичайних випадків? Ви можете їхати в ліфті зі своїм майбутнім клієнтом, коханим, спонсором, найкращим другом, продюсером найпопулярнішої телепрограми. У такі моменти, коли щасливий випадок і вогонь у душі зустрічаються, ліпше бути наготові.
Та в основному це вчить правильно себе представляти. Спосіб, у який ви відрекомендовуєтеся, може бути заповітною квінтесенцією вашої реальності, вашого таланту, вашого найщирішого захоплення. Так, усе лише в одному-двох реченнях. Безперечно, ця вправа не проста.
Для вашої нервової системи краще, якщо той опис власної кар’єри чи теперішнього життєвого статусу, який ви озвучуєте, чесний. Дозвольте пояснити: це не означає, що ви мусите бути на сьомому небі від того, чим заробляєте на життя. Коли ви ненавидите свою постійну роботу, то ви її ненавидите. Це означає, що ви почуваєтеся вільними, щиро розповідаючи про своє місце на
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Розпали вогонь! Поради для тих, хто шукає свій шлях», після закриття браузера.