BooksUkraine.com » Шкільні підручники » Теорія права і держави: Підручник. 📚 - Українською

Читати книгу - "Теорія права і держави: Підручник."

226
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Теорія права і держави: Підручник." автора Ольга Федорівна Скакун. Жанр книги: Шкільні підручники / Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 161 162 163 ... 167
Перейти на сторінку:
class=book> 51

Підзаконні (відомчі) нормативні акти (правила, порядок, регламент, статут, положення, інструкція), що затверджуються наказами, розпорядженнями, постановами, мають однакову з ними юридичну силу.

(обратно) 52

Положення - систематизований акт, що встановлює структуру і функції певного органу чи визначає порядок будь-якої діяльності (положення про реєстр аудиторських фірм і аудиторів). Інструкція - акт, що роз’яснює порядок застосування норм права, а також порядок здійснення певної діяльності (інструкція про порядок складання статистичної звітності). Правила - звід правових норм, що регламентують організацію і здійснення певної діяльності (правила оформлення перевізних документів). Порядок - акт, що уповноважує на проведення певного виду діяльності згідно з визначеною процедурою (порядок атестації інструкторів, що здійснюють підготовку моряків). Перелік - акт, що конкретно визначає коло осіб, об’єктів, заходів тощо, стосовно яких здійснюється певна діяльність (перелік об’єктів зовнішньоекономічної діяльності за певними кодами в зв’язку з оптимізацією державного санітарно-епідеміологічного нагляду).

(обратно) 53

При прийнятті нового нормативного акта припиняє дію не лише скасований (прямо чи фактично) акт, але і всі акти рівної і нижчої юридичної сили або їх частини, розділи, глави, статті, пункти, підпункти, абзаци у разі, якщо вони суперечать нормам, які включені в новий нормативний акт або поглинені ним. Суб’єкт нормотворчості може продовжити дію ухваленого ним нормативного акта на новий визначений або невизначений строк.

(обратно) 54

Видання збірників актів законодавства України здійснюється з 1996 р. (Указ Президента України “Про видання актів законодавства України” від 22.01.1996).

(обратно) 55

Наприклад, стихійне лихо є підставою для виникнення низки конкретних податкових правовідносин, пов’язаних із наданням відстрочки, розстрочки або податкового кредиту, а також із включенням збитків до позареалізаційних витрат і зменшення на цю суму оподатковуваного прибутку.

(обратно) 56

Відмінність процесуальних правовідносин від більшості матеріальних корениться в моменті виникнення самих правовідносин; якщо матеріальні правовідносини зароджуються і існують до видання правових норм, які спрямовані на їх регулювання (упорядкування), то процесуальні правовідносини з’являються одночасно з прийняттям (набранням чинності) відповідного процесуального блоку правових приписів (настанов).

(обратно) 57

В одних країнах нижня межа кримінальної деліктоздатності є високою (16- 17 років), в інших - низькою (8-9 років).

(обратно) 58

Монтескье Ш. Избранные произведения,- М., 1955.- С. 318.

(обратно) 59

Не можна вважати прогалинами в законодавстві такі випадки: 1) кваліфіковану мовчанку законодавця, коли він умисно утримується від прийняття норми, виносить вирішення справи за межі законодавства; 2) свідоме винесення питань на розсуд правозастосувача, коли законодавець розраховує на конкретизацію його законодавчої волі правозастосувальними та іншими правовими актами.

(обратно) 60

Теорія тлумачення склалася ще в давньогрецькій юриспруденції за назвою «герменевтика» (від грец. hermeneutike - мистецтво тлумачення). Нині розвинулася юридична герменевтика як галузь знань філософії права.

(обратно) 61

Правове застереження - соціально визначена умова (заява, положення), що має спеціальну нормативно-лексичну форму і служить засобом коригування змісту або обсягу дії норми права, створення нового правового режиму, узгодження інтересів, породження певних юридичних наслідків.

(обратно) 62

Так, «динамічне» тлумачення, скажімо, Конституційного Суду України щодо відповідних положень Конституції України за пізнавальною природою і юридичними наслідками мало чим відрізняється від нормативної конкретизації, яку здійснюють нормотворчі органи. Це вже не така конкретизація при з’ясуванні змісту норми, яку можна кваліфікувати лише як офіційну інтерпретацію, а інтерпретація з елементами нормотворчості, коли шляхом з’ясування об’єктивного змісту тих чи інших положень Конституції чи законів Конституційний Суд України добудовує право, долаючи їх невизначеність з позицій сучасності. Отже, завдяки інтерпретації «буква» права може втрачати свою стійкість, ставати рухливою, динамічною.

(обратно) 63

Щодо тлумачення вищої судової інстанції, котра перевіряє законність і обґрунтованість прийнятого рішення (правозастосовного акта) нижчим судом, то воно набуває обов’язкового значення не тільки для конкретної справи, а й для усіх аналогічних справ - стає легальним зразком розуміння закону. Такі рішення по конкретних справах оприлюднюються в офіційних виданнях.

(обратно) 64

Щодо винуватості діяння існують окремі винятки в цивільному праві, т. зв. «відповідальність безвинна» - обов’язок організацій і громадян, діяльність яких пов’язана з підвищеною небезпекою для оточуючих (власники автомобілів, будівництва і т. п.), відшкодувати шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки (якщо шкода не виникла внаслідок нездоланної сили або наміру потерпілого).

(обратно) 65

Незабаром його замінить Трудовий кодекс України.

(обратно) 66

Див. ст. 2 Закону України «Про відповідальність юридичних осіб за вчинення корупційних правопорушень» від 11 червня 2009 року.

(обратно) 67

3 1969 р. кодифікацією і розвитком норм міжнародної відповідальності займається Комісія міжнародного права ООН.

(обратно) 68

Покарання є основною, але не єдиною формою реалізації кримінальної відповідальності. Можлива кримінальна відповідальність

1 ... 161 162 163 ... 167
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Теорія права і держави: Підручник.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Теорія права і держави: Підручник."