Читати книгу - "Сучасна теория грошей, Рендал Рей"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Наприкінці книжки буде досліджено природу грошей. Ми побачимо, що за логікою гроші не можуть бути товаром, як, наприклад, золото. Їх радше слід сприймати як боргове зобов’язання, або IOU8. Навіть країна, яка використовує золотий стандарт, насправді працює з грошима як із борговими зобов’язаннями, хоча на вимогу їх можна обміняти на дорогоцінний метал. Ми покажемо, чому монетарні економіки працюють нижче своїх можливостей, повністю не залучаючи наявних ресурсів (наприклад, працю). Також дослідимо природу платоспроможності: чому певні грошові зобов’язання прийнятніші за інші. Як казав покійний професор, видатний Гайман Мінськи, «будь-хто може створювати гроші», але «проблема в тому, щоб їх приймали». Уявлення про сутність грошей — перший крок до розуміння того, що пішло не так і чому сталася глобальна фінансова криза 2007 року9. Воно також допомагає зрозуміти проблеми, з якими зіткнулася Європа після 2010-го.
Виклад базових ідей MMT у посібнику доступний для широкого кола читачів, яким не потрібно спеціально проходити академічний курс макроекономіки. Тут не буде математики чи жаргону. Я розпочну з базових принципів і підведу до теорії, як насправді працюють гроші. І хоча під час написання посібника було важко втриматися від спокуси розглянути широке коло питань, які стосуються економічної політики та актуальних подій (особливо світову фінансову кризу 2007 року), я намагатимуся не відступати від своєї основної настанови.
Щоб протестувати реакцію аудиторії на цей посібник і зрозуміти коло його потенційних читачів, я почав публікувати деякі уривки у блозі «Нові економічні перспективи»10, який веде моя колега Стефані Келтон11. Щопонеділка вони з’являлися на окремій сторінці під назвою «Посібник про сучасні гроші». Під статтями можна було лишати коментарі, і в наступних постах я давав на них відповіді. Це дозволило відредагувати текст для паперового видання. Тут наведено частину відповідей на коментарі; деякі з них лягли в основу блоків-довідок. Я дякую всім учасникам за допомогу. Їхній критичний аналіз допоміг покращити виклад матеріалу в посібнику. У цьому, другому, виданні я проаналізував і відповів на деякі коментарі, зібрані після того, як у 2012 році вийшло друком перше видання. Усі вони подані окремими блоками.
Я вдячний команді економістів та фінансистів групи MMT, з якою працював понад 20 років і з якою ми розвинули цей підхід. Серед них — Воррен Мослер, Білл Мітчелл, Ян Креґель, Стефані Келтон, Павліна Чернєва, Мет Форстейтер, Ед Нелл, Скотт Фуллвайлер та Ерік Тімуань. Ще хочу відзначити своїх студентів, серед них — Джоелль ЛеКлер, Гезер Стажинськи, Даніела Конкейсео, Феліпе Резенде, Флавіа Дантас, Янь Лян, Федгел Кабуб, Здварка Тодорова, Енді Фелкерсон, Нікола Меттьюз, Шакунтала Дас, Корінн Пасторет, Майк Мюррей, Алла Семенова та Єва Нерсісян. Хочу подякувати Ворренові Мослеру за багаторічну підтримку нашої програми в Університеті Міссурі в Канзас-Сіті, а також Морісу Семюелсу, Кліффові Віннеру та Скоттові Ремсі. Я також вдячний Азійському банку розвитку — а особливо Джезусові Феліпе — за надання фінансування для початкового проекту і для двох семінарів, які банк провів у Казахстані: це допомогло загострити увагу MMT на країнах, що розвиваються.
Воррен Мослер, Ерік Тімуань та Ніл Вілсон підготували коментарі до нового видання посібника, а Єва Нерсісян і Міла Малишава допомогли оновити дані. Особлива подяка Дімітрію Пападімітріо та Янові Креґелю, а також Гайманові Мінськи та Вінну Ґодлі за їхню підтримку та забезпечення гарної атмосфери в Інституті ім. Леві. Нарешті, дякую працівникам видавництва «Палґрейв Макміллан» за пропозицію другого видання та їхню терплячість, адже підготовка забрала більше часу, ніж ми очікували.
Годі передмов. Розпочнемо знайомство з MMT з оновленого вступного розділу, але спочатку визначимося з основними термінами.
1 У макроекономічних та фінансових колах світу ММТ посіла належне місце, тому, коли згадується ММТ, предмет дискусії очевидний. З огляду на це, для інтеграції української аудиторії та аудиторії з багатьох інших країн, де розвивається макроекономічна та фінансова дискусії із залученням підходу сучасної теорії грошей, або ММТ, у тексті книжки ми використовуватимемо саме англійську абревіатуру (тут і далі — примітки перекладача).
2 Англійською мовою книжка називається «Understanding Modern Money».
3 В Україні перше видання посібника не публікувалося.
4 Воррен Мослер — економіст, один із засновників школи економічної думки MMT. Автор книжки «Сім смертельно невинних обманів економічної політики» (2010).
5 ММТійники (англ. MMTiers) — академічні економісти та економісти з бізнесу, які дотримуються поглядів ММТ.
6 Абба Лернер (1903–1982) — американський економіст, відомий тим, що сформулював теорію «функціональних фінансів», про яку йдеться в посібнику. Цікава деталь з його біографії: він народився на Бессарабії, яка на той час була частиною Російської імперії.
7 Англ. UNCTAD — орган Генеральної Асамблеї ООН; офіційний сайт: www.unctad.org.
8 Абревіатура IOU утворена від англ. «I owe you», що перекладається як «Я перед тобою в боргу», або «Я тобі винен». Термін належить до ключових у школі економічної думки MMT й узагальнено позначає різноманітні фінансові інструменти, що мають природу боргового зобов’язання: від кредитів до депозитів, від готівки до резервних грошей та державних облігацій чи облігацій, випущених в обіг недержавним сектором економіки. Тут і далі ми вживатимемо саме абревіатуру IOU, оскільки вона поступово набуває поширення у фінансовій термінології бізнесових та академічних кіл та в медіа.
9 Глобальна фінансова криза розпочалася саме в 2007 році в США. У вересні 2008-го вона перейшла в брутальну фазу банкрутств фінансових організацій. Тут і далі глобальну фінансову кризу згадано в ширшому контексті Великої фінансової кризи 2007–2008 років.
10 Оригінальна назва блогу — New Economic Perspectives, режим доступу: neweconomicperspectives.org.
11 Стефані Келтон — американський економіст, професор економіки; із серпня 2017 року викладає в Університеті Стоуні Брук (штат Нью-Йорк, США). Келтон була економічною радницею сенатора від штату Вермонт Бернарда Сандерса під час його виборчої кампанії 2015–2016 років як кандидата від президентської Демократичної партії США.
Нижче уточнено значення термінів, що вживаються в посібнику.
Слово «гроші» має загальне й типове значення одиниці обліку. Ми не використовуємо це слово в значенні якогось матеріального предмета у формі грошового знака — монети чи банкноти.
Якщо йдеться про грошові матеріальні предмети, грошові знаки, вони мають конкретні визначення: монета, банкнота чи банківський депозит на вимогу. До деяких із них можна фізично доторкнутися (як-от до банкнот), натомість інші існують як електронні облікові записи на балансі комерційного банку (наприклад, депозити на вимогу, банківські резерви12). Термін «грошові знаки»13 — скорочення від «IOU, номіновані у грошовій одиниці
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сучасна теория грошей, Рендал Рей», після закриття браузера.