Читати книгу - "Щоденник першої подорожі"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Ширина бухти біля входу тисяча кроків, або чверть ліги. У неї немає ні банок, ні мілин, глибина скрізь, навіть у берега, значна. Кораблі можуть проникнути вглиб бухти на три тисячі кроків і без побоювання ставати на якір в будь-якому місці, так як на всьому протязі глибина достатня, а дно чисте і піщане.
У бухту впадають дві мілководні річки. Уздовж внутрішнього берега тягнуться прекрасні у світлі долини, дуже схожі на землі Кастилії, але багато в чому перевершують останні. З цієї причини адмірал назвав цей острів «Еспаньолой» (Маленька Іспанія. Перекл.)
Понеділок, 10 грудня.
Дув сильний північно-вітер східний, ледь не зриваючи з якорів кораблі. Це вкрай здивувало адмірала, і він припустив, що так сталося тому, що кораблі стали на якір надто близько до берега, від якого дув вітер.
Вітер був протилежним для плавання в обраному напрямі, і тому адмірал залишився в бухті і послав шість озброєних людей на берег. Він наказав їм проникнути на дві-три ліги вглиб країни, щоб дізнатися, чи можна зав'язати які-небудь зносини з місцевими жителями. Вони повернулися, не зустрівши ні людей, ні селищ. По шляху вони бачили хатини, широкі дороги і сліди великих вогнищ. Землі ж, за якими вони йшли, здалися їм кращими в світі. Вони знайшли багато мастичних дерев і принесли благовонну смолу, повідомивши при цьому, що смоли є чимало, хоча час для збору її невідповідний, тому що восени мастичні дерева не виділяють соку.
Вівторок, 11 грудня.
Адмірал не міг вийти з бухти, так як все ще трималися північно-західний і східний вітри. Якраз проти бухти, як уже говорилося, розташований був острів Тортуга. Він здавався дуже великим, майже таким же, як Еспаньола. Берег острова Тортуги йшов майже в тому ж напрямку, що й берег Еспаньйоли, від одного до іншого, може бути, саме більше десять ліг, рахуючи від мису Маленького до виступу острова Тортуги, лежачого на північ від Еспаньйоли; потім берег її відхилився на південь.
Адмірал говорить, що він бажав оглянути протоку між цими двома островами, щоб побачити Еспаньйолу — найкращу землю в світі — та тому що, судячи за словами індіанців, яких він віз із собою, таким шляхом треба йти до дуже великого острова Банеке, де, як вони говорили, височіють великі гірські ланцюги і є багато річок і долин. Вони також говорили, що острів Бохіо (Еспаньола) більше Хуани, Хуану ж індіанці називали Кубою, і що острів Бохіо не оточений з усіх боків морем. Судячи за їх словами, за цим островом лежить материкова земля нескінченної величини, яку вони називають «Карітаба». І, ймовірно, вони мають підстави скаржитися, що їх турбують, що всі ці острови живуть у великому страху перед «канібалами». [Адмірал з цього приводу говорить: «І повинен повторити знову, хоч я вже не раз згадував про те, що ці каніби не хто інший, як люди великого хана, який повинен бути десь недалеко. Він має кораблі і веде в полон. Індіанці ж ці, бачачи, що взяті в полон люди не повертаються назад, думають, що каніби з'їдають полонених».
«З кожним днем ми все краще і краще розуміємо індіанців, а вони нас, так що траплялося вже багато разів, що нам ясний був сенс сказаного ними, а їм були зрозумілі наші слова».
Адмірал послав на берег людей. Вони знайшли багато мастичних дерев, які не сочили смолу. Може бути, це пояснюється, як він відзначає, дощовим часом. На острові Хіос смолу збирають у березні, тут же її потрібно брати в січні, тому що ці місця більш теплі.
Моряки виловили безліч таких риб, які водяться в Кастилії: лососів плітку, мурен, форель, вони бачили також і сардинки. Знайшли багато алое.
Середа, 12 грудня.
Осоружні вітри знову перешкодили адміралу покинути бухту. Біля входу в неї, на західному березі, він вибрав високе і видне здалеку місце і тут поставив великий хрест «на знак того, як він каже, що ваші високості взяли ці землі у володіння і головним чином на честь Ісуса Христа, нашого господа слави всього християнства».
Незабаром після поставлення хреста три моряки заглибились у ліс, бажаючи подивитися на тутешні дерева і трави. Слідуючи своєю дорогою, вони побачили натовп індіанців, голих, як і всі мешканці цих островів. Окликнув їх, моряки попрямували за ними навздогін, але індіанці кинулися бігти; зрештою вдалося захопити лише одну жінку і на цьому обмежитися.
«Я наказав, — говорить адмірал, — взяти кілька індійців, щоб влаштувати їм почесний прийом і розсіяти їх страх. І принести, якщо виявиться можливим, що щось, що має цінність, тому що, судячи по багатству, яке є на цій землі, не можуть не бути тут корисні і цінні речі».
Жінку, а вона була дуже молодою і красивою, привели на корабель, і вона розмовляла з індіанцями, взятими адміралом: мова в них всіх єдина. Адмірал наказав одягти її і, подарувавши їй скляні намистини, брязкальця і бронзові кільця, з шаною відправив назад, бо такий був заведений їм звичай. З нею він послав на берег декількох моряків і трьох індіанців.
Моряки, які супроводжували її в човні, говорили потім адміралу, що ця жінка не хотіла залишати корабель і бажала залишитися на ньому разом з іншими індіанками, яких адмірал захопив в гирлі Морський річки, на острові Куба.
За словами цієї жінки, індіанці, з якими вона була в лісі в той час, коли її спіймали моряки, припливли сьогодні в ці місця на каное — так називаються їх каравели. Дійшовши до входу в бухту, вони побачили кораблі, повернулися назад і, висадившись на берег, попрямували до свого селища, укривши в надійному місці каное. Вона показала місце, де це селище розташоване. У цій індіанки в ніс був вставлений шматочок золота, ознака того, що цей метал є на острові.
Четвер, 13 грудня.
Троє моряків, посланих
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Щоденник першої подорожі», після закриття браузера.