Читати книгу - "Новенька та інші історії"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Штовхнувши ногою двері, я зайшла у під’їзд. На сходовому марші перед моїм поверхом сидів чоловік. В засмальцьованій маринарці, неголений, з розкуйовдженим волоссям, скоцюрблений, тримаючи на колінах розгорнуту книжку… Здавалося, він змерз, бо обхопив себе руками — певно, аби зігрітися: кінець жовтня виявився досить холодним та дощовим.
— Вибачте… я, певно, перешкоджаю, — заговорив він, зауваживши мене, й схопився на ноги, даючи мені можливість пройти.
— Та нічого… — пробурмотіла я, роздивляючись його. Нечасто зустрінеш людину, яка сидить на сходах і читає книжку.
— Зайшов трохи зігрітися… Кепська погода… — чомусь винувато всміхнувся чоловік, впіймавши мій здивований та зацікавлений погляд. — І щоб не гаяти часу, вирішив почитати. Ось, знайшов на смітнику… Чудова річ! Моя улюблена в дитинстві. «Олівер Твіст» Діккенса. Не читали?
Я заперечно похитала головою.
— Тоді обов’язково почитайте!
— А як це — знайшли на смітнику? — запитала його я.
— А так… Збирався пошукати старих картонок, газет, паперу, щоб на макулатуру… І раптом книжка! Уявляєте? На жаль, коли книжки стають непотрібними чи зайвими, з ними дехто саме так і чинить — викидає, наче дрантя, на смітник. Це дуже сумно… — зітхнув він.
— Сумно, — погодилась я.
— А ви любите читати? — запитав чоловік.
— Люблю, — відказала я, — багато книжок дарував мені тато.
— Якщо бажаєте, я можу вам залишити цю книжку, — раптом запропонував він.
Трохи розгублена тією несподіваною пропозицією, я кивнула головою, і книжка вмить опинилася в моїх руках. Я відчула її запах. Запах старого пожовклого паперу і пилу.
— Ну ось, тепер я спокійний, — всміхнувшись, промовив чоловік, — я впевнений, ви не викинете її на смітник.
«Якийсь дивак…» — вирішила я. Дивним було те, що він сидів тут на сходах і читав книжку, яку знайшов на смітнику. І те, що звертався до мене на «ви». А може, він був не при здоровому глузді? І вигляд у нього надто пошарпаний і якийсь недбалий… А розмовляє, як пристойна й інтелігентна людина. І ще начебто не зовсім старий. Може, на десяток років старший від моєї мами. Щось в його обличчі здалося мені знайомим. У ньому було щось таке, що пригадало мені тата. Напевно, очі. Такі ж чесні, відкриті, глибокі, які були в тата…
— А ви алкоголік? — раптом вихопилось у мене, й за мить, схаменувшись, я навіть затулила рота рукою — як я могла таке запитати?
Та схоже, чоловік не образився, тільки знічено зітхнув.
— Так, це було… Коли померла дружина… Мене навіть вигнали з роботи. Тепер я безпритульний. А колись був математиком.
— Ого! А чого безпритульний?
— Все просто й банально — квартирні махінації. Напоровся на аферистів.
— І вам немає де жити?
— Пусте. Тепер я вчуся жити по-новому. За тих два місяці я встиг багато чого переосмислити і зрозуміти, — загадково промовив чоловік.
В ту мить мені стало його дуже шкода. «Погана людина не читатиме книжок і не матиме очей, схожих на татові», — вирішила я, а тому враз заговорила до нього:
— А знаєте, сьогодні мама зготувала борщ… Вона дуже смачно готує! Я запрошую вас на обід!
— Я й не сумніваюся в тому, що ваша мама дуже смачно готує, — відказав чоловік. — І я вам дуже вдячний, але це не зовсім зручно… Крім того, уявіть, що подумає мама, коли ви приведете додому такого волоцюгу…
— Мами немає вдома! І повернеться нескоро! — недбало махнула я рукою.
Здається, чоловік знову хотів заперечити — він невпевнено стенув плечем й похитав головою.
— Послухайте, якщо ви справді математик, допоможете мені з алгеброю? — раптом спало мені на думку. — Я її терпіти не можу, в нас контрольна, а мені зовсім не вдаються ті кляті рівняння. Крім того, Матильда, наша математичка, завжди до мене чіпляється!
— Ну, якщо контрольна і все так поважно, тоді я згідний, — всміхнувся чоловік.
— Згода! — я по-хлопчачому потисла йому руку. — Тоді ходімо? Але спершу все-таки пообідаємо, я страшенно зголодніла!
Він їв з неймовірним апетитом, немовби з захопленням, вишукано схиляючись перед смаком… Ще ніколи я не бачила, щоб їжу споживали з такою втіхою.
— Чесно кажучи, давненько так не обідав. І я вам дуже вдячний… Ваша мама справді дуже смачно готує! До речі, ми з вами так і не познайомилися. Оскільки я людина без жодних регалій, то так і звертайтесь до мене — просто Гнат. Ну що ж, після такого пишного обіду можна братися й до алгебри?
Гортаючи підручника, він задоволено всміхався, немовби знову побачив старого друга, за яким встиг занудьгувати, торкався сторінок, проводив пальцями по формулах, наче прагнув в такий чудернацький спосіб, як маг, відчути усі оті математичні заплутані таємниці, які приховували в собі складні й незбагненні на перший погляд завдання.
І в нього виявився справжній дар відкривати оті таємниці — просто, зрозуміло, оригінально, жартівливо, без надмірних зусиль, з якимсь захватом, що, здавалося, не залишило б байдужою найбайдужішу до
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Новенька та інші історії», після закриття браузера.