BooksUkraine.com » Детективи » Смерть за алфавітом, Єжи Едігей 📚 - Українською

Читати книгу - "Смерть за алфавітом, Єжи Едігей"

159
1
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Смерть за алфавітом" автора Єжи Едігей. Жанр книги: Детективи. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 37 38 39 ... 46
Перейти на сторінку:
class="p1">— Я вже вам казав, що я не знав і ніколи не бачив цього чоловіка.

— Невже?

— Можу присягнути.

— Краще не треба. Станіслава Тополевського також не знаєте?

— Цього мерзотника знав. Адже вам відомо, що саме він підбив мене тоді у Вроцлаві. А потім виказав міліції. Але це було 28 років тому.

— Довго ви чекали нагоди помститись. Нарешті дочекалися.

— Не розумію...

— Послухайте, Ковалевський, не робіть із нас дурників, адже ми все знаємо. Бувши вами, я про все чесно зізнався б. Суд завжди це враховує як пом’якшуючі обставини. Я ж знаю. Через ту людину ви мучились не лише чотирнадцять років у тюрмі але й після виходу на волю. А ті, інші... — Майор урвав на півслові, аби не сказати зайвого. — Направду, мені шкода вас. Рятуйте власну голову.

— Про що ви кажете?

— Не будете ж ви мені в очі заперечувати, ніби не знаєте, про що мова?

— Що я повинен знати? Не грайтеся, пане майоре, зі мною в піжмурки.

— Ви не знали, що Станіслав Тополевський — той же Червономєйський?

На виду Ковалевського відбилось неабияке здивування. Проте за хвилю він зрозумів, у яке становище потрапив. Смагляве обличчя почало бліднути. Чоло зросили краплини поту.

— Усім, що може бути найсвятішого, життям своїх дітей присягаю, що не знав.

— У цьому кабінеті присягалося стільки людей! І... обманювали.

— Кажу щиру правду: я його не вбивав. Але якби знав, що це він, не міг би за себе ручитись. Він заслужив десятикратної смерті. А як же так сталося, що спокійнісінько тут жив і міліція його не піймала?

— Двадцятилітній строк давності... Йому вже ніщо не загрожувало. Лише після того, як минуло двадцять літ, він повернувся з-за кордону.

— Я його не вбивав. — Голос водія знову став урівноваженим. Цей чоловік мав сталеві нерви. Якщо й прикидався, то був геніальним актором.

Зайончковський витяг із шухляди паку фотографій, на яких були зображені сцени в теплиці. На кількох знімках лишилось обличчя садівника, і тільки на одному — голова великим планом. Ковалевський спокійно розглядав знімки.

— Так, — ствердно мовив, — це Станіслав Тополевський. Щоправда, за ці двадцять вісім літ він дуже змінивсь: облисів, скроні посивіли. Тоді був кучерявим темним шатеном. За це на «Шабер-плаці» його прозивали були «каракулем». На знімку очі трохи позападали, а обличчя видовжилось. Знав, що за хвилину помре. Так йому й треба. За тих Ротвальдів і за нас обох. Він сильно змінився, на вулиці я його напевно не впізнав би. В мене погана зорова пам’ять.

Спокійно згрібши розкладені на письмовому столі фотографії, Ковалевський повернув їх офіцерові.

— Так падлюці й треба. — повторив він при цьому, — але це справа не моїх рук.

— Чи позичали ви гроші в Марії Боженцької?

— Слухайте, — чітко відкарбував кожне слово Ковалевський,— ніякої Марії Боженцької я не знаю. Не буду приховувати: відомо — жінку з таким прізвищем убито в Забєгові, отже я про неї чув, але нічого спільного з тим злочинцем не маю.

— Де ви були 18 липня?

— Не пам’ятаю. Перевірте по дорожній путівці.

— На ній немає жодної помітки.

— A-а, я вже пригадав. У мене тоді був вихідний. Я їздив до Отмухова на риболовлю. Сторож добре мене знає. Тоді він мені дав човна.

— Ви вночі рибу не ловили.

— Зрозуміло, що не ловив.

— Боженцьку вбито після десятої вечора. У вас було досить часу, аби, повертаючись із Отмухова, заїхати до нашого міста і вбити ту жінку.

— Навіщо? Я ж не придурок, аби вбивати незнайомих ні в чому не винних людей. Я взагалі нікого не вбивав. Навіть тоді, у Вроцлаві. Вам, пане майор, про це достеменно відомо. Суд зняв з нас обвинувачення в убивстві. Нас засудили лише за сприяння злочинові. Убив Тополевський.

— Що ви знаєте про місто Страсбург?

— Воно розташоване над Рейном. Тудою (коли я ще працював на закордонних лініях у Державтотрансі) ми завжди їздили до Франції. Траплялося, що брали в Страсбурзі вантажі.

— Вам доводилося бувати і в Ліоні?

— Це дорогою до Марселя. В Ліоні ми не раз брали шовкові тканини.

— Де ви вперше зустріли Червономєйського? У Страсбурзі чи в Ліоні? І якого року?

— Я його взагалі не зустрічав. Навіть тут, у Забєгові.

Допит затягався. На кожне запитання Влодзімєж Ковалевський відповідав швидко, без вагання, стисло й докладно. Не дався втягти себе в жодну пастку. Категорично заперечував причетність до тутешніх убивств.

Міліціонери уважно обшукали всю машину, але не виявили там нічого цікавого. З Ниси повідомили, що обшук у будинку водія також не дав жодних наслідків. Пістолета, на який розраховував майор Зайончковський, так і не знайшли.

— Звідки ви знали Адама Делькота?

— Я його взагалі не знав.

— Може, скажете, що й не чули про нього?

— Чути — чув. Його хтось застрелив на колії.

— Що ви робили того дня й тієї ночі?

— Коли?

— Не вдавайте, ніби не знаєте. П’ятнадцятого серпня.

— Відпочивав у Закопаному. З 14 до 18 серпня. Перебував у відпустці. Жив у санаторії «Скальниця», на вулиці «15 грудня». Мабуть іще збереглася й путівка... Ковалевський поліз до кишені, вийняв гаман і справді видобув звідти папірчину; поклавши її на столі перед майором Зайончковським, він усміхнувся: — Це можна дуже легко перевірити. Я вам знайду п’ятдесят свідків. У Закопане приїхав 14-го, саме в обідню пору. В кімнаті зі мною жило ще двоє. Я навіть записав їхні прізвища й адреси, бо ми фотографували один одного і обіцяли обмінятися знімками.

— Перевіримо, — кивнув головою Зайончковський, і на цьому допит закінчився.

Ковалевського провели вниз.

— Ну, що скажете? — запитав Слівінську начальник.

— Посковзнулися ми, — коротко відповіла вона.

— Маєте рацію. Я трохи поспішив із його затриманням. Треба було підготуватися ретельніше. А так — вислизнув з рук. Але перестане бути таким слизьким, як трохи посидить. Дотепно придумав з тим Закопаним, та це йому не допоможе. Делькота вбито після першої ночі. Досить було о дев’ятій вийти з пансіонату й ніби задля розваги поїхати до Забєгова. Для доброго водія на порожньому шосе — це дві години, не більше.

— Старим «трабантом» Ковалевського?

— «Трабант» — машина добра. Без напруження дає сто кілометрів за годину. О третій ночі можна вже лежати в

1 ... 37 38 39 ... 46
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Смерть за алфавітом, Єжи Едігей», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (1) до книги "Смерть за алфавітом, Єжи Едігей"
Євгенія
Євгенія 16 грудня 2023 23:41

Просто нереальний детектив 🔥