Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Чого тепер сховалася? Дiзналася про його весiлля з Насткою?
Може, й дiзналася…
Ой Туркине, моя пташко, яке в тебе серце?..
I їдучи отак, роздумуючи над собою i дiвчатами та минаючи знайомi мiсця около бiлої стежки, роззирається вiн тепер то влiво в глибокий яр, то вправо на Чабаницю з "Бiлим каменем", де також з нею стрiчався.
I чомусь сподiвається вiн, що звiдкись вийде проти нього Тетяна. Пишна, усмiхнена, заквiтчана в червонi свої цвiти, i скаже, як звичайно: "То - я".
Одначе, хоч i як вiн роззирається, хоч i як бажає його серце спокою "з нею", "вона" не виходить. Не виходить, i не чути її голосу.
I зiтхає скорбно Гриць, морщить хмарно брови. Повинна була вийти, бажає його серце: вiн же тут. Щоправда, вiн її не сватав, як обiцяв, вiн її i не вiзьме, наведе на неї смуток; та хто саме тут винен? Вiн один лише?
Обоє виннi…
Тому нехай би вийшла, нехай би все любила. Була тут. Була така, як досi… хоч раз один ще… Раз…
- Тур-кине! - майже не стямився вiн, як крикнув. "Туркине!" - перебiгло таким вiдгомоном по противнiй залiсненiй сторонi гори i умлiло.
- Ти тут? - пiгнав з неописаною тугою в голосi, як перше, покликом… i ждав.
"Тут", - вiдбилося лише слабо його власним голосом, вiдгомоном i стало тихо… Скiльки не надслухував вiн з усiх сторiн якого шелесту, скiльки не прагнув його, нiщо не ворушилося…
Гриць запав в задуму - i не ждав бiльше.
Знав. Тепер вже не побачить її.
Мусила розвiдатися, що вiн посватав другу, i не виходить, плаче…
Iдучи задуманий, не зважав Гриць, як небо незамiтно над ним затягнулося хмарами. Далi заколисав холодний вiтер деревиною, загримiло зловiще, а по недовгiм часi почало i блискати. Раз по раз i так сильно, що чорний кiнь Гриця, здичiвши вiд того, почав ставати дуба.
"Недобре вiщує оце звiрина своїм неспокоєм", - думає Гриць i починає оглядатися.
На небi недобре. Чорнi густi хмари.
В лiсi темнiє чимраз бiльше, а далi вiн чує великi краплi дощу на собi. Зразу поодинокi, а вiдтак чимраз густiшi i сильнiшi. Вiн пiдганяє коня, той рветься сильним кроком вперед, бiлою стежкою вгору, а тим часом трiскучi громи потрясають цiлою горою Чабаницею, нiби котяться почерез усi iншi i, десь спиняючись, умлiвають.
Дощ, здається, ллється подвiйно на Гриця. Раз, як здавалося, з розiрваної хмари, а по-друге, з смерек, їдучи скоро, роззирається вiн за мiсцем, де би хоч хвилину сховатися вiд дощу та заспокоїти коня, що, переполоханий блискавицями та громами, стратив спокiйний крок. Вузька бiла стежка, що обвивала Чабаницю i доходила до берега яру, перемокла, i бистрий кiнь, рвучись уперед пiд гору, майже щохвилi ховзався по нiй.
Небезпечно було отак їхати саме над пропастю на полохливiм конi. Гриць зсiв з коня, веде його за собою i оглядається.
В пропастi-ярi шумить i кипить вдвоє побiльшений зливою розбiшений потiк, пориває з собою все, на що наткнеться, i гонить.
Десь-не-десь котиться з гори дрiбне камiння, вирите силою дощу, i никне в долинi в водi…
Нараз Гриць спинюється.
На горбку зi сторони, що його гора нiби висадила з себе, ослоненiм цiлком густим вiттям смерек, що тут розрослися, стоїть, а радше заховалась пiд ними мала хатина-колиба. Стара та скривлена.
Бiла стежка, що нею їде Гриць, бiжить i попри неї. I хоч саме вона не спиняється коло дверей хати, але тягнеться далi, може, i вниз Чабаницi - обвиваючи її заєдно, вiн не знає - вона все-таки дає собою якийсь захист.
Стоїть хатина, нiби ще й схиляється над пропастю, i показує з одної сторони викривлене вiконце, з другої такi самi кривi дверi.
Вмить Гриць рiшається.
Отут вiн поступить. Пережде тучу, що неначе пеклом розкипiлася над лiсом, горою, а потiм поїде далi.
Як загадав, так i робить. Стає перед дверми, прив'язує коня пiд хатою, зi сторони, де не йде так дощ, а сам iде до дверей.
Тут вiн - ростом високий - схиляється, бо дверi хатини низькi i, скривившись набiк, ледве годнi рослого чоловiка приймити.
Та тут вiн аж жахнувся.
Саме в хвилi, як створив дверi знадвору, створив їх хтось зсередини, i, поки вiн добре опам'ятався, опинилася проти нього, мов з землi виринула, якась стара циганка. Сива, патлата, з чорними блискучими очима, i усмiхнулася.
- Ходи, синку, ходи, - впрошувала вимушеним смiхом, за котрим крився потайний ляк i непевнiсть. - Ходи досередини. Я вже далi рiк, як вижидаю тебе. Карта сповiстила. - I, уступаючи йому з дороги, притискається до чорної закуреної стiни, щоб дати йому мiсця вступити. - Гриць, побачивши нараз так несподiвано перед собою страшну, мов мару, циганку, завагався в першiй хвилi. Та поглянувши ще раз в лице циганки, в очах якої вiдбивався якийсь аж за серце хапаючий смуток, поступив смiлiше, ближче.
Трохи диму з печi вдарило його немило в лице по свiжiм лiсовiм воздусi. Вiн постояв схилений хвильку i розглядався. Нiколи ще не доїздив аж до сеї хатини, хоч скiльки стрiчався з Тетяною в лiсi. Аж сьогоднi в тучу завело його впрост сюди! Яка нужда, якi злиднi! Трохи барвного старого лахмiття, двi циганськi торби, палиця… Якась скринчина, привалена свiжим зiллям; далi, на старiм, майже порожнiм, закуренiм миснику кавалок хлiба, на жердцi пiд стелею стара червона хустка, яких тутеш-нiми селами не бачиш, коло того кiлька вiнкiв сушених грибiв, пiд пiччю лавка, на печi чорний, як циганське волосся, кiт, ще вище на коминi - чорний освоєний ворон з грубим дзюбом i блискучими очима - от i все.
- Сiдай, синку, у бiдної циганки, сiдай! - припрошує Мавра, до котрої поступив оце Гриць. - Сiдай, не гордуй. От я, бiдна, сама ца цiлий лiс, i людська нога лиш рiдко заблуджує до мене. Живу, як бачиш, як бог дає. Дадуть що добрi люди, маю. Не дадуть, то i з корiнцiв живу, як i всi нашi бiднi цигани. От так. Сiдай.
Гриць сiдає мовчки i все дивиться на циганку, що перед ним чогось аж до землi хилиться, пригадуючи йому собою тим старого Андронатi. Вiдтак за хвилину встає i визирає крiзь вмащене в стiну скло, що представляє з сеї сторони вiконце.
- Нiчо, нiчо, - вспокоювала Мавра, - дощ ще паде. Посидь трошки i в бiдної циганки. Ади, я сама-самiська на цiлу гору, на цiлий лiс. Як iде хто сею стежкою,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.