BooksUkraine.com » Класика » Чорна рада, Куліш П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Чорна рада, Куліш П."

148
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Чорна рада" автора Куліш П.. Жанр книги: Класика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 55 56
Перейти на сторінку:
- навчальний заклад, заснований 1615 р. Київським братством - національно-релігійною громад­сь­кою організацією київських міщан, що виникла при Богоявле­нському (з 1616 р. - Братському) монастирі на Подолі.



6



- Остряниця (Острянин) Яків (? - 1641) - один з керівників се­ля­­нсько-козацького повстання 1638 р. проти польсько-шляхе­тських загарбників та української шляхти.





7



- Уніти - уніати, прихильники унії - обєднання православної і католицької церков на українських та білоруських землях, про­голошеного 1596 р. у Бресті.





8



- Річчю Посполитою, чи то республікою, називалось усе в купі - Польща, Литва і Русь; а Руссю звались Галичина, Поділля, Волинь і Україна (прим. авт.)





9



- ...реєстровими, чи городовими козаками... - У 1752 р. по­ль­сь­кий уряд сформував з козаків війська для боротьби проти наро­д­них рухів на Східній Україні й охорони її південних кордонів. Прий­ня­ті на державну службу вписувалися в реєстр (звідси й назва - ре­є­с­трові козаки).





10



- Трясило Тарас - Федорович Тарас (XVII ст.), гетьман запо­ро­зь­­ких нереєстрових козаків.





11



- Павлюк (Павло Михнович Бут; ? - 1638) - геть­ман нереє­стрових козаків, керівників селянсько-козацького повстання проти по­льсько-шляхе­тсь­ких загарбників та української шляхти.





12



- Низ - Великий Луг, лугова й степова смуга в нижній течії Дні­пра, що входила до території Запорозького війська.





13



- Крутить веремія - чинити бистрі атаки (прим. авт.)





14



- Виговський Іван Остапович (? - 1664) - український геть­ман (1657 - 1659), виступав проти експансіоністської політики ца­ризму на Україні.





15



- Хмельницький Юрій Богданович (бл. 1641 - 1685) - мо­ло­д­­ший син Богдана Хме­ль­ницького, ще за життя батька був прого­ло­­ше­ний гетьманом.





16



- Тетеря Павло Іванович (? - бл. 1670) - переяславський по­л­­ко­вник, з 1663 р. - гетьман Правобережної України. Оріє­н­ту­ва­в­ся на союз з Річчю Посполитою.





17



- Полковницькі клейноди - ознаки полковницької влади: бу­­лава, пірнач, тощо.





18



- Рейментарський пірнач - полковницька булава, яка мала зверху, замість кулі, металеві пластинки, що розміщувались нав­коло стержня (палиці).





19



- Мається на увазі перемога українського повстанського вій­сь­ка на чолі з Б. Хмельницьким над польсько-шляхе­тсь­кою армією у бою біля Пилявців.





20



- Йдеться про облогу польського війська в м. Збаражі армією Б. Хмельницького.





21



- Сомко Яким Семенович (? - 1663) - наказний (тимча­совий) ге­тьман Лівобережної України.





22



- Васюта Ніженський - Золотаренко Василь Никифорович (? - 1663), ніжинський полковник.





23



- Брю­хо­ве­цький Іван Мартинович (? - 1668) - отаман за­по­ро­зь­кого козацтва, на Чорній раді 1663 р. в Ніжині обраний геть­маном Лівобережної України.





24



- Гетьман­щина - назва території Лівобережної України ра­зом з Києвом після Андрусівського перемир'я 1667р., яке закрі­пи­ло за Річчю Поспо­литою Правобережну Україну і Білорусію, а за Мо­ск­вою - Смоленськ, Сіверську землю та Лівобережну Украї­ну і Київ.





25



- Гвинтовка - один з прибічників Брюховецького в його бо­ро­­тьбі за гетьманську булаву.





26



- Сівера - Сіверщина, народна назва територій, що входили до складу давньоруського удільного Сіверського (Новгород-Сі­верського) князівства.





27



- Ідеться про київських князів ІХ — ХІ ст., які уславились вій­сь­ковими походами і культуротворчою діяльністю.





28



- У бою під Берестечком, на Волині у 1651 р. військо Б. Хме­ль­ницького через зраду татарського хана зазнало поразки.





29



- Радзівілл Януш (1612 - 1655) - литовський коронний ге­ть­ман. У 1648 - 1654 рр. Стояв на чолі литовсько-шляхетського вій­сь­ка, що діяло проти селянсько-козацьких військ.





30



- Джеджелій - Джалалій Філон (XVII ст.), кропивнянський по­л­ковник, сотник Переяславського полку.





31



- Січові братчики - запорізькі козаки. Запорізька Січ нази­валась братством, а запорізькі козаки - братчиками.





32



- Мугир - мужик (прим. авт.)





33



- Барабаш Іван (? - 1648) - осавул реєстрового козацького вій­ська, прибічник польської шляхти.





34



- Київське церковне братство мало свою школу. Активну участь у діяльності цієї організації брав гетьман українського ко­за­ц­тва Сагайдачний, який, щоб відстояти братство від утисків з бо­ку шля­хетської Польщі, у 1620 р. разом з усім військом Запо­ро­зь­ким увійшов до його складу.


Сагайдачний - Конашевич-Сагайдачний Петро Кононович (? - 1622), гетьман українського реєстрового козацтва, талановитий по­л­ководець, відзначився своїми походами проти татар і турків.





35



- Ганна Гулевичівна - Гулевичівна Єлизавета (Галшка) Ва­си­лі­в­на (1575 - 1642), дружина Київського воєводи Степана Ло­зки. Ві­ді­грала значну роль у заснуванні Київського братства, монастиря і школи при ньому. В 1615 р. подарувала братству садибу на Подолі зусіма її прибутками.





36



- Нечай Данило (? - 1651), герой народно-визвольної війни 1648 - 1654 рр., сподвижник Б. Хме­ль­ницького. Морозенко - попу­ля­­рний герой народної думи.





37



- Кішка Самійло (? - 1602) - гетьман реєстрових козаків (1599 - 1602). У 70х роках XVI ст. потрапив у турецький полон.





38



- Жупани-лудани - жупани з блискучої матерії, або вишиті золотом (прим. авт.).





39



- Саєта - англійське сукно (приміт. авт.)





40



- ширітвас - невисока бочка (прим. авт.)





41



- Чорна Гора - Чорногорія, країна на заході балканського пі­­в­о­строва.





42



- Омелькович Симеон - київський князь XV ст. За часу ли­товського панування в Україні. Походив з династії Ольгердови­чів.





43



- Адамові глави - горельєфи або статуї Адама (самого чи з Євою), на саркофагах , у входах до церков тощо.





44



- Гладкий Матвій (? - 1652) - миргородський полковник, уча­с­ник визвольної війни 1648 - 1654 рр.





45



- Наливайко Северин (? - 1597) - ватажок козацтва у XVI ст., у 1566 р. очолив повстання проти польських і українських магнатів, яке в бою біля річки Солониці (поблизу Лубен) зазнало поразки. Ви­даний козацькою старшиною, після страшних тортур страчений у Варшаві.





46



- Гізель Інокентій (бл. 1600 - 1683) - один знайосвіченіших це­р­ковних та освітньо-громадських діячів на Україні в XVII ст., ар­хі­ма­н­дрит Києво-Печерської

1 ... 55 56
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорна рада, Куліш П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чорна рада, Куліш П."