Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Нiхто не рушається.
Входить i, пiдсовуючи високо чорнi свої брови, прикладає палець до уст, мов наказує мовчання, i обзивається напiвспiвуче: "В недiлю рано я зiлля копала, в понедiлок рано пополокала… цить, Мавро, - додає, прохаючи, - в вiвторок, Мавро, - додає, прижмурюючи очi, мов нагадує собi щось, - зiлля я варила, а в середу рано… - нараз уриває… - цить, Мавро, - просить з неописаною нiжнiстю в голосi i цiлковито блудними очима, - цить, я лихо убила… твоїм зiллям, Мавро, з-пiд "Бiлого каменя". А вiн переспиться. Цить! А в недiлю весiлля. Цить! - i, вмовкши, вона жде хвилинку, опустивши, мов з глибокої утоми, голову аж низько назад - затулює очi… Всi закаменiли.
Нi, не всi. Мавра мовчки з змiїним безшелесним рухом одна наближується до неї.
- Суко! - скричала нараз не своїм голосом. - Ти мого сина струїла. Ти, ти, ти! Гинь! - i одним-однiським п'ястуком валить дiвчину додолу. Та тут вже Iваниха Дубиха опинилася коло доньки.
- Стiй! - крикнула, що всi потрухлiли. - Мене ось добий. Вона вже готова, а мене добий!
Вiдтак, пiднiмаючи доньку на ноги, що судорожне за свої цвiти вхопилася, спитала побiлiлими устами:
- Доню моя люба, одна в мене в свiтi - ти Гриця струїла?
Тетяна усмiхається.
- Цить, Мавро, - шепче, пiдсуваючи високо чорнi брови, - лихо в нiм сховалося… цить! Вже нiде лиха не буде…
- Доню! - молить ще раз мати з надлюдською якоюсь силою i тулить нiжно доньку до себе, як малу дитину. - Ти? Скажи правду всiм, ти? Як господу богу скажи…
Тетяна дивиться довго матерi в очi, мов пригадує собi щось, а далi, тулячись з правдивою нiжнiстю дитини до грудей матерi та хапаючись знов, як перше, судорожне за свої цвiти, починає любо, пiвголосом, нiби переказуючи тайну, нiжно спiвати:
Гей, на Iвана, гей, на Купала… гей, гей, гей!..
Красна дiвчина долi шукала - гей, гей, гей!..
Та вимовивши послiднє слово, вона виривається нараз несамовито з обiймiв матерi i вилiтає стрiлою з хати…
Мовчки… без словечка… повалилась Iваниха Дубиха додолу…
***
Поховали Гриця, розiйшлися люди.
- Ходiм, Мавро, - обiзвався вже по всiм старий Андронатi до своєї доньки. - Ходiм мiж циган. Тепер ми тут знов старцi…
- Ходiм, тату, - каже Мавра твердо, як камiнь, i подала старому довгий костур в руки. - Тут вже мiй грiх скiнчився.
I пiшли.
Злегка лиш колишуться тi сосни i смереки, яких вони, iдучи не раз бiлою стежкою, мимохiть дотикались злегка, i колишеться лiсовий шум в воздусi, успокоюючи порванi струни в душах, доки не вийшли з лiсу; а коли його оставили, вiн згубився цiлком, i над лiсом схилилася нiч…
***
Iваниха Дубиха перешукала з людьми чи не весь лiс i сховки, куди заходила Тетяна, i не найшли її. Вона без слiду пропала. Настала вже чи не сама пiвнiч, а Iваниха Дубиха лежить обезсилена на своїй постелi - заєдно надслухує. Її серце каже, що Тетяна верне; от-от уже пiвнiч. От-от чує вона шелест. Тетяна верне сама, як не раз вже. От-от зазорiє. I - коби вже й зазорiло… А як вона верне, тодi забере її з собою в монастир i вiддасть її господу богу. Господь один її зцiлить - скрiпить. Господь один - а вiдтак нехай дiється далi його божа воля…
В хатi тихо, мов у святинi, лиш дрiбне свiтло блимає i часом прискає перед iконою пречистої дiви, - Iваниха Дубиха жде, надслухуючи, i її стуленi очi заливаються безустанно слiзьми.
От-от - знов якийсь шелест. Нi. То рiка. Вона не вмовкає. Кiлька разiв i збудиться вона з пiвсну, рiка все її дразнить, мов чогось домагається.
Нараз… i тепер вона не помиляється. Вона чує. Чує виразно, лиш не знає розрiзнити - що се. Чи се бренькiт бджiл причувається їй, чи се нiжнi струни, чи се ангельськi голоси? Не знає. Але вона чує i не помиляється.
Попри її слух пересовується легко, мов сонна мрiя, мов бренькiт бджiл, мов шовк, що волiчеться по струнах - предивно нiжний, спiвучий голос, що всю її душу мов у облаки небеснi здiймає:
Гей, на Iвана, гей, на Купала… гей, гей, гей!..
Красна дiвчина долi шукала - гей, гей, гей!..
Iваниха Дубиха прокинулась, зiрвалася. Господи боже, се Тетяна! Так. Се був голос Тетяни. Вона чула виразно, що се був її любий голос. Вона шукає пiд вiкном дверей i спiває…
Iваниха Дубиха встає як змога скоро, спiшить, хитаючись, до дверей, розриває їх i бачить.
Вона, мабуть, спала. Надворi ясний день, усмiхається сонце i вказує все ясно - лиш Тетяни нема. Iваниху Дубиху обняло зимним потом. Чи їй спiв Тетянин лиш приснився? Чи чула вона його справдi? Та тут заблисла їй страшна думка до голови, i вона спiшить до челядi…
Iдуть всi над рiку, шукають ще й там. Може, знайдуть хоч там слiди.
Пiшли…
Не довго iшли.
Там, де глибина царювала, де камiнь-велет спокiйно означав неповорушну глибину рiки, де на дно її утонув колись Тетянин вiнок, стояв на поверхнi блискучої води, притулившись до каменя, один великий цвiт червоного маку. Другий, припершись аж до берега рiки, ждав - i як той, i собi не рухався…
Стоїть Iваниха Дубиха i дивиться без слова на тi два цвiти, а з нею i вся челядь.
Довго, довго дивиться вона на них - далi вiдвертається…
Вiдвели Iваниху Дубиху.
Чернiвцi, в квiтнi 1908 р.
Notes
1
- Пристроєний - одягнений.
2
- Фортуна - щастя. (Прим. О. Кобилянської).
3
- Рай - отаман, циган-проводир. (Прим. О. Кобилянської).
4
- Спенцер - одяг на зразок жилетки.
5
- Пуста (пушта) - степ в Угорщинi.
6
- Полум'я змагайте - роздмухуйте полум'я.
7
- Пугарик - чарочка.
8
- Хижун - беркут.
9
- Вивiрка - бiлка.
10
- Противно - навпаки.
11
- Пiдхлiбство - облесливiсть.
12
- Бесаги - сакви, торба.
13
- Рабiвники - грабiжники.
14
- Туск - бiль, журба.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.