BooksUkraine.com » Дім, Сім'я » Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти, Дарка Озерна 📚 - Українською

Читати книгу - "Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти, Дарка Озерна"

127
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти" автора Дарка Озерна. Жанр книги: Дім, Сім'я. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 57 58 59 ... 70
Перейти на сторінку:
кістки, волосся, здорові судини та, бажано, ще й секс. Або гармонійно почуватися з тим, що є, та якісно жити далі [196]. Як?

Стисла відповідь: поставити себе на перше місце у власному житті й діяти відповідно — не ігнорувати біль і дискомфорт, не панікувати через зміни в тілі, вбиваючись заради інших та роботи, знаходити час і силу піти до лікаря й подбати про себе. Я знаю історію про жінку під 50, яка кілька місяців жила з вагінальною кровотечею, внаслідок якої розвинулася загрозлива для життя анемія, бо востаннє була в гінеколога років 20 тому, та й не хотіла йти, сподіваючись, що «якось буде — багато інших справ». Не робіть так! Бо може вже не бути ніяк.

У романі Лариси Денисенко «Нова стара баба» (мрію про серіал за ним!) 50-річна донька головної героїні повертається додому після років закордонної дипломатичної служби й скаржиться матері, що між ніг свербить — мабуть, то яйця ростуть від такої роботи. А матір розуміє, що то менопауза, в самої таке було, і завважує, що донька покруглішала в талії. Більшість жінок починають відчувати наближення менопаузи після 40-ка, і прощаються з місячними та навіть зі здивуванням зауважують на обличчі прищі чи волосинки ще до 55 років. Добра новина — еволюціоністи чекають, що колись (дуже колись) менопауза наставатиме дедалі пізніше, разом зі збільшенням віку народження першої дитини.

Процес переходу триває років шість, і в цей час буває некомфортно: менструації стають нерегулярними, тривалість циклу та інтенсивність кровотечі змінюються, вага раптом більшає чи меншає, вагіна здається сухою, так що кохатися боляче, кидає в жар удень чи вночі, аж обличчя чи шия пітніють, настрій може стати вразливішим, а сон — гіршим. Тільки не кажіть, що у вас із 16 років так, бо життя бентежне.

Рідко, але буває, що менопауза настає ще до 40 років — через генетичні особливості, автоімунні хвороби, хіміо- чи радіотерапію раку, видалення яєчників або з геть незрозумілих причин. Існує й синдром передчасного виснаження яєчників, коли передчасно закінчуються запаси потенційних яйцеклітин. Приміряю це на себе — раптом менопауза буде в мене через три роки?.. Я налякаюся, звісно, засмучуся, думатиму, де й що зробила не так у способі життя, але #тижбіолог, тому не баритимуся з візитом до своєї лікарки-­гінеколога. І до психотерапевтки.

Психотерапевтка, мабуть, скаже: «Дашо, у вас активна частка власної дефектності. Ви самі з дитинства вважаєте, що всі довкола нормальні, а ви — гірша за інших, з вадами. От і шукаєте підтвердження власної схеми. А насправді час настання менопаузи не залежить від наших дій і не визначає нашу якість як людей. Це просто факт. Як дощить. Що ви робите, коли дощить?». — «Взуваю гумаки, беру велоокуляри, щоб не розмазалася туш, і дощовик». — «Ну от!» А улюблена гінеколог подивиться на мій внутрішній світ, пронизаний ультразвуком, і скаже: «Не переймайтеся! Буває й рання менопауза, але в нас на те є замісна гормональна терапія. Може, ще краще стане! А знаєте, буває й так, що яєчники можуть передумати — тоді дітки несподівано народжуються». Уже не так лячно [197].

Буває й таке, що жінка далеко до менопаузи відчуває сухість і дискомфорт у вагіні, біль під час сексу, часто поривається лікувати кандидоз, «бо щось свербить»: антибіотики, свічки, колонізація бактеріями, все марно — зате ясно, який саме в неї орган золотий. У вагіні живуть бактерії — поки в нас є естрогени та місячні, переважають молочнокислі вагінальні бактерії, спільна назва яких — палички Дедерляйна. Саме тому людські й жіночі, і чоловічі здорові геніталії пахнуть витриманим сиром чи пивом ІРА[64], а нездорові — ставридою (а саме — триметиламіном, що утворюють бактерії, які заступили на слизовій місце молочнокислих і живуть без повітря).

Кров з молоком — я би так описала формулу здоров’я вагіни. Зараз поясню. Кров — це кров, що вільно циркулює в малому тазі та приносить кисень, бо ми активні, зручно вдягнені чи кохаємося. Молоко — це молочнокислі бактерії (зокрема, роду Lactobacillus), що живуть на вагінальній слизовій.

Вагінальні молочнокислі бактерії їдять глікоген (наша цукрова консерва), що запасається в епітелії у відповідь на сигнал естрогенів, та утворюють молочну кислоту. Від тамтешньої мікробіоти залежить стійкість слизової до інфекцій та запалення. Добре робить і притік крові до геніталій, тому, аби все було гаразд, людям потрібен або секс у широкому уявленні про цей процес, або мастурбація. Щоб буквально не посохло. (От, будь ласка, не треба закочувати очі й хитати головою.)

Якщо естроген гарантує лад і спокій, то гормон кортизол, а також всілякий дисбіоз, викликаний антибіотиками, спринцюваннями, вагінальними дезодорантами і душами, чи навіть тісним одягом, заважає слизовому епітелію продукувати глікоген, і все йде по… Навіть коли до перименопаузи далеко, а між ніг некомфортно, спробуйте інакше поглянути на життя і менше перейматися. Кортизол як не теломери вкорочує і колаген плюндрує, то сексуальне життя псує [ -1]. Сухість, свербіж, «яйця ростуть». До речі, яйця в курки, а в самців — яєчка, запаковані в скротум (по-­нашому — калитку. Все не так, як ми звикли казати.)

Щоб закруглити тему вагінального здоров’я, перелічу те, що в будь-­якому віці діє добре, а що — шкодить.

• Кажемо «так» їжі, в якій є бета-­каротин, вітаміни D, C, E, фолат, цинк і мало жирів.

• Кажемо «так» сексу і мастурбації (зумисне повторюю), «ні» — хаотичним зв’язкам без презерватива.

• Кажемо «так» кунілінгусу, але йдемо митися, коли потім отямимося, — у слині фермент лізоцим, що нищить бактерії, та лужне середовище. А нам унизу потрібне кисле.

• Кажемо «так» гормональним контрацептивам, які призначив лікар, «ні» — тампонам і антибіотикам без потреби.

• Кажемо «ні» курінню, та «може бути» — червоному сухому [199].

Секс, вино та рок-­н-рол. Годі балакати. В наступній таблиці описано можливі ознаки наближення менопаузи та поради, до чого вдатися, щоб стало легше [200].

Таблиця 16. Симптоми наближення менопаузи і як давати їм раду

Симптом Що робити «Припливи» — моменти охоплення жаром удень чи вночі, сильне раптове потовиділення Гормональна терапія естрогеном та прогестероном у тій формі й дозі, що пропише лікар. Це можуть бути мазі, пігулки чи гормональні пластирі. Як не хочете гормонів, а важко — можлива терапія антидепресантами. Лікар скаже. Гормональні перебої та нерегулярні місячні Якщо ви не курите, то пероральні контрацептиви в низькій дозі. Якщо курите, пігулки можуть збільшити ризик
1 ... 57 58 59 ... 70
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти, Дарка Озерна», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти, Дарка Озерна"