Читати книгу - "Заради майбутнього"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Дівчата повернули голови. Хлопець застиг — шкіра над переніссям зібгалася у складки — і показував пальцем на магнітолу.
— Воно затихає. Саме по собі.
— Ні, — поквапилася заперечити Катя, проте помилилася: загальна гучність спадала, але з’явилися сухе електричне потріскування та шипіння, котрі, плавно наростаючи, затирали моторошне хлипання та плач.
— Затихає, — пошепки, так начебто боявся, що звук його голосу може розбудити щось лихе, повторив Іван. — Ми ніби віддаляємося від нього.
— Ага, — повільно кивнув Тенгіз.
— Не агакай, — долинув іззаду голос Каті, — за дорогою стеж.
— Стежу, — почав пригальмовувати. — Он розворот.
— Зачекай! — Левін поклав руку на плече товариша. — Можеш проїхати далі?
— Навіщо?
— Проїдь іще трохи.
Тенгіз напружився.
— Не розумію.
— Не розвертайся. — Левін озирнувся на дівчат на задньому сидінні, а тоді втупився в магнітолу з таким виглядом, ніби волів пропалити в ній поглядом дірку, і пробурмотів: — Ми ж нікуди не поспішаємо, так?
— Що ти надумав? — у голосі водія проступило роздратування. «Ланос» наближався до призначеного для маневру місця, проте Тенгіз не квапився займати крайню ліву смугу.
— Просто їдь, — тоном людини, цілковито певної того, що робить, повторив Левін.
Тенгіз із шумом випустив повітря крізь ніздрі, плавно натиснув на педаль газу, й автомобіль, набираючи швидкість, проминув розворот.
Чверть хвилини в салоні панувала мовчанка. Над машиною, як і раніше, брилою висіла пітьма. Радіо роздратовано плювалося й шипіло.
Першою не витримала Мирослава:
— Ну?
— Виття стишується, — не підвищуючи голосу, сказав Левін. — А завади навпаки наростають.
Білий шум відновився, сухе тріскотіння приглушувало й немовби пом’якшувало моторошні крики.
— І що?
Левін не відповів. Очі приклеїлися до табло по центру магнітоли. На екрані досі світилася частота 89,7 FM. Левін вдивлявся в цифри так прискіпливо, аж вони зрештою відбилися на його сітківках.
Наступний розворот був за кілометр. Коли світло фар вихопило з темряви синій знак із вигнутою на 180° стрілкою, Тенгіз ледь чутно зауважив:
— Наступний поворот.
На той час крики вже майже не пробивалися крізь тріскотіння радіозавад. Іван кивнув:
— Так, можеш розвертатися.
Тенгіз увімкнув покажчик лівого повороту, акуратно вирулив до місця розвороту, переконався, що на зустрічній смузі порожньо, і швидко розвернувся.
— І що це було? — поглянув на Левіна.
— Зараз побачимо.
— Вимкніть це довбане радіо, — заблагала Катя.
— Ні, — Левін мотнув головою. — Не треба.
Тенгіз невдоволено насупився, проте нічого не сказав. Машина набирала швидкість, праві колеса прогуркотіли по невеликій виямці, і за мить по тому хлопець раптом збагнув: крики, що кілька секунд тому повністю стихли, поволі повертаються. Мирослава з Катею принишкли — також здогадалися. Що ближче вони добиралися до перехрестя обіч Батурина, то дужчали стогони, які лунали на 89,7 мегагерцах.
— Вони ж майже зникли, — тепер уже й Тенгіз зашепотів.
Левін лише покивав. Його товариш пригальмував перед перехрестям. Праворуч ішла новенька дорога на Батурин. Ліворуч повз давно занедбану заправку пірнала в похмурі ліси стара роздовбана асфальтівка на Конотоп.
Тенгіз викрутив кермо ліворуч і, майже не скинувши швидкість, з’їхав з траси. У світлі фар із пітьми виринув крихітний дорожній знак, і хлопець, просто щоб не мовчати й хоч на мить прогнати з голови страхітливі стогони, промовив:
— Ер-шістдесят-один.
Рівний асфальт закінчився, і гуркіт із-під коліс зім’яв його слова в нерозбірливу грудку.
— Що? — перепитала Катя.
— Дорога Р61, — пояснив Тенгіз.
— Воно повернулося. — Іван тицьнув пальцем у магнітолу. — Чуєте? Як раніше!
Завади час від часу проскакували, проте затихали. Із розташованих обабіч панелі приладів динаміків линуло завивання вітру, незрозуміле шарудіння, подібне до шурхоту дрібного піску під важкими черевиками, віддалені безутішні стогони та дитячий (чи радше схожий на дитячий, бо в тому неспинному схлипуванні було щось до скрипу зубовного потворне) плач. Якоїсь миті звуки набрали сили й стали рельєфними, заледве не відчутними на дотик.
— По-моєму, тепер іще гучніше, — додала Мирослава.
— Навіщо це? — Катя, як і Левін, не відривала очей від магнітоли. — Навіщо комусь таке транслювати?
— Слухай, — Тенгіз збавив швидкість і повернув голову до Івана, — якщо ти його не вимкнеш, я тебе, на хрін, висаджу.
— Почекайте. — Левін підняв вказівного пальця. — Знову затихає.
Упродовж півхвилини всі четверо дослухалися. Звуки справді затихали. Іван Левін щось видивлявся в чорноті за вікном, а потім різко повернувся ліворуч і попросив:
— Зупинись.
— Ти чого? — насторожилася Катя.
— Де зупинитися? — не зрозумів Тенгіз.
— Просто пригальмуй, — Левін показав на узбіччя, — будь-де.
Тенгіз пригальмував, якийсь час вишукував потрібне місце, після чого скотився з асфальтового полотна, ввімкнув «аварійку» та зупинився. Двигун не глушив.
— І що? — Йому на груди неначе почепили гирю, такий важкий був погляд.
— Треба повернутися.
— Куди повернутися? — звів брови Тенгіз.
— Назад, — Левін кивнув у той бік, звідки вони приїхали, — на півкілометра десь. Я дещо бачив.
— Що ти бачив? — Тенгіз зазирав просто Іванові в очі.
— Не знаю, — Левін тер пальцями лоба, немовби розгладжуючи зморшки, — може, здалося. Я дещо помітив. Але не впевнений. Послухай: поїхали назад, це півкілометра, не більше, там, де звук був найгучнішим. Я погляну, якщо нічого не побачу — ми вирубаємо радіо, розвертаємося й женемо до самого Конотопа.
Тенгіз кинув погляд назад, у пітьму за машиною, яку плямувало мідним світлом блимання задніх аварійних ліхтарів, ковзнув ним по обличчю дружини — у півтемряві салону Катя інтенсивно, заперечуючи, мотала головою, — а тоді перевів на Левіна.
— Добре.
Дівчина сердито цикнула, проте Тенгіз не зважав. Розвернувшись, неквапом повів автомобіль назад, у напрямку Батурина. Виття вкотре почало наростати. Левін, витягнувши шию, повз профіль товариша прикипів очима до дрімучих заростів із протилежного краю роздовбаної асфальтівки.
Коли крики та стогони сягнули піку, Іван змахнув рукою.
— Ставай. Це тут.
Дивлячись убік, Тенгіз повернув кермо праворуч і плавно натиснув на гальма. Під колесами заскрипіли дрібні камінці, «ланос» став, і, доки хтось устиг зреагувати, Левін розчахнув дверцята й вискочив у чорноту.
Мирослава зойкнула так, ніби хтось затопив їй кулаком у груди.
— Він здурів? — Катя вирячила очі. — Що він робить? — поторсала чоловіка за плече. — Зупини його! Скажи, хай повертається!
— Тобі треба, сама кажи.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Заради майбутнього», після закриття браузера.