Читати книгу - "Друга фундація"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Перша Фундація розташовувалася на Периферії, де первісна Імперія була найслабшою, а її цивілізаційний вплив найменший, де її багатство та культура були практично відсутні. А де соціально протилежний кінець Галактики? Ось тут, у цьому місці, де Імперія була найсильнішою, де її цивілізаційний вплив був найбільший, де її багатство та культура мали значну присутність. Тут! У центрі! На Тренторі, у столиці Імперії за часів Селдона.
І це так неминуче. Гарі Селдон залишив Другу Фундацію після себе, щоб вона підтримувала, поліпшувала та розширювала його працю. Про це було відомо або, принаймні, це припускали впродовж п’ятдесяти років. Але де це можна було зробити найкраще? На Тренторі, де працювала група Селдона і де накопичувалися дані протягом багатьох десятиліть. У цьому й полягала мета Другої Фундації – захищати план Селдона від ворогів. І це теж було відомо! А де було джерело найбільшої небезпеки для Термінуса та Плану?
Тут! Тут, на Тренторі, де Імперія, яка хоч і вмирала ще впродовж трьох століть, могла знищити Фундацію, якби тільки вирішила це зробити.
Потім, коли Трентор упав і був розграбований та повністю зруйнований, ми, звичайно, змогли захистити нашу штаб-квартиру, і на всій планеті недоторканими залишилися тільки імператорська бібліотека та територія навколо неї. Про це було добре відомо у Галактиці, але навіть цей очевидний натяк пройшов повз їхню увагу.
Саме тут, на Тренторі, нас відкрив Еблінг Міс; і тут ми зробили все, щоби він не пережив цього відкриття. Для цього потрібна була звичайна дівчина з Фундації, яка завдала поразки приголомшливій мутантній могутності Мула. Звичайно, таке явище могло привернути увагу до планети, на якій це сталося… Саме тут ми вперше вивчили Мула і спланували його остаточний розгром. Саме тут народилася Аркадія і почався великий поступ подій, що привів до повернення плану Селдона.
І всі ці огріхи у нашій таємності, усі ці зяючі дірки залишилися непоміченими, тому що Селдон говорив про «протилежний кінець» у своєму сенсі, а вони витлумачили його на свій лад.
Перший Спікер уже давно звертався не до студента, а розмовляв із самим собою, стоячи біля вікна і милуючись неймовірним блиском небесного склепіння величезної Галактики, що тепер назавжди була в безпеці.
– Гарі Селдон назвав Трентор «краєм зірок», – прошепотів він, – і в цьому є трохи поетичної уяви. Колись із цієї скелі керували всім Всесвітом, усі ниті зірок вели сюди. «Усі шляхи ведуть до Трентора», – твердить давнє прислів’я, і саме тут закінчуються всі зірки.
За вісім місяців до того Перший Спікер також дивився на це саме скупчення зірок – ніде їх не було стільки, як тут, як у цьому величезному згустку матерії, що його людина називає Галактикою. Але тоді він був невеселий, зате тепер округле та рум’яне обличчя Пріма Палвера – Першого Спікера – світилося щирою радістю.
Про автора
Айзек Азімов розпочав свою серію романів «Фундація», коли йому було 21, не усвідомлюючи, що її будуть вважати наріжним каменем наукової фантастики. Під час своєї легендарної кар’єри Азімов написав понад 470 книг на різні теми, включно з науковими дослідженнями, однак найбільшу популярність та нагороди йому принесли науково-фантастичні саги, у тому числі серії «Робот», «Імперія», «Фундація». Названий Американською асоціацією письменників-фантастів гросмейстером наукової фантастики, майже п’ять десятиліть Азімов працював для своїх читачів. Він помер у квітні 1992 року на 73 році життя.
* * *
Серія романів Айзека Азімова «Фундація» – один з найбільших шедеврів наукової фантастики. Неперевершені завдяки своєму унікальному поєднанню невпинної дії, сміливих ідей та неозорій картині світу, вони ведуть трьохсотрічну хроніку боротьби сміливої групи чоловіків та жінок за збереження світла людства всупереч невблаганній хвилі темряви та насильства.
Примечания
1
Усі цитати з «Галактичної Енциклопедії» взяті з її 116-го видання, опублікованого 1020 р. е. ф. «Encyclopedia Galactica Publishing Co», видавництвом «Terminus», із дозволу видавців. (Прим. авт.)
2
«Стрибки зорями» (star hopping) – пошук тьмяної зірки на небі з допомогою телескопа, коли за орієнтир беруть яскраву зірку. (Тут і далі прим. пер., якщо не зазначено інше).
3
В оригіналі гра слів: Star’s End і Tazenda.
4
Алюзія на давньогрецького ліричного поета Анакреона (Анакреонта).
5
10 градусів за Цельсієм.
6
В англійській мові слово dam має кілька значень, серед яких матка (самиця, що народила дитинчат) і архаїчний відповідник до слова «мати».
7
Алюзія до Аркадії – вигаданої античної країни, символу земного раю. Пеллеас – ім’я лицаря Круглого столу при дворі короля Артура, сина одного із бідних васалів Артура. Він закохався у дівчину знатного походження, яку звали (за різними джерелами) Аркада чи Архада.
8
Тургор – тут: «атмосфера».
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Друга фундація», після закриття браузера.