Читати книгу - "Чотири танкісти і пес – 1"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Сьогодні Вогник мала вільний день. Отож, закінчивши масаж, вона принесла Янекові форму, і вони обоє разом із Шариком вирушили на прогулянку. З соснових гілок падали важкі, набряклі сонцем краплі. Стиха шелестіли вологі голки, пахло землею. Трава була ще торішня, руда, але, нахилившись, унизу можна було помітити несміливі, яскраво-зелені стеблинки.
Вони мовчки йшли крутою стежкою понад таючим болотом.
– Де твій шарф? – запитала дівчина.
– Я залишив його, сьогодні тепло.
– Треба носити.
– Не пасує до мундира. Та я й не люблю його. Знову помовчали. Зупинились аж на краю невеликої галявинки. Між соснами стояла чимала калюжа, збрижена посередині березневим вітром. У воді відбивалися крони сосон, а за ними в глибині синіло небо. Дивишся отак у воду, і здається, що калюжа – це вікно, яке веде на другий бік землі. В тіні ще сірів останній сніг.
– А її любиш?
– Кого?
– Ту, що подарувала.
– Ми разом їхали в армію, разом прийшли в бригаду… Мені здавалося, що наше знайомство – це щось дуже важливе. Але потім вийшло інакше.
– Як?
Янек згадав, про що говорили Гжесь і Густлік тоді, коли на лісовій галявині одержували від генерала нагороди, а Ліда прийшла і запросила його в кіно. Помовчавши якусь мить, хлопець пояснив Марусі:
– Я був не потрібен їй, вона воліла інших. А потім наш екіпаж став відомий, бо з нами був Шарик. Нас нагородили орденами, всі про це говорили, і їй почало здаватися, що я їй потрібен…
– їй почало здаватися… – перебила його Маруся і, струснувши головою, розсипала волосся кольору свіжих, щойно вилущених каштанів. – А ти?
– Що я?
– Тобі вона потрібна, ти любиш її?
Янек сперся рукою на холодну, вологу кору сосни, набрав у легені повітря.
– Я люблю тебе. Більше ніж люблю.
– Правда?
– Щира правда.
Маруся каблуком розбила лід край калюжі, весело, голосно засміялася і, пвднявши руки вгору, затанцювала перед Янеком, дрібно притупуючи ногами.
– Марусю, що ти робиш?
– Я ж писала! – вигукнула вона, не припиняючи танцювати.
– Що писала?
Шарик, котрий все нишпорив поміж деревами, тепер побачив, що діється, підбіг до них і почав стрибати на своїх чотирьох лапах, гавкати й танцювати.
– Ні, вже нічого, то мені здавалося, – задихаючись, зупинилася Маруся.-У нас в селі дівчата отак танцюють перед хлопцем, який їм подобається.
– А що має робити хлопець?
– Якщо у нього серце б'ється швидше, то й він танцює.
Янек, сплеснувши руками, почав тупцювати по вологій торішній траві, по просяклих водою соснових голках.
Недалеко з-за стовбура, сміючись, визирнув Григорій і заспівав:
– Эх, загулял, загулял, загулял парень молодой…
– А ти звідки тут узявся? – скрикнула Маруся. – Не витріщай баньки, не заважай.
Саакашвілі одвернувся, але все одно співав і плескав у такт руками:
– В солдатской гимнастерочке, красивенький такой!
Маруся обняла Янека за шию, а Гжесь, почувши, що вони перестали тупотіти, благально заволав:
– Дозвольте о-оглянутися, дозвольте по-одивитися! Можна?
– Ну й дивись собі, – відповіла Маруся і міцно поцілувала Янека в губи.
«Привіт, танкісти! Передайте професорові, що він саме вчасно виписав мене з госпіталю. Я ледве встиг. Ви, напевно, чули, коли ми рушили вперед, бо гуркотіло добряче, а од вас до Вісли не так далеко. Зате тепер нам ближче до Берліна, ніж до Варшави. Але сподіваюся, що й ви незабаром підете вперед.
Розпитував про польську армію. Кажуть, що поблизу її ніде нема. Жаль, бо хто знає, чи зійдуться наші фронтові стежки-доріжки, чи ще побачу вас коли в житті.
Я часто розповідаю молодим солдатам, як ми разом воювали, про наші бойові традиції. Рота воює добре, за останні два тижні нам дали сім орденів, і один із них, як вам відомо, ношу я.
Чоботи мої ще цілі, каша у нас жирна, а війні вже скоро кінець. Ті, що пам'ятають, як ми форсували Віслу, згадують Марусю і чемно просять запитати, чи повернеться вона до нас, бо без Вогника не так весело.
В останніх рядках свого листа повідомляю, що вся наша рота обіцяє бити ворога, як і личить гвардійцям, чого й вам бажаю.
Гвардії сержант Чорноусов».
Нарешті настав день, коли вони востаннє стали перед професором. Той уважно вислухав їхні серця, перевіряв, як діють «відремонтовані» ним руки й ноги. Двох він міг виписати трохи раніше, однак, всупереч суворим правилам, чекав, коли можна буде виписати всіх разом. Адже вони були наче три брати – екіпаж, а це, може, навіть більше, ніж сім'я.
Найдовше, найуважніше лікар перевіряв Янекову руку. Велів йому гратися маленьким м'ячиком, бити ним об підлогу, об стіну й ловити. Хлопець виконував усе справно, роздягнувшись до пояса, згинався, а лікар дивився на його тіло, позначене шрамами, й думав: «Тобі тільки за шкіру треба дати орден». Але вголос цього не сказав, кинув тільки коротко, суворо:
– Гаразд, можеш іти.
– Товаришу професор, ще…
– Що ще? Хочете, щоб я й собаку оглянув? Скажіть йому, що його теж виписали з госпіталю. Вислуховувати вашого Шарика нема потреби. Він сам собі видав найкраще свідоцтво про здоров'я і добре самопочуття, бо вчора на подвір'ї задушив курку. На щастя, нашу госпітальну, хоч не треба перед людьми виправдовуватись. Щасливої дороги.
Коли хлопець виходив, у дверях показалась Маруся.
– А ти куди?
– На фронт.
– Сиди тут. Ти тут потрібна.
– Там я потрібна більше.
– Все одно разом не будете служити. У польську армію тебе не пошлють.
Дівчина зашарілася.
– Я знаю, але залишатися довше вже не хочу.
– Розумію, – професор зітхнув, кивнув лисою головою, додав: – Згода, – і підписав документи.
Дівчина вийшла, за дверима почувся приглушений шепіт, а потім голосний сміх і тупотіння ніг.
Професор зняв окуляри і, затуливши обличчя руками, заплющив очі. Подумав, що вже, мабуть, недовго, що це остання воєнна весна, і тихо всміхнувся сам до себе, а може, до тих, молодих, які, набравши сил, ще сьогодні мали залишити госпіталь.
Розділ XX ПЕРЕХРЕСНІ ДОРОГИ
Буває, що під час осіннього відльоту в вирій качка відіб'ється од зграї. Затримають її якісь важливі пташині справи, ранній мороз скує озерце серед очерету чи, може, перешкодить зламане крило. Перемерзлого самотнього птаха упіймають люди, обігріють, вилікують, але мандрувати в теплі краї вже надто пізно, та й сил бракує. От і б'ється всю зиму птах у кімнаті. І вже наче й до людей звикне, їсть з руки.
Та ось розтануть сніги, поголубішає небо, весна принесе перші теплі вітри, й птах починає
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чотири танкісти і пес – 1», після закриття браузера.