Читати книгу - "21 спосіб мислити креативно"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Днями я потрусив своїм банком даних і вийняв з нього дві газетні вирізки. В одній ішлося про чоловіка, що винайшов нову домовину – дешевшу й набагато міцнішу за інші. У другій вирізці йшлося про чоловіка, що започаткував прокат відеокамер. Виникла асоціація зі смертю, похороном, відео, прокатом тощо. І тут мені спало на думку: відео як данина пам’яті про померлого. Можна робити короткі відеофільми про небіжчика, до яких увійшли б якісь сценки з його життя, фотографії, накладені на тло краєвидів.
Пристрасть до подорожейПлекайте в собі пристрасть до мандрівок. Щойно відчули на собі обійми нудьги та застою, рішуче прямуйте до крамниці, на ярмарок, виставку, до бібліотеки, музею, на «блошиний» ринок, виставку ремесел, у дитячий світ або в середню школу. Вибирайте що-небудь навмання, а тоді встановлюйте зв’язок між тим об’єктом і вашою проблемою. Блукайте собі з широко розплющеними очима й чекайте, коли щось приверне вашу увагу. А це обов’язково станеться. Ваш розум схожий на рослину. В одному ґрунті чи кліматі він буяє, але в’яне в іншому.
На початку минулого сторіччя Джордж Сміт придумав цукерку на паличці. Конкуренція на ринку солодощів була несамовитою. Він щосили намагався створити не схожу на інші цукерку. Одного дня він надумав трохи відпочити й пішов на іподром. У перегонах брав участь дуже хороший кінь, і Сміт поставив на нього чималу суму грошей. Той кінь переміг. Називався він Лоллі Поп. Сміт також назвав свої цукерки «лолліпопами» і ввійшов в історію кондитерської промисловості.
Упіймати «пташку думки»Ральф Вольдо Емерсон якось написав: «Пильнуйте свої думки. Думка з’являється несподівано, немовби пташка сідає на дерево, а коли ви відвертаєтесь і займаєтеся своїми справами, летить собі геть».
Вам слід записувати свої нові ідеї, бо, наскільки мені відомо, у жодній крамниці ви не знайдете довідника мудрих думок. Щось придумав – занотуй! Погляньте на малюнок ліворуч. Над візерунком розташована чорна фігурка. Знайдіть фігурку у візерунку і дивіться на неї кілька секунд. Коли дивитеся на неї всередині візерунка, то вона починає зникати з поля вашого зору.
Як чорна фігурка втікає з-перед вашого носа, так і думки від вас утікатимуть, якщо ви їх не занотуєте.
Психологи довели, що ми здатні зберігати в пам’яті від п’яти до дев’яти елементів інформації одночасно. Усі ми добре знаємо, як це: знайти якийсь номер телефону в довіднику, а тоді про щось інше подумати й забути той номер, так і не встигнувши його набрати. Це приклад витіснення старої інформації новою ще до того, як мозок приготував стару інформацію для тривалого зберігання в пам’яті.
Загалом короткотермінова пам’ять здатна зберігати інформацію протягом кількох секунд. Приблизно вже за дванадцять секунд пригадати цю інформацію доволі складно, а за двадцять секунд інформація зникне повністю, якщо тільки ви не повторюватимете її про себе або не запишете. Записування дає мозкові сигнал, що ця інформація важливіша, ніж інша, і повинна зберігатись у вашій довготерміновій пам’яті.
Джон Петтерсон, президент компанії National Cash Register, був великим шанувальником Наполеона. Щодня рівно о 5 годині ранку Петтерсон разом з виконавчими директорами своєї компанії в обов’язковому порядку вирушав на прогулянку верхи на конях. Петтерсон вимагав від виконавчих директорів ведення «невеличкого щоденника», у який вони мали щодня записувати свої дії, думки, ідеї тощо. Безжалісно звільняв з роботи всіх тих, хто з якихось причин цього не робив. Петтерсон помер у відрядженні, коли робив нотатки в записнику.
Цікаво буде дізнатися, що між 1910 і 1930 роками 1/6 всіх американський компаній очолювали колишні працівники National Cash Register. Том Вотсон, засновник IBM, також колись працював у National Cash Register.
Думайте правильноСвідомо працюйте над тим, щоб зробити своє мислення швидшим і гнучкішим (швидкість означає кількість ідей, гнучкість стосується креативності). Складання списків – потужний засіб збільшення швидкості мислення, бо змушує вас найпродуктивніше використовувати свою енергію. Щоб у цьому переконатися, спробуйте за кілька хвилин придумати якнайбільше способів застосування змазки WD-40. Ви однозначно матимете якусь думку, але вам усе одно буде важко зосередитися на цьому питанні, бо ввімкнеться внутрішній цензор і багато чого забракує, тому ви залишитеся тільки з найочевиднішими розв’язаннями.
Якраз складання списку можливих застосувань змазки WD-40 допоможе вам ще ліпше зосередитися і ще більше зацікавитися цим питанням, і, як наслідок, вам вдасться генерувати більшу кількість ідей. А якщо встановите собі якісь часові обмеження, то ваше мислення стане ще дієвішим. Але самої швидкості мислення недостатньо – потрібна також гнучкість.
Якщо ваш список містить такі застосування, як «швидка змазка, змащування заржавілих частин, змащування велосипедного ланцюга» тощо, то ви продемонструєте швидкість думання, але вкажете тільки на очевидні способи застосування цього продукту.
Ви проявите свою гнучкість, якщо до вашого списку ввійдуть такі незвичайні пункти, як:
• змащування забитого сміттєпровода;
• змащування стовпа зі шпаківнею, щоб по ньому не лазили коти;
• приманка для мишей у пастці;
• запобігання ржавінню струн музичних інструментів;
• приманка для риби;
• змащування стрічки друкарської машинки для чіткіших відбитків на папері;
• засіб безпеки в машині; зберігайте змазку в бардачку, аби з її допомогою відчинити двері у випадку заклинення.
Гнучкість у мисленні означає здатність бачити далі звичайного й усталеного використання. Вона також означає, що ви схильні до імпровізації та маєте інтуїцію, а також здатні брати до уваги контекст і дивитися на завдання під незвичайним кутом – зосереджуватися більше на процесі, а не на самому результаті.
Психолог Дж. П. Ґілфорд, піонер у галузі вивчення креативності, вважав, що виконання певних вправ сприяє розвиткові швидкості та гнучкості мислення, а також допомагає в побудові сюжету романів, створенні наукових теорій, розробленні планів виробництва або в розробці будь-якої системи з урахуванням численних переплетень і взаємозв’язків.
Пограйте в цю гру з друзями. Переконайтеся, хто з вас побудує найбільше речень за п’ять хвилин.
Придумайте якнайбільше речень, які б складалися з чотирьох слів і з чотирьох літер одного зі слів.
Журнал ідей
Журнал ідей – один з найулюбленіших прийомів ЦРУ для записування інформації. З кожної проблеми в управлінні заводиться окремий журнал, у який записують ідеї, факти, думки, запитання тощо. Це дає можливість співробітникові миттєво зосередитися на всіх ідеях, порівняннях, взаємозв’язках і даних, що стосуються цієї проблеми.
Ведіть журнал ідей. Кожен його розділ присвятіть окремій ланці бізнесу чи особистого життя. Розділи можуть стосуватися: маркетингу, виробництва, продажу, корпоративних питань, персоналу, послуг, спеціальних проектів і нових ділових можливостей. У крамницях продаються різноманітні записники і щоденники, але значно цікавіше, креативніше й корисніше створити власний журнал. Випробуйте різні методи фіксації ідей, а тоді виберіть той, який вам найбільше до вподоби.
Періодичний перегляд записаних ідей – хороший спосіб розбудити уяву. Щоразу під час перегляду журналу ви відшукуватимете зв’язки між записаними ідеями та вашим теперішнім станом справ або поточними подіями.
Уявіть собі, що для заспокоєння ви жуєте гумку, аж тут у вас виникає думка: а чому б мені не створити жувальну гумку для визначення рівня нервового напруження? Ви записуєте ідею у свій журнал, а тоді час від часу переглядаєте зроблений запис. Кілька місяців потому ви читаєте в газеті, що кисневий фактор
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «21 спосіб мислити креативно», після закриття браузера.