Читати книгу - "Тіні над Латорицею"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
«Що за чортівня!» — здивовано повів погляд на Пішту. У Коваля було таке почуття, наче йому хтось нашіптує прямо у вухо.
Ні, Пішта нічого не міг підказати, він витріщився на шановного підполковника міліції, по обличчю якого раптом наче пробіг промінь прожектора, висвітливши і радість, і сумнів, і розгубленість.
Коваль на мить прикрив повіками очі. Здавалося, що він явно чує чийсь голос, до того ж дуже знайомий. Неначе схожий на його власний.
Потім Пішта побачив, як розгубленість зникла з обличчя партнера, і підполковник, різким рухом поклавши карти на столик, кинувся у коридор. Через кілька секунд повернувся і виріс над Піштою.
— Телефон не працює, чорт візьми! Ту дом?.. Де тут близько є телефон? Негайно! — пояснюючи свою думку, Коваль покрутив рукою біля вуха.
«І надало мені заїхати сюди! А тут іще й телефон! Одне до одного!»
Сторож злякано дивився на підполковника, не розуміючи, чого той підхопився. Ледве втямив, що йому треба.
— Телефон! — Пішта закивав головою. — Треба їхати на Геевці або на Добронь. Кілометрів сім-вісім. Там є пошта, телефон…
— Ні, ближче, ближче. Сільрада, правління колгоспу?
Сторож не знав, як пояснити підполковникові, що в маленькому селі, розташованому кілометрів за чотири, у правлінні колгоспу зараз нікого не знайти. А без угорської мови Коваль-бачі навряд доб'ється чогось.
Підполковник нетерпляче глянув на годинник. Через п'ятдесят хвилин поїзд з туристами перетне кордон…
— Ти приїхав з обіду на велосипеді, Пішто?
— О, велосипед! Так. Є велосипед.
Вони вийшли надвір, через кілька секунд Пішта вже підкачував біля ґанку камери. Це був старенький, латаний-пере-латаний велосипед дорадянських часів, і, взявши його в руки, Коваль засумнівався, чи витримає машина його. Та чи не розучився він їздити, отак поночі, польовими дорогами?
Супроводжуваний Піштою, вивів велосипед з-під лісового шатра. На полі було світліше від місяця, що пробивався крізь хмаровиння.
Пішта показав рукою на косогір, по якому тяглася дамба. Як міг, пояснював, що їхати треба вздовж неї, лугом, потім перетнути і вибратися ліворуч на польовий шлях між плантаціями тютюну: він і виведе до правління колгоспу.
Ковалю було досить того, що второпав із жестів угорця. Квапливо натискаючи на педалі, він помчав у ніч.
Тьмавий місяць ледь висвітлював шлях. Насип, під яким бігла лугова стежка, нависав чорним громаддям. Стежка весь час то п'ялася вгору, то м'яко провалювалася у вибоїнах, примушуючи підполковника судорожно стискати руками кермо. Благенький велосипед тяжко порипував під ним при кожному оберті педалей. Коваль швидко перетнув крутий підйом і опинився на широкому грудкуватому, вибоїстому шляху.
Те, що було несподіваним осяянням, здогадкою, коли грав із Піштою у карти, вже стало у Коваля твердим переконанням. Розум сприйняв інтуїтивний здогад, проаналізував і схвалив. Тоді поставив цей здогад на місце ланки, якої не вистачало, і замкнув ним увесь ланцюг розслідування. Тепер підполковник мусив ще встигнути затримати злочинця!
А їхати ставало все важче. Давалася взнаки відсутність практики. Коли він їздив велосипедом? Гай-гай, хлопчиком. На важкому дорожньому «Харкові», випрошеному у товариша. Тоді вільно ганяв стежками над Ворсклою і здавався собі птахом, що злітає у небо. А тепер і ноги вже не ті, і серце…
Велосипед трясло на нерівному шляху, немов у лихоманці. Раз у раз переднє або заднє колесо знаходило вибоїну чи грудку, і тоді Коваль утримувався у сідлі відчайдушним зусиллям. Раптом, в якусь мить, він наскочив на камінь і відчув, як осіла під ним машина.
Тепер пошкодував, що взяв велосипед. Завів його на тютюнову плантацію, де лапате листя утворювало зарослі. Поклавши машину на землю і сяк-так замаскувавши, він знову вийшов на шлях і подався до кількох світлих цяточок на обрії.
Якийсь час, поки дозволяло серце, Коваль біг, спотикаючись на грудках, і незабаром ноги у нього загули від утоми.
Але він ішов і йшов під темним карпатським небом, ішов уперто, підбігаючи по кілька кроків, долаючи метр за метром нерівного шляху, поки далекі вогники не перетворилися на помітні електричні лампи.
Захеканий Коваль опинився перед високим будинком, освітленим знадвору. З вивіски над дверима переконався, що це — правління колгоспу. Ледве знайшов і розбудив сторожа, який міцно спав, закутавшись у кожух.
Номера комутатора прикордонників Дмитро Іванович не знав. Подзвонив на квартиру Антонова.
— Віталію, — швидко промовив, коли той підійшов до телефону. — У будь-який час він може піти через кордон…
Полковник Антонов, у якого за роки служби виробилася здатність відразу, навіть спросоння, по бойовій тривозі дисциплінувати мозок, зрозумів Коваля.
Він тільки спитав:
— Наш чи чужий?
— Чужий, — відповів підполковник. — Турист.
— Ясно.
— Я не знаю, — додав Коваль, — як ітиме: з візою через контрольно-пропускний чи порушить кордон… Іншого виходу у нього немає. — І по короткій хвилі, перевівши подих, закінчив: — У нього має бути трохи приплюснутий ніс, а документи на ім'я угорця Імре Хорвата.
— Зараз оголосимо бойову тривогу, — коротко резюмував Антонов.
Після цього Дмитро Іванович подзвонив черговому по Управлінню внутрішніх справ і попросив прислати машину…
2
Імре Хорват відчинив двері вагона. Теплий вітрець увірвався у тамбур. Але однаково Імре не вистачало повітря. Певно, від хвилювання.
Він упіймав на собі під час вечері пильний погляд перекладача… У того ще в носі не кругло, щоб обдурити такого смаленого вовка, як він. Надто довгим був цей погляд, і не встиг перекладач його відвести, як
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тіні над Латорицею», після закриття браузера.