Читати книгу - "Витязь у ведмежій шкурі - 3, Кулик Степан"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Ось уже незабаром місяць, як мене дивним і незрозумілим чином закинуло в іншу епоху. А може навіть в інший вимір. І весь цей час я переважно блукав лісами та селами. Монастирі та фортеці не беруться до уваги. Різні по суті, вони мало чим відрізнялися зовні. Та й по суті, якщо розібратися… Як не крути, ні перше, ні друге не мирне житло, а форпост і гарнізон. І чим озброєні воїни — требниками чи арбалетами, принципового значення немає.
Тому Янопіль я розглядав із цілком зрозумілим інтересом. Час пізній, так що повітря тремтить на кожним димарем, немов у пустелі над розпеченими пісками. Легкий вітерець дме від нас і запахи забирає. На дальньому кутку розбрехалися пси і так само швидко принишкли. Мукають, чекаючи на вечірню дочку, корови, що повернулися з пасовищ,... Стукає молоток по залізу... Може, хто косу для ранкової косовиці клепає, а може — меч кують…
Ясна річ, що мешканця мегаполісу вразити розмірами містечко не могло, але виглядало дуже мальовничо. Кам'яні будинки під гостроверхими черепичними дахами, розташовані швидше по колу ніж «квадратно-гніздовим» способом. Сотні півтори господарських будівель, критих покрівлею простіше — солома та очерет, але не псують загальний краєвид.
Посередині на центральній площі будівля баштового типу. Може мерія, а може лише пожежна дзвіниця. Якщо в ці часи їх уже будували.
Павутиння вулиць не видно за верхівками дерев. Натомість, височіють одразу два храми. Трохи осторонь центру, на пагорбі, церква з православним хрестом і характерними маківками. А біля площі — гостроверхий костел.
Вся ця краса середньовічної архітектури обнесена дерев'яною стіною, що надає картині довершеного вигляду. Як різьблені віконниці на вікнах хати. Користі — приблизно стільки ж. Будь-яке військо переступить, навіть не зупиняючись. А ось захистити спокійний сон жителів від розбійників, що нишпорять в окрузі, такій огорожі цілком під силу. Як віконницям від вітру.
Водночас і ворота є де поставити. І митаря. Щоб усім одразу було зрозуміло: тут не прохідний двір. Треба до міста — плати. Немає грошей – шкандибай далі. Нема чого людей даремно турбувати. А щоб прибулі охочіше розлучалися з грошима і не норовили пролізти задарма, до митаря приставлено стражників. Цілих два…
Один, щоправда, зараз відійшов убік, мабуть, в потребі. Зате другий — пильнує... Точніше, на сонце поглядає. Прикидає, скільки ще до закриття воріт залишилося. Але не дрімає. Нас одразу помітив. Крикнув щось товаришеві, і той поквапився назад. Встав поруч, спираючись на алебарду.
О, а дозорець гукнув не лише його. На стіні біля воріт з'явилося ще кілька голів у шоломах. Вниз не лізуть, отже, стрілки.
— Добрий вечір, панове! — всупереч усім приготуванням у голосі старшого стражника позирала скоріше легка цікавість, ніж занепокоєння. Та й з чого? Відразу ж видно, серйозні люди завітали. Від таких проблем не буває. — У торгових чи яких інших справах прибули? Не гнівайтеся, не з марної цікавості питаю. Бо якщо обоз за вами слідом йде, то треба поквапити погоничів. Стемніє скоро. Ворота зачиняти час. Втім, якщо переконаєте митаря… — кивок у бік збирача податків, який завмер в очікуванні. — Можемо й зачекати трохи. За окрему винагороду.
— Ми що, схожі на купців? — ніби дивуючись, звів брови до перенісся Лев Ольгердович.
— Ні, — поступливо погодився стражник. — Зате схожі на тих, кому купці можуть служити… вірою та правдою.
— Маєш зірке око… — схвально пробурчав княжич, кидаючи монету збирачеві податків. Судячи з того, як той швидко підхопив її, не менше золотого. — Це добре. А підкажи, воїне… де тут у вас можна зупинитись на ніч? Так щоб і нагодували, і блощиці за ніч не обглодали.
— Запитайте заїжджий двір «П'яний джміль». У них ціни вищі, ніж у інших, зате тихо, чисто і готують добре. Он туди прямуйте. Звідси, приблизно десята будівля… Не заплутаєте.
— Добре. Змінишся, зазирни. Розмова до тебе буде.
— Як скажете, ваша милість, — зобразив уклін стражник і хитро примружився. — Чому б і не повечеряти у приємній компанії?
— Буде тобі і приємно… якщо задовольниш нашу цікавість, еее… — князь запитливо замовк.
— Рудольфом мене кличуть, ваша милість.
— Отож, Рудольфе, голодним точно не залишишся… — засміявся Лев Ольгердович. — Тільки поспішай. Думаю, в Янополі багато охочих поговорити… за чужий рахунок.
Заїжджий двір справді шукати не довелося. По-перше, — він розташовувався, як і сказав стражник буквально за сотню кроків від воріт, а по-друге, — сплутати навіть тогочасний готель зі звичайною садибою важко. Де ж іще, навіть у густіючих сутінках, тримають ворота на розпір. А вхід на подвір’я вартує не кудлатий кобиздох, а молодий хлопчина.
Помітивши нас, він припинив лузати насіння, відліпився від підпірки і кинувся навперейми.
— Слава Ісусу Христу! — заволав, безстрашно хапаючи коней під вуздечки. — Панове добрі, якщо ви шукаєте нічліг — не проїжджайте повз! Кращого місця для відпочинку, ніж «П'яний джміль» ви не знайдете в усьому Янополі! Мамою присягаюся!
— Якщо ти тільки знаєш її ім'я, — пробурмотів Аксель, посилаючи свого коня вперед і намагаючись відтерти на бік спритного хлопчака. Одночасно замахуючись нагаєм.
Але хлопець гінко відхилився від нагая зброєносця і, не відпускаючи наших коней, втиснувся між ними.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Витязь у ведмежій шкурі - 3, Кулик Степан», після закриття браузера.