Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Iваниха Дубиха мовчала. Роздумувала над чимсь i застановлялася.
Роздумуючи над словами циганки, то i справдi слушнiсть була по сторонi Маври. Нiяк було тримати навiки в своїй хатi "пройдисвiта" - як називали її люди, тим бiльше, що вона займалася ворожбитством, примiвками i таким iншим богопротивним дiлом… проти якого панотець не раз у церквi виступав. До того ж увiйде дедалi i Тетянка в дiвочi лiта, зачнуть поважнi люди навiдуватися до її хати… а тут живе в неї циганка-ворожка.
А знов противно [10]. Не дозволить вона Маврi колиби на Чабаницi, вона готова з дитиною забратися кудись у свiт. Куди очi понесуть, може, якраз назад мiж свої люди. А тодi…
Та гадка найбiльше затривожила поважну Iваниху Дубиху i причинилася до того, що вона пристала на просьбу циганки, дозволила їй зажити в колибi-бурдеї на Чабаницi… i займатися там, чим захоче…
Трудно було означити, хто любив бiльше малу Тетянку, чи вона, мати, чи циганка-сирота, позбавлена власної дитини, родичiв i чоловiка, ба всього, до чого була привикла - i прив'язалася всiм серцем, всею гарячою душею своєю до дитини своєї доброї опiкунки i кормительки.
На нiкого в свiтi не була би Iваниха Дубиха оставила свою Тетянку, лиш на одну-однiську Мавру. Хто бачив безграничну невгасаючу любов циганки до тiєї дитини, яку, вибавивши змалку, уважала майже за свою, той i мiг припускати, як оце Iваниха Дубиха, що вона могла би, з жалю за дитиною, забрати її з собою i пiти кудись в свiт за очi. Тому й вагалася Iваниха в душi опиратися цiлком просьбi Маври, яка доволi часто виконувала свої постановлення пiд тим чи iншим позором. А Тетянка гине, пропадає за своєю чорною нянею. Змалечку вона заколисувала її своїми смутними, монотонними, якимись незнаними нашим околицям спiвами до сну. Годувала бiльшеньку вже прерiзними казками, яких також в селi нiхто не знав, не чув. I дiйшло того, що дитина слухала наслiпо всiх приказiв чорної приятельки своєї, - що б не наказала вона їй, не зажадала вiд неї, куди б не послала, не покликала її. Вона у всiм пiддавалася їй, слухала всього, що походило вiд неї - часто навiть проти волi самої Iванихи Дубихи.
Тепер, правда, Тетянцi вже дванадцятий рiк, але циганка все має чи не бiльший вплив на неї вiд самої матерi. Тому нехай Мавра iде з богом в лiс над яр, як бажає, заживає там, як хоче, а мало-помалу вiдвикне й дитина вiд неї, звернеться, пригорнеться всiєю душею до одної своєї матерi, як i повинно бути, чого вона в душi вже давно вижидає.
Тому, може, стане Тетяна й послушнiша без Маври, а то, розпещена нею до краю, не все пiддається бажанням i приказам поважної матерi. Тетяна хоче щось мати, а коли Iваниха не на все дозволяє, вона летить, розжалiвшися, до Маври i ридає, захлипуючися гiркими сльозами. Тодi Мавра утирає замiсть всього бiлесеньке заплакане личко, i як вже не зараз, то бодай пiзнiше вдоволить тайком дитину. Так у всiм i всюди. Поки що Тетяна великих бажань не мала, але й тi не все було добре сповняти…
Мавра i сповiдниця i дорадниця дитини, i коли б не Iваниха зi своїм поважним тверезим розумом. Мавра перевернула би дитину зовсiм на свiй бiк.
Але Iваниха, хоч як пропадала за своєю однiською дитиною, хоч як обтяжена працею свого господарства, для Тетяни i Маври мала все свої очi, свiй час i глядiла проникливим зором на вiдносини мiж нянею й дитиною. Чи на добре може вийти таке колись дiвчинi, як звикне у всiм знати лиш одну свою волю?
Певно, що нi.
Отак роздумувала Iваниха Дубиха - а врештi i обiзвалася:
- Не моя сила, Мавро, тебе при собi держати, як в тебе думки ось куди линуть. Iди з богом на Чабаницю в колибу та i заживай там по душi. Сходи в долину до мене по харч, поможи дещо в господарствi, а там i вертай. Але знай, - додала строго i поважно, - дитину до тебе на гору саму не пущу. Вона в мене одна. Вона в мене все. Схочеш побачити, зiйди - поглянь. А саму не пущу.
- Боїтеся, що я вкраду її вам? - спитала гiрко Мавра, i її очi засiяли самим смутком образи. - Не бiйтеся, i в мене вона все i всiм на сiм свiтi. Я її вам не вкраду.
- Ти її любиш, Мавро, але й я її люблю. Дитина мiж нами заєдно хитається. Ти її надто розпестила. Що я забороняю, то ти дозволяєш. То не добре; i знаєш, задля того був не раз мiж нами гнiв, були сльози. Вона хоча ще дитина, а вже iншої волi не знає, як своєї. Сьому треба кiнець поставити. Пiд моїми очима воно ще сяк-так уходило, але, застрягши раз в тебе на горi, скiльки менi з неї остане? Стiльки хiба, що буде називатися моєю донькою.
Мавра не вiдповiла зараз, лиш обтерла мовчки долонею очi i сплюнула.
- Ви-бо хочете, щоб у неї був уже такий розум, як у вас, - обiзвалася, - побожний та строгий, що борони господи! А їй ще що? Метелик, пташка, та й стiльки. Най грається, най радується. Най смiється, спiває, нехай добро зазнає… поки може, i в мами в сонцi най купається…
- Я знаю, що вона ще дитина, - вiдмовляла Iваниха Дубиха з попередньою повагою. - Але час вже тим перестати бути. Досi була вона
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.