Читати книгу - "Мáліна"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
376
…тестування за Роршахом… — Роршах, Герман (1884–1922) — швайцарський психіатр.
377
…Сонді… — Сонді, Ліпот (1893–1986) — угорський психіатр.
378
Thematik Apperception Test — тестування на тематичну аперцепцію (англ.).
379
Іспити на ступінь доктора (від лат. rigor — суворість).
380
Зроблено в Австрії (англ.).
381
Ти мусиш стояти на місці. Це має бути лише твоє місце. — Парафраза вислову німецького гуманіста й реформатора церкви Мартіна Лютера (1483–1546): «Я тут стою, інакше я не можу».
382
Перемогти! Хто тут іще говорить про перемогу, якщо втрачено знак, під яким можна було б ще перемогти. — Літературна цитата з вірша австрійського поета Райнера Марії Рільке (1875–1926) «Реквієм для Вольфа графа Калькройта».
383
…мої друзі їдуть до Кітцбюля… — Кітцбюль — містечко в Тиролі, один із найвідоміших центрів зимового спорту в Австрії.
384
…до Ст. Антону… — Ст. Антон — високогірне село в Тиролі, повітряний курорт та центр гірськолижного спорту.
385
…у той запах, який називаю для себе запахом цинамону… — Аналогія до вірша Інґеборґ Бахман «Течія».
386
…Вона стала для мене хітоном Несса… — Несс — кентавр, намагався оволодіти дружиною Геракла Деянірою, за що той убив його стрілою, отруєною кров’ю Лернейської гідри; помираючи, Несс порадив Деянірі зберегти свій просяклий отруйною кров’ю хітон як засіб привернути любов чоловіка; одягнувши хітон, Геракл відчув нестерпний біль і наказав спалити себе на вогнищі.
387
«Даремно вдавати байдужість при спогляданні таких досліджень, предмет яких не може бути байдужим людській природі.» — Цитата з передмови до першого видання праці Іммануїла Канта «Критика чистого розуму» (див. прим. до с. 65 [у електронній версії — прим. 129. — Прим. верстальника]).
388
Гатчесон — Гатчесон, Френсіс (1694–1747) — шотландський філософ, прихильник деїзму. Систематизував і розвинув етичні та естетичні ідеї А. Шефтсбері.
389
Шефтсбері — Шефтсбері, Антоні Ешлі Купер (1671–1713), граф — англійський філософ, естетик і мораліст. Розвинув вчення про гармонію, яка панує в світі та в людині, джерелом якої є Бог. У своїх діалогах утверджував ідею достоїнства і внутрішньої свободи людини. Предтеча деїзму.
390
З найвищою похвалою (лат.), тут: диплом з відзнакою.
391
Есквайр, пан — ввічливе звертання після прізвища (англ.).
392
…в останньому місці перебування Ґойї… — Ґойя-і-Люсьєнтес, Франческо Хосе де (1746–1828) — славетний іспанський художник, графік. В останній період творчості малював похмурі, сповнені примарної фантастики картини в сіро-чорних, тужливо-блакитних та зелених тонах, темою яких нераз була божевільня. У романі йдеться про «чорні» картини Ґойї, які він у 1819–1823 рр. намалював на стінах двох кімнат свого будинку «Quinta del Sordo» («Будинок глухого»): «Сатурн заковтує одного зі своїх синів», «Пес», «Юдітта Голоферн», «Козел» та інші.
393
Ми задоволені, я людина, я зробив цю карикатуру (італ.).
394
…siam contenti, sono un uomo, ho fatto questa caricatura… — Цитата не відома.
395
Я Бог (італ.).
396
Це єдині листи… ці листи — єдині листи… листи, які я отримала… Мої єдині листи! — Як свідчить літературознавець Крістіне Кошель, подруга Інґеборґ Бахман, після трагічної смерті письменниці у замкненій шухляді її секретера було знайдено зв’язку листів від Пауля Целана. Листи, які поети написали одне одному, зберігаються в рукописних фондах: архів Інґеборґ Бахман — у Віденській національній бібліотеці, архів Пауля Целана — в Німецькому літературному архіві в м. Марбах. За бажанням родин поетів, вони стануть доступними лише після виповнення 100-річчя від дня їхнього народження.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мáліна», після закриття браузера.