BooksUkraine.com » Класика » Кобзар, Шевченко Т. Г. 📚 - Українською

Читати книгу - "Кобзар, Шевченко Т. Г."

233
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Кобзар" автора Шевченко Т. Г.. Жанр книги: Класика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 100 101 102 ... 106
Перейти на сторінку:
підвладній Кримському ханству території (урочище Олешки в пониззі Дніпра) заснувала новий кіш - «горе-Запорожжя». Т. Шевченко співчутливо розповідав про поневіряння запорожців під ханською владою і їхнє повернення на батьківщину. Водночас картав Петра І та його воєвод за жорстокість, за соціальне й національне гноблення, за те, що на будівництві Петербурга, каналів і укріплень загинуло багато козаків. Картаючи царя, поет тим самим осуджував самодержавство. В історичний зміст вірша Т. Шевченко вклав протест проти самодержавно-кріпосницького гноблення трудящих. Дещо однобічне висвітлення особи Петра І - це одна з форм осудження самодержавства взагалі.

Іржавець - село на Чернігівщині (в колишньому Прилуцькому повіті, тепер Ічнянському районі).


284 - ...Утікали з Мазепою в Бендери з Полтави... - Мова йде про розгром під Полтавою 1709 р. шведських інтервентів на чолі з Карлом XII та полків зрадника Мазепи.


285 - Гордієнко Кость - кошовий отаман Запорозької Січі, спільник Мазепи.


286 - Фастовський полковник. - Палій (справжнє прізвище Гурко) Семен Пилипович (нар. в 40-х роках XVII ст.- пом. 1710 р.), білоцерківський (фастівський) полковник, один із ватажків визвольної боротьби на Правобережній Україні проти польсько-шляхетського гніту в кінці XVII - на початку XVIII ст. Чинив опір зрадницькій політиці Мазепи, за що той домігся його заслання до Сибіру. Коли розкрилася зрада Мазепи, Петро І повернув Палія з заслання, і він брав участь у Полтавській битві.


287 - ...У Петра у свата - тобто у Петра І.


288 - Хортиця - острів на Дніпрі. Важливий опорний пункт Запорозької Січі.


289 - Прилуцький полковник.- Гнат Галаган, служив у козацькому війську. Прилуцьким полковником його призначено 1715 р. після переходу на бік шведів Мазепи та частини старшини й невеликої кількості обдурених козаків 1709 р. брав участь у зруйнуванні царськими військами Запорозької Січі (т. зв. Старої Січі). У повісті «Музыкант» Т. Шевченко називав Г. Галагана «славним прилуцким полковником» за те, що він «первый отложился от Мазепы и передался царю Петру».


290 - Данте Аліг'єрі (1265 -1321) - італійський поет-гуманіст, автор «Божественної комедії», перша частина якої називається «Пекло».


291 - Шведчина - навала шведської армії на чолі з Карлом XII 1708-1709 рр. на Росію. Російська армія на чолі з Петром І за участю українських козацьких полків ущент розгромила шведів під Полтавою у 1709 р.


292 - ...Як дзвонили у Глухові... - тобто як обрали гетьманом І. Скоропадського (1648-1722).


293 - Як діточки на Орелі лінію копали... - Мова йде про будування лінії укріплень на річці Орелі.


294 - ...І як у тій Фінляндії в снігу пропадали. - Йдеться про війну Росії з Швецією на території Фінляндії.


295 - Мурзи - татарські військові старшини-феодали.


296 - Сарданапал - останній ассірійський цар (VII ст. до н. є.).


297 - Сократ (469-339 рр. до н. е.) - давньогрецький філософ-ідеаліст.


298 - Кесар-кат - римський імператор Нерон, відомий своєю жорстокістю. ...І грека доброго... - тобто Сократа.


299 - ...А унії не чуть було... -Йдеться про унію, проголошену Брестським церковним собором 1596 р. (Див. приміт. до поеми «Тарасова ніч»).


300 - Чернець - Палій. Ченцем він не був, а лише похований у Межигірському монастирі. У поемі «Чернець» Т. Шевченко використав одну з легенд про Палія.


301 - Єдвабн (єдваб) - коштовна шовкова тканина.


302 - А із Братства... - тобто із Братського монастиря, де містилася Києво-Братська колегія (бурса), з 1701 р.- Київська академія.


303 - Вишгород - село між Києвом і Межигір’ям (тепер місто, районний центр Київської області).


304 - «Дзвонковая - криниця прозивається недалеко од монастиря». (Приміт. Т. Шевченка).


305 - Сивий гетьман - зрадник Мазепа.


306 - Плахотка-червчаточка - плахта, виткана з червцю або з його домішкою з шовку.


307 - ...Пречистої дожидають - церковного свята успенія богородиці (15 серпня ст. ст.), коли після завершення польових робіт на селі справляли весілля.


308 - Компанійці - наймані («охотницькі») полки козацького легкокінного війська на Україні наприкінці XVII - на початку XVIII ст. Компанійців гетьман Мазепа використовував для придушення антифеодальних повстань селян та міщан на Україні.


309 - Характерник - так називали запорожців, які нібито уміли чаклувати і «відводити» смерть у бою.


310 - Козачковський Андрій Осипович (1812-1889) - переяславський лікар, приятель Т. Шевченка, залишив спогади про поета.


311 - Сковорода Григорій Савич (1722-1794) - український просвітитель, мандрівний філософ і поет. Т. Шевченко захоплювався поетичною творчістю Г. Сковороди ще в дитинстві, переписував його вірші з рукописного списку свого вчителя - дяка П. Рубана.


312 - Три царіє со дари - різдвяна колядка про поклоніння волхвів народженому Ісусові.


313 - Тали (казах.) - піщані горби, зарослі лозою.


314 - Микола - цар Микола І.


315 - Поема відома у двох редакціях. Перша редакція написана 1847 р. в Орській фортеці. Друга - 1857 р. в Новопетровському укріпленні й остаточно оброблена 1858 р. у Петербурзі. У цьому виданні «Кобзаря» друкується друга редакція.


316 - Кухаренко Яків Герасимович (1800-1862) - український письменник і етнограф, наказний отаман Чорноморського козацького війська. Автор п'єси «Чорноморський побит на Кубані» та етнографічних нарисів. Приятель Т. Шевченка; морально і матеріально підтримував поета в роки заслання. Поет ділився з ним творчими задумами, надсилав йому деякі свої твори.


317 - Елек (Ілек) - «тогобічна невеличка річка уральська, вливається в Урал, меж Оренбургом та Уральськом». (Приміт. Т. Шевченка).


318 - Варнак - «клейменний каторжник». (Приміт. Т. Шевченка). Каторжникам ставили тавро.


319 - Після великої зими... - Йдеться про холодну зиму 1782р., коли сніг на Україні лежав до червня.


320 - ...За Катерини за цариці... - Мова йде, про російську імператрицю Катерину II, правління якої характеризувалося зміцненням дворянської диктатури та посиленням кріпосництва в Росії й на

1 ... 100 101 102 ... 106
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кобзар, Шевченко Т. Г.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кобзар, Шевченко Т. Г."