BooksUkraine.com » Фантастика » Пси господні, Марчін Швьонтковський 📚 - Українською

Читати книгу - "Пси господні, Марчін Швьонтковський"

71
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Пси господні" автора Марчін Швьонтковський. Жанр книги: Фантастика / Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 111 112
Перейти на сторінку:
на Фрідріха і зробили так, що зірки засяяли на небі героїв саме так, як вони насправді сяяли на небосхилі в 1633 році.

Дякую також, звичайно, Олександрі Кухарській, за її терпіння (а скільки терпіння потрібно письменникам, знають лише їхні супутники життя), а також за те, що саме під її впливом було остаточно сформовано ідейну концепцію роману. По-друге, Міколаю Борковському за те, що в критичний момент він купив мені "Пригоди Сімпліціссімуса" барона фон Гріммельсхаузена, які стали поштовхом до початку цієї історії, а також Матеушу Лібіху, який у певний момент був єдиною людиною, якій хотілося цю книжкук прочитати, а отже, єдиною причиною, чому я хотів її написати.

І, нарешті, я хотів би висловити щиру подяку редактору Пауліні Стопарек, чия копітка робота над моєю химерною стилістикою, нестримними метафорами, десятками інверсій і хаотичним темпом, як мені здається, зробила роман набагато кращим і приємнішим для читання.

Переклад: Марченко Володимир Борисович, березень 2024 року

Notes

1

Слуга слуг Божих (лат).

2

Ґримуар, або ґриморія (фр. grimoire, від фр. Grammaire) — книга, що зазвичай містить інструкції щодо створення магічних предметів, таких як талісмани та амулети, як виконувати магічні заклинання, чари та ворожіння, а також як викликати або пробуджувати надприродних сутностей, таких як ангели, духи, божества та демони.

3

Цирограф – власноручно підписана угода людини з Дияволом, яка гарантує тій якісь блага, але після смерті душа того, хто підписав угоду, попадає до Пекла.

4

За приказкою: панське око коня відгодовує.

5

Бастіонна система укріплень (від латів. Fortalitia stellaris, буквально – "зірчаста фортеця") – система фортифікаційних споруд, що прийшла на зміну середньовічним укріпленням. Бастіонна система включає земляний вал (куртину) з бастіонами і равелінами, що часто доповнюється ровом (з водою або сухим).

6

Ремінна броня — це тип повної броні, у якій металеві смуги прикріплені вертикально, а не горизонтально до нижнього шару, який є м’яким і виготовлений із тканини та шкіри. Оскільки цей обладунок не дуже гнучкий, він значно обмежує воїна, який носить його в бою.

7

Бандельєр – шкіряний ремінь, який надягали через плече, на якому кріпилися обшиті шкірою сосуди з зарядами та приладдям. Є частиною обмундирування мушкетера.

8

Теодице?я (лат. theodicea) — релігійно–філософське вчення, що узгоджує існування Бога як творця і правителя світу поряд з існуванням темних сторін буття та узгоджує наявність зла й несправедливості з ідеєю мудрості, благості та всемогутності Бога. Термін буде введено лише в 1710 році Вільгельмом Лейбніцем, так що в романі це анахронізм.

9

Чи то гріхом вбивства.

10

Ординарій (лат. ordinarius) — священослужитель Західної церкви, який, перебуваючи на посаді, має ординарну владу. Аналог у Східній церкві — ієрарх. Зазвичай, але не обов'язково, католицький ординарій є єпископом. Ординарієм Вселенської церкви є Папа Римський.

11

Провінціал (провінційний приор) — керівник провінції (або ж голова окремої конгрегації) того чи іншого чернечого ордена (наприклад, домініканського).

12

Те?рція (від ісп. tercio — "третина") або іспанська терція (ісп. tercio espaсol) — іспанське піхотне шикування, яке використовувалося у часи домінування в Європі Габсбурзької Іспанії протягом раннього нового періоду.

Терція була адміністративною одиницею із командуванням до 3000 солдатів, розділених початково на десять, пізніше дванадцять компаній (ісп. compaснas), які складалися з пікінерів, мечників–родельєрос та аркебузирів або мушкетерів. Ці компанії розгорталися в бою і були додатково поділені на підрозділи з тридцяти солдатів. Ці дрібні підрозділи могли бути розгорнуті окремо або разом, задля того, щоб сформувати стрій, який іноді називають "іспанський квадрат". Ці потужні піхотні квадрати також часто використовувалися іншими європейськими державами, особливо в Цісарській Армаді Священної Римської імперії.

13

Пуффери – колісцові кавалерійські пістолети.

14

Тут слово "ганза" використана в значенні "компанія" (може бути торгівельна, дружня, розбійницька).

15

jonge vrouw (нідерл.) – молода дівчина, молода шляхтянка.

16

1 ... 111 112
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пси господні, Марчін Швьонтковський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Пси господні, Марчін Швьонтковський"