Читати книгу - "Черлене вино. Манускрипт з вулиці Руської"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
95
Проповідник.
96
Тебе, Бога, хвалимо (лат.).
97
Собор у Бресті відразу розколовся на православний та уніатський. Іпатій Потій наказав позамикати церкви, тоді православний собор зібрався в кам'яниці Острозького. Головою собору всупереч розпорядженню короля, який заборонив чужинцям брати участь, було обрано представника патріарха Єремії протосингела Никифора. Никифор тричі викликав на собор Рогозу, проте київський митрополит, впокорений Скаргою, Соліковським і Потієм, офіціально проголосив акт унії в церкві святого Миколая. Тоді Никифор позбавив Рогозу, Потія і Терлецького духовного сану. Незабаром на Никифора було сфабриковано звинувачення в шпигунстві на користь Туреччини. Никифора посадили в ратушеву вежу у Варшаві, ту саму, де тоді сидів, чекаючи страти, Наливайко. Помер у марієнбурзькій тюрмі. (Прим, автора.)
98
Таляр на той час дорівнював приблизно трьом золотим.
99
Друкарі–гравери.
100
Королівський поет (лат.).
101
«Брестський синод і його оборона» (пол.).
102
3 манускрипту.
103
Почет.
104
Лютне моя, змовкли струни твої із журбою, // Ті, що співали раніш про криваві спалахи бою, // Прославляли натхненно дні золоті супокою… // Все нині навспак, тепер вони у безгомінні: // Поділля у румовищах, земля України — // Материзна родючості, добробуту батьківщина — // Попелищами стала… // (Переклав з польської Р. Кудлик).
105
Нема у Львові Русі, Русь на півночі! (пол.)
106
Навернена з язичництва.
107
Бог з тобою! (лат.)
108
Відпускаю тобі гріхи (лат.).
109
Веселімся! (лат.)
110
Золота Роза (євр.).
111
Славний поет (лат.).
112
Нарешті Господь привів вас до нашого краю // Хвала вам, окрасо велика і Божий нащадку… // (Переклав з польської Р. Кудлик)
113
У манускрипті був такий цікавий запис: «Встид велій зело пойняв мою совість, кров моя — син первородний розворушив грішну й пожадливу душу батька, і я, зрозумівши вищий смисл живота людського, віддав на братство все, для чого жив і чим жив, і коштувала мені та пасія дві тисячі сто сімдесят шість золотих і чотирнадцять грошів». (Прим, автора.)
114
Міський суд, скликаний для невідкладних карних справ.
115
Поліція, шпики (лат.).
116
Проказа в місті! (лат.)
117
Приблизно таким, пам'ятаю, був останній запис у манускрипті. (Прим, автора.)
118
Виграємо чи програємо, хай нас знають (пол.).
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Черлене вино. Манускрипт з вулиці Руської», після закриття браузера.