BooksUkraine.com » Пригодницькі книги » Люди і тварини 📚 - Українською

Читати книгу - "Люди і тварини"

167
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Люди і тварини" автора Софія Парфанович. Жанр книги: Пригодницькі книги. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 11 12 13 ... 68
Перейти на сторінку:
з неї пишна зав’язка. Так і кортить нарвати хочби невеличку китичку й покласти вдома до дзбаночка та милуватись ними. Але ні, того не зробимо! Хай ростуть і цвітуть та розсівають насіння. Їх і так мало тут: лукаве око людини й її жадібні руки винищили їх. Десь тільки серед мокравин збереглися рожеві черевички. Оця ж групка вибігла необачно до придорожнього рова.

Але, що це лежить поперек дороги? Бура, болотяна черепаха — лежить, не рухається. Подовгасто-овальна, може з на пів метра довжиною. Голова наче подовгаста цитрина, на боках розпухла, замість очей чорні ями. З під товстючого щита вистають короткі, криві ноги й хвіст. На ньому гребінь. Нагадується допотопний ящур. Був колись величезний і з ним то боровся Кирило Кожум’яка, проти нього виступали легендарні лицарі, щоб рятувати дівчину, яку люди приносили змієві в жертву.

Он як змалів він, по мільйонах років життя на землі! Все ж і нині він великий. Але, що сталось йому? Від чого згинув звір щитоносний, огребений? Від хвороби, що нагло захопила його серед дороги, чи може від руки людини? А може вбив його модерний потвір-авто?

Але, не смерть, а життя опанувало його. Під щит влазять рудо-масного кольору жуки. Повгризалися в м’ясо й жеруть. Не прогонить їх навіть, коли товстою жердкою повернете черепаху горілиць. Там сита комора. Сталево-зелені мухи, мурашки, черв’яки. Усі їдять і жеруть і пирують. Вони всі присвоїли собі товсту комору. Певно не так часто трапляється їм такий пир.

Не помогла рогова зброя, міцні щелепи, ані гострі пазурі на лопатах ніг. Смерть постигла його. Але своїм трупом він годує багатьох і на ньому родиться нове життя: вилягаються личинки комах і черв’яків. Швидко вони переміняться в здорових, гарних тварин. Не мине декілька днів і при дорозі лежатиме порожній щит і рогові додатки. Подібний наступ малого світу вичистив усе. Митимуть дощі, сушитиме сонце аж поки рогові залишки спорохнявіють, розсипляться й увійдуть у вічний круг життя.

* * *

Галя викупалася і відпочиває на піску. Його золоті зернята сяють у сонці й шелестять мило під ногами. Щось, як мак під зубами. Аж хочеться скуштувати. Але Галя не коштує. Вона дрімає. Поруч неї граються діти. Підштовхують великого надуваного м’яча, його червона куля свобідно буяє понад їхніми головами й помалу знижується. Зараз її підштовхують і підбивають, поки не сяде на воді. Бродять і ціпками пригортають її до берега.

Галя сидить на піску, бере жменю його й пересипає з долоні в долоню. Журкотить — розказує казку — бувалицю про гори, з яких колись, давно-давно відколовся кусок скелі й покотився до води. Може то було море, а може вода, що текла з льодовика й бігла до великого водоймища. Молола й кришила камінь, поки одного дня з нього залишився дрібнозерний пісок.

Галя розглядає камінці. Вони гладкі й круглобокі, їх обтесала й вишліфувала вода. Але, що це? Один камінець наче б ворухнувся! А може то ґудзик від плаща й діти затронули його в бігу? Але воно й далі рухається. Воно живе!

Галя бере в руку малесеньку черепашку, вона перебирає ніжками, старається визволитись. Не знає ж, чим загрожує така позиція. Вона не лиш крихітна, але ще й м’яка й ледве сіро-бура. Вона новонароджена.

Мама черепаха вилізла з води й подалася до піскового пагорба. Там і знесла яєчка й запорпала у пісок. І пішла собі, — а за яєчок байдуже. Мало є таких звірів, що не дбають за своїх малих, чи молодих. То хіба риби й то не всі. Є такі навіть між ними, що стелять на водоростях гніздечко й, найчастіше батько доглядають і боронять яєчок, а згодом малечі. Та черепаха не дбає. Сонце й вологість піклуються її яєчками, аж поки з них не виклюються малі. Так і сталося з нашим малим черепашатком.



— Бідненьке, ти ледве лізеш, — жалувала його Галя. — Стрівай, я допоможу тобі дістатися до води. Це твоє житло, правда?

Кладе черепашатко поблизу води, задом до неї, де ще не сягають хвилі. Черепашатко сидить хвилину. Чи слухає воно плюскоти води, чи може якоїсь черепашиної, правікової пісні-зову, якої ми, люди не вловлюємо? Щось кличе, щось надить. Черепашатко повертається обличчям до води. Он надбігла хвилька й черепашатко сіло на неї. Бовтає смішно крихітними ніжками, несміло й незручно.

— Не потонеш ти, маленьке? — турбується Галя. — Ти ж ніколи ще не було в воді. А може ти не водяна черепаха тільки земляна?

Галя підносить черепашатко на крок від води й знову укладає задом до води. Так для досвіду. Але тепер черепашатко вже має досвід: воно зручно повертається і біжить до води. Вода бере його на свою спину й воно гребе сміло й зручно та відпливає в новий світ. Від тепер він станеться його житлом. Зустріне воно своїх родичів від найбільших до найменших і навчиться жити у воді й на суші.

Галя примикає очі й у спогадах бачить фільм. Десь воно діється на просторих піскових пляжах полудневого Пацифіку. Світає. Океан б’є до берегів.

Що ж тут діється? Оживає пісок! Безлічі черепашок виклювались із яєчок і нестримно подаються бігом до води! Понад ними кружляє водяне птаство, кричить і скиглить, кидається на черепашок і клює їх. Ковтають їх, як чорногуз жабу. Визбирують на піску. Здається — кінець черепашиному родові. Але він біжить, швидко біжить! Тільки б до води, тільки б до води!

Допадають! Кидаються на воду, поринають у ній. Тут їхнє спасіння, тут життя. Може на тисячі, сотні тисячів лиш їх декілька потрапить до води. Але всі вони, всі, якимось відвічним інстинктом знають, де вода й куди їм бігти.

І як швидко та зручно біжать, як поспішають!

І вони, як Галин ґудзичок знають зразу, де вода й що вона їхня справжня мати.

— Прощавай, ґудзичку — говорила йому наздогін, — може колись

1 ... 11 12 13 ... 68
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люди і тварини», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люди і тварини"