Читати книгу - "Історія України 1945 -1991, Олександр Гребьонкін"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Вересень 1946 року – Постанова про кінофільм «Велике життя – 2 серія»
Критика спрямована проти 2 частини фільму, де було показано відновлення Донбасу під кінець війни. Основні звинувачення: «недостатньо показано розмах відбудови усього Донбасу, герої фільму показані відсталими, малокультурними людьми, з низькими моральними якостями». Фільм було заборонено. Також критиці піддано 2 частину фільму «Іван Грозний» за невірне тлумачення образу царя.
1946 рік – прийнято цілий ряд Постанов: «Про журнал сатири і гумору «Перець»; «Про журнал «Вітчизна»; «Про репертуар драматичних театрів УРСР» тощо
Усі ці Постанови супроводжувалися чисельними критичними статтями в газетах і журналах, «проробками» письменників, артистів, художників. Наприклад, про журнал «Вітчизна» було сказано, що редакція його допускала публікацію творів буржуазно-націоналістичного характеру, що пропагандують антинародність, аполітичність, міщанські погляди на життя.
Репресій не проводилося, але авторів не друкували, звільняли з роботи, накладали стягнення, критикували в пресі тощо.
Жовтень 1951 року - засудження у пресі опери К. Данькевича «Богдан Хмельницький»
В першу чергу критикували авторів лібрето до опери О. Корнійчука і В. Василевську, за те, що вони «недостатньо показали прогресивну роль» царя Росії в історичній долі українського народу, який був врятований від панської Польщі. Крім того, К. Данькевича звинувачують у надмірному захопленні іноземною музикою. У 1958 році уряд визнав критику опери несправедливої і її постановка була дозволена.
Критика творів українських письменників
У березні 1947 року на Україну 1 секретарем КП(б)У був направлений вірний сталінський поплічник Лазар Каганович.
У вересні 1947 року відбувається Пленум Спілки письменників УРСР, на якому звинувачували письменника Івана Сенченка, як послідовника М.Хвильового, у ворожому ставленні до радянської влади, а також твори П.Панча, І.Неходи, В. Сосюри, М.Рильського, Ю.Яновського інших.
Найбільш гострій, розгромній критиці з 1946 по 1951 рік були піддані твори наступних українських авторів:
Олександр Довженко кіноповість «Україна в огні»
Звинувачували автора у «буржуазному націоналізмі». Героями повісті показані лише українці ( «де дружба народів СРСР?»), крім того в повісті зовсім не має слів про радянську владу й про Й. Сталіна. Сцени повісті занадто песимістичні і трагічні.
Остап Вишня
Збірка оповідань «Мисливські усмішки»
В газеті «Правда» з’явилися звинувачення у відході письменника від реальності, у аполітичності, нехтуванні радянською ідеологією, у «політичних помилках». Книга названа «шкідливою, ідейно порочною».
Максим Рильський
Поема «Я – син країни Рад»; збірки «Вірність», «Чаша дружби»
Поему «Я – син країни Рад» звинувачували у «націоналізмі», «петлюрівщині», що немовби навіть у самій назві твору є натяк на прославлення буржуазної Центральної Ради. В інших віршах вбачали помилки «буржуазно-націоналістичного характеру». М. Рильського критикував особисто І секретар ЦК КП(б)У Л.Каганович. Письменник мало не був виключений з партії, від арешту його врятував 1 секретар КПУ М. Хрущов.
Юрій Яновський
Роман «Жива вода»(«Мир»)
Книгу звинувачували у тому, що вона невірно показує післявоєнне село, його відновлення. «Ваша книга переповнена інвалідами, навіщо ви любуєтесь людським нещастям?». «Село – голе і босе, а місто одягнене, чому ви протиставляєте місто – селу». «Весняний десант птахів з-за моря» - це езопова мова? Чиїх парашутистів з-за моря ви чекаєте?». Яновський був змушений переробити роман, він вийшов під назвою «Мир». Від арешту Яновського врятував особисто М. Хрущов.
Володимир Сосюра
Вірш «Любіть Україну»
Критики цього вірша писали: «Яку Україну оспівує Сосюра? Під такою «творчістю» підпишеться і Петлюра…». Щоб відмести від себе звинувачення у націоналізмі, Сосюра у 1951 році був змушений у листі в газету «Правда» покаятися. Вірш було «реабілітовано» лише у 1956 році, під час десталінізації.
Українську літературу від повного розгрому врятувало лише повернення у грудні 1947 року Микити Хрущова на посаду І секретаря ЦК КП(б)У (замість Л. Кагановича). Хрущов хоч і не мав можливості повністю припинити огульну критику літераторів, але пом’якшив її. У задушливій атмосфері тотальної несвободи митці були змушені писати фальшиві твори, віддалені від реалій життя.
5. Окремі досягнення в галузі літератури і мистецтва у 40-50-х роках
Післявоєнна проза і поезія
Але нещадна критика літератури під час «ждановщини» не могла зупинити розвиток літератури і мистецтва. Митці навчилися обходити цензуру, або писали на теми, які були дозволені партією і урядом.
Центральними темами основної маси творів мистецтва стали людина та її праця, повоєнна відбудова, героїзм радянських солдат під час війни, боротьба за мир у всьому світі. Хоча радянські письменники були вимушені працювати у вузьких рамках «соцреалізму», їм вдалося створити ряд яскравих творів.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Історія України 1945 -1991, Олександр Гребьонкін», після закриття браузера.