Читати книгу - "Сучасна теория грошей, Рендал Рей"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Інстинктам більше підходить метафора «податки платять за речі»: я платив податки396 у державний пенсійний фонд, тож із виходом на пенсію маю право отримати свій залишок коштів зі скриньки в пенсійному фонді. Байдуже, що ця теза цілковито хибна, і байдуже, з якого боку дивитися на це питання. Такий підхід переважає.
Отож самопроголошені прогресисти щосили борються проти права на «канікули» у сплаті податку на зарплату, хоча й повністю розуміють, що податок регресивний, а підтримання міфу «податки платять за речі» означає, що потрібно піднімати податкові ставки. Через це податки ставатимуть у майбутньому дедалі регресивнішими, а це ще більше погіршує розрахунки з вартості грошей. Прогресисти радше налаштовані зруйнувати систему, ніж відмовитися від морального міфу «я заплатив, тож заслуговую на винагороду».
Потрібен новий мем397 для грошей.
Мем не може починатися з ринків, вільного обміну валюти, індивідуального вибору. Потрібна суспільна метафора, альтернатива громадським інтересам до розрахунку максимізації приватної вигоди. Варто сконцентруватися на позитивній ролі уряду та його операцій з грошима задля задоволення суспільних цілей.
Уряд витрачає валюту в суспільних інтересах. Він обіцяє приймати свою валюту в оплату. Податкова система — основа для нашої валюти, і ми сплачуємо податки, щоб підтримувати нашу валюту сильною. Належне бюджетування, а також прозорість та підзвітність представників влади гарантує, що уряд не витрачатиме забагато.
І хоч існує небезпека того, що приватні витрати загрожуватимуть ціновій стабільності, наш уряд має низку інструментів економічної політики, щоб контролювати інфляцію. Якщо потрібно, він може підвищити податки або вжити інших заходів, щоб знизити приватні витрати. Або скоротити власні витрати, щоб усунути надлишковий попит.
Державні витрати забезпечують економіку валютою та державними облігаціями, які ми накопичуємо як багатство. Володіння державною валютою та облігаціями робить нас акціонерами цієї великої держави. Виплати, які ми отримуємо з державного бюджету, зокрема з державного пенсійного фонду та інших фондів соціальної допомоги, відкривають нам доступ до товарів і послуг, що виробляються в національній економіці.
Ми заслуговуємо на цей доступ не тому, що сплачуємо податки, а тому, що всі варимося в цьому разом. Ми дбаємо самі про себе. Держава допомагає нам у цьому через соціальні витрати — на пенсії, на медицину, на продовольчі картки, на підтримку бідних сімей.
Ми піклуємося самі про себе.
У держави не можуть закінчитися гроші; вона завжди може собі фінансово дозволити, щоб ми піклувалися самі про себе. Усе, що можливе технологічно, доступне й фінансово. Усе зводиться до технологій, ресурсів та політичної волі. Ми маємо технології та ресурси. Нам потрібен правильний мем, щоб узгодити політику, щоб закріпити нашу волю.
Монетарна система — це чудовий суспільний винахід. Вона створює можливості для індивідуального вибору й розвитку. І водночас надає урядові доступ до потрібних йому реальних ресурсів, щоб ми могли побудувати справедливе суспільство. Монетарна система стимулює підприємницьку ініціативу. Вона фінансує, організовує та розподіляє велику частину продукції національної економіки. Це один із найперших механізмів, який уряд використовує для досягнення суспільної мети.
Коли ми кажемо, що повинні самі про себе піклуватися, то не маємо на увазі, що робити це потрібно в шовіністичний спосіб. Суверенні валюти національні. Багаті держави мають можливість виходити за свої межі — піклуватися про інших. Бідні держави на це не здатні. Та якщо в них є суверенна валюта, вони можуть використовувати монетарну систему, щоб якнайкраще про себе подбати.
Заможна держава, а особливо така як США, що емітує міжнародну резервну валюту, мусить робити більше, ніж зараз. Наш обов’язок — допомагати іншим. Це робить нас кращими людьми. Це робить нашу державу кращою. Разом ми можемо зробити кращим цей світ.
359 Дірк Беземер — професор економіки Гронінгенського університету (Нідерланди).
360 «Нова економіка» стала центральною в дискусіях економістів у США наприкінці 1990-х років на тлі сталих темпів економічного зростання та першої хвилі стрімкого розвитку галузі інформаційних технологій. Див. виступ голови ФРС Алана Ґрінспена від 4 вересня 1998 року під назвою «Питання: Чи маємо ми справу з новою економікою?», https://www.federalreserve.gov/boarddocs/speeches/1998/19980904.htm.
361 Тему «Великого угамування» (англ. Great moderation) порушив Бен Бернанке (у 2000-х роках). Це означає, що світова економіка стало зростає без кризових явищ. Див. виступ голови ФРС Бернанке від 20 лютого 2004 року: https://www.federalreserve.gov/boarddocs/speeches/2004/20040220/.
362 Білл (Вільям) Блек — професор економіки Університету Міссурі в Канзас-Сіті.
363 Термін «пут» походить від назви фінансового інструмента «пут-опціон» (англ. put option). Це стандартизована угода між двома сторонами, яка надає одній із них право (але не зобов’язання) на продаж активу за визначеною ціною іншій стороні до кінця терміну угоди.
364 Франц. Laissez faire — «жодних утисків вільної торгівлі».
365 Оскільки національний уряд рятує банківську систему за рахунок випуску суверенних облігацій, що призводить до стрімкого зростання рівня суверенного боргу до ВВП.
366 Фінансову підтримку для Греції розробили МВФ, ЄЦБ та «Єврогрупа» (міністри фінансів країн ЄС).
367 Картопляний голод стався в Ірландії у 1845–1852 роках здебільшого через природні ускладнення (поширення фітофтори, яка знищує рослини).
368 Економічна політика, спрямована на підтримку профіциту зовнішньої торгівлі.
369 Історично економіка Німеччини була одним зі світових лідерів за розміром нетто-профіциту зовнішньої торгівлі.
370 Мається на увазі період діяльності ЄМС (у його поточній третій фазі; попередні дві фази були підготовчі) без фінансових криз — з моменту започаткування в 1999 році й до Великої фінансової кризи 2008 року.
371 A Treatise on Money, 1930.
372 Мовляв, вона «підкріплена» якимсь дорогоцінним матеріалом чи річчю, що має загальносвітовий попит (наприклад, нафта чи зерно).
373 На балансі центрального банку здійснюється бухгалтерська проводка з кредиту рахунку комерційного банку на суму позики. За дебетом ця проводка фіксує IOU комерційного банку.
374 На балансі комерційного банку здійснюється бухгалтерська проводка з кредиту рахунку позичальника на суму позики. За дебетом ця проводка фіксує IOU позичальника.
375 Центральним банком.
376 Комерційним банком або комерційними банками.
377 Англ. financialization. Сучасний термін, певною мірою споріднений з поширеним «індустріалізація». Якщо другий означає зростання впливу промисловості на економіку, то перший — зростання впливу фінансів на економіку в останні кілька десятиліть.
378 Елвін Гансен (1887–1975) — американський економіст, професор економіки Гарвардського
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сучасна теория грошей, Рендал Рей», після закриття браузера.