Читати книгу - "Чінгісхан"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Калміуською стежкою північні витязі прибули до Залозного шляху саме того кривавого дня, коли татари, відібравши на слово честі зброю від київських воїнів, почали бити беззбройних.
(обратно) 161Північні богатирі загинули в сутичці з татарами, але дали можливість руським воїнам, що розтягнулися по шляху, відновити порядок і, успішно відбиваючи натиск татар, дістатися до Дніпра.
(обратно) 162Курултай — рада найзнатніших феодалів правлячого роду. Присутні були також головні воєначальники. Простих монголів на курултай не допускали.
(обратно) 163Корінний улус — головний з уділів, на які поділялась імперія Чінгісхана. До цього уділу входили суто монгольські кочовища.
(обратно) 164Хуну — гуни, які жили в Центральній Азії, — войовничий народ, що потім пішов на захід і вторгся в V столітті до Європи під начальством Аттіли.
(обратно) 165Лі — китайська міра довжини, близько півкілометра.
(обратно) 166«Дао» — найвища істина.
(обратно) 167По всіх головних шляхах імперії Чінгісхана були влаштовані станції, де утримували коней. Ці станції звались «ям», звідки виникли слова «ямський», «ямщик».
(обратно) 168Цей щоденник Чан-Чуня — «Подорож на захід» — зберігся до цього часу.
(обратно) 169Китайці, вважаючи корову священною твариною, не вживали м’яса корови і не пили молока. Їжа монголів тому їм видавалася дивною.
(обратно) 170Восьмий місяць — за китайським календарем місяць вересень, коли китайці влаштовують веселі учти, присвячені закінченню польових робіт.
(обратно) 171Такий закон був записаний в «Ясу».
(обратно) 172Монгольський літопис «Алтан Тобчі».
(обратно) 173Після смерті Чінгісхана, з слів очевидців, були написані офіціальні літописи про його життя й походи монгольською, китайською і перською мовами. Всі вони мають характер вихваляння Чінгісхана і монгольських погромів, перекручують справжню картину подій. Правдиво писав лише сучасний іранський придворний літописець Рашід ад-Дін, арабський літописець Ібн-ал-Асір та ще дехто.
(обратно) 174Монголи були вигнані з завойованого ними Китаю через 141 рік (1368) і розбиті на Куликовому полі через 153 роки (1380) після смерті Чінгісхана (1227).
(обратно) 175Хосревані (X ст.).
(обратно) 176Кадах — арабське слово: очний лікар, окуліст.
(обратно) 177Ендерун — жіноча половина в приміщенні.
(обратно) 178Звичайний вислів арабських казок, взятий з корану.
(обратно)Оглавление В. Ян ЧІНГІСХАН Роман Читачу, салям[1] ШЛЯХАМИ ІСТОРІЇ КНИГА ПЕРША У великому Хорезмі все спокійно Частина перша У ПЛАЩІ ДЕРВІША Розділ перший ЗОЛОТИЙ СОКІЛ Розділ другий В ЮРТІ КОЧІВНИКА Розділ третій СТЕПОВИЙ ДЖИГІТ Розділ четвертий ХАКІМ ПРАВДИВО ВИРІШУЄ Розділ п'ятий ЗАВІТНА ХВІРТКА Розділ шостий ШАХСЬКИЙ ЛІТОПИСЕЦЬ Частина друга МОГУТНІЙ І ГРІЗНИЙ ШАХ ХОРЕЗМУ! Розділ перший РАНОК У ПАЛАЦІ Розділ другий «НУБА» ІСКЕНДЕРУ ВЕЛИКОМУ Розділ третій КНЯЗЬ ГНІВУ Розділ четвертий ПРИШИТА ТІНЬ
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чінгісхан», після закриття браузера.