BooksUkraine.com » Сучасна проза » На скрижалях історії 📚 - Українською

Читати книгу - "На скрижалях історії"

155
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "На скрижалях історії" автора Олександр Васильович Вітров. Жанр книги: Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 130 131 132 ... 142
Перейти на сторінку:
клубі силами учнів і аматорів ткацької фабрики. Батько піонервожатої Топольський, старий актор, узявся поставити комедійку «Ведмідь» по А. Чехову. Іван у ній грає головну роль.

У кінці травня 1944 року отримав і він урядову телеграму Наркома освіти України, якою його викликають до України працювати в школі. Радість неймовірна, а ще більше здивування, що про нього знають там у столиці. Майже вся Україна вже очищена від німців, погнали їх до кордону.

На руках у нього виклик, пора лаштуватися в дорогу. Поки збирався, надійшла інша телеграма, у якій нарком освіти України на запит облнаросвіти Саратовщини дозволив затримати його до закінчення екзаменів у дев'ятих, десятих класах. Довелося працювати в Ключевській школі ще якийсь час.

Розділ II
І

Цілий рік уже живе Іван на волі. Саратовщина стала йому за рідну сторону, хоч і без рідної мови. Зустрічала й проводжала на Україну, мов дорогого гостя. Кінчилися екзамени в старших класах. Він від'їзджає на батьківщину.

Учні-випускники виготовили йому легенького дерев'яного чемоданчика. Проводжати вийшли всі вчителі й учні старших класів. У степу за селом зичать щасливої дороги, від душі бажають щастя в житті. Попрямував Іван до Красноармійська.

У райВНО Калюжного вже не застав, того теж викликали в Україну. Івану видали документи й дві учительські пайки на дорогу. Направився на пристань Золоте. Там дізнався, що в Україну можна їхати через Харків.

На під'їзді до Сталінграду постало страшне видовище. Уздовж залізниці, нагромаджено в купу все, що вивергало на людину вогонь і смерть. Лежать понівечені літаки, танки, автомашини, гармати, кулемети, якесь залізяччя. Неможливо розпізнати де радянська, а де німецька техніка й зброя. Усе це стягують-звозять сюди колгоспники волами, звільняючи свої щедро политі кров'ю ниви від непотрібного вже залізного шмаття.

Поодаль чорніє серед степу ряд укопаних у землю танків, їх фашисти заривали, бо не вистачало пального. Танки заміняли дзоти.

Колгоспники викопують ці чудовиська з землі, витягують шістьма парами волів і тягнуть до залізничного полотна. Поки доїхали промайнуло не одне таке кладовище мертвого заліза. Побачив Іван кілька танків із чорними хрестами з пробоїнами в бокових площинах, що й кулак пролізе.

Зупинка на вокзалі Сталінград. Глянув туди, куди направили свій зір усі пасажири: міста немає, одні руїни. На обрії проти чистого голубого неба видніються підвищення над землею, ніби кагати буряків у цукровому заводі. Місцеві люди тлумачать:

— То могили німецьких солдатів і офіцерів, які не здалися, коли радянське командування оголосило Ультиматум. Їм пропонували здатися в полон без спротиву.

Іван ступив на сталінградську землю й відчув під підошвами шарудіння металу. Нагнувся, підібрав кілька жовтих і білих металевих уламків, чорних не брав. Ними встелена тут уся земля. От що таке Сталінградська битва... А крові скільки увібрала ця земля, крові людської і його українського народу, а скільки ворожої?!

У Харків прибув у неділю раненько. Чемоданчик залишити ніде, носить із собою. У центрі міста багато згорілих будинків, на хідниках цегла, скло, які ще не встигли прибрати.

Майже на кожному будинку, на нижній стіні напис: «Розміновано» й підпис фарбою «старший лейтенант» чи «лейтенант» такий-то.

Водопостачання пошкоджене частинами Червоної армії ще при відступі в жовтні 1941 року. На вулицях зустрічаються люди з відрами й коромислами, більшість мешканців набирають воду з річок.

Прямує на «толкучку», міста не впізнає: чи то від руїн, чи давно тут не бував. На площі народу — не просунутися. Підійшов до гурту. На землі два моряки, один без обох рук, інший без обох ніг. Перед ними безкозирки, повні грошей, моряки гарно співають, а жінки плачуть.

Трохи віддаля велике коло з натовпу. Посеред нього сидять три бандуристи, грають і співають думи й інші пісні про людське люте горе, ворога злого, що напав на рідну землю. Своїм співом доймають серце кожного, не втримався й сам, заплакав. Може тому, що давно не чув рідного українського слова, української пісні, а може дається взнаки ностальгія за Україною. Два бандуристи незрячі, третій, їх поводир старий дід із великими вусами. Народ їм щедро скидає гроші, а дехто кладе щось із харчів.

II

Перший день на українській землі справив на Івана таке глибоке враження, що серце тріпотить, на очі навертаються сльози. Чи є в світі щастя? Для нього воно є! Звідав аж сьогодні, бо ступив на святу українську землю, чує рідну українську мову, милозвучну українську пісню, бачить родимий український народ після довготривалої розлуки.

Але гнітить інше. Перебуваючи в неволі, зазнав тяжких випробувань, а зараз не уявляє життя надалі, бо сім'ю покинув у чужій хаті, а свого ні кола, ні двора.

На вокзалі в касі без візи коменданта квитків не продають, довелося йти до нього в центр міста. Зайшов до кабінету, показав телеграму-виклик, комендант запитав:

— Куди вам їхати?

— Мені їхати до станції Кам'янка, Кіровоградської області.

Комендант мовчки взяв його телеграму й написав: «Дозволяю виїзд у Кіровоградську область, Кам'янський район», підписався й завірив печаткою.

Іван іде на вокзал, а в душі впереміш радість і тривога. Перебуваючи в таборі, неодноразово писав тещі в Михайлівну, а відповіді ніякої. Якось купив разом дванадцять листівок і одна за одною відіслав їй, але жодної відповіді не отримав, тому й закрадається в душу, як змія підколодна, тривога.

З Харкова виїхав

1 ... 130 131 132 ... 142
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «На скрижалях історії», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "На скрижалях історії"