BooksUkraine.com » Сучасна проза » Рогнеда 📚 - Українською

Читати книгу - "Рогнеда"

177
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Рогнеда" автора Валентин Лукіч Чемеріс. Жанр книги: Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 14 15 16 ... 92
Перейти на сторінку:
Болгарію – далась вона йому! – то призначив Володимира князем у Новгород, бо новгородці просили об тім. («Не пришлеш, – казали, – князя, то ми самі його собі знайдемо».)

А як воно все там виникло, як той Новгород з’явився, про те Нестор розповість у своїй «Повісті вре- м’яних літ»:

«В літо 6367 [859]. Із замор’я прийшли варяги і брали данину на Чуді, і на Словінах, і на Мері, і на Весі, [і на] Кривичах; а козари брали на Полянах, і на Сіверах, і на В’ятичах, брали по білі і вівериці від диму.

В літо 6368 [860]. В літо 6369 [861]. В літо 6370-го [862]. І прогнали варягів за море, І не дали їм дані, І почали самі в себе володіти; І не було в них правди, І повстав рід на рід, І були усобиці в них, І самі між собою воювати почали. І сказали: «Пошукаємо самі в себе князя, І щоб володів нами, І судив по ряду, по праву». І пішли за море до варягів, до русі, І звалися-бо ті варяги русь. Інші так само зовуться свеї. Інші – урмани, аньгляне, Інші – готи, – от так і ці [прозивалися русь]. І сказали русь, чудь, словени, кривичі і весь: «Земля наша велика і багата, А наряду нема в ній; Ідіть княжити і володіти нами». І зібралися три брати з родами своїми, І взяли з собою всю русь, І прийшли найперше до словінів, І поставили город Ладогу, І сів найстарший, Рюрик, в Ладозі, А другий, Синеус, – на Біліозері, А третій, Трувор, – в Ізборську. І од тих варягів прозвалась земля Руською. І як минуло два роки, помер Синеус І брат його Трувор… І прийняв Рюрик всю владу один; І прийшов до Ільмера, І поставив город над Волховом, І назвав його Новгород, І сів тут княжити, І роздавав мужам своїм волості, І город ставив, тому – Полтеск, тому Ростов, другому – Білоозеро. І в тих городах варяги були нахідники, А перші посельці в Новгороді – словени. А в Полоцьку – кривичі, в Ростові – меряни, на Біліозері – весь, на Муромі – мурома, І всіма ними володів Рюрик. І було у нього двоє мужів не його племені, Але бояри – Аскольд і Дір. І відпросилися вони до Цареграда з родом своїм. І пішли по Дніпру, І, йдучи мимо, уздріли на горі город І запитали кажучи: «Чий се город?» І відповіли вони: «Було три брати, Кий, Щек, Хорив, І поставили вони город цей, І згинули. А ми роду їхнього, сидимо тут
1 ... 14 15 16 ... 92
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Рогнеда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Рогнеда"