Читати книгу - "Князівство Трояндового Хреста, Марчін Швьонтковський"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
– Так, адже наші панни ще не мали задоволення познайомитися із зіркою юридичного факультету, професором ван дер Куном, відомим під псевдонімом Кунеус, автором знаменитої De Republica Hebraeorum[6]. Професор був гостем Сорбонського університету протягом останнього року. Пітер, дозволь представити тобі мейшєс фон Бессерер і фон Барбі.
Кунеус глибоко вклонився, не відриваючи погляду від Катаріни, через що вона не втрималася і кинула на нього саркастичний погляд. Він, мабуть, прочитав його неправильно, бо коли випростався, його очі заблищали ще більше.
– Мені надзвичайно приємно познайомитися з цими обома паннами, – куртуазно промовив він низьким приємним голосом.
У ту ж мить увійшов дворецький і доповів, що карети вже чекають. Компанія попрямувала до повозок.
У чотириколісний екіпаж сіли дівчата, "Імператор" і Хенсіус, при цьому вони зітхнули, бо хоча дорога до Гааги була недалекою, професор латини мав всі можливості зробити її довшою. І справді, тільки-но кучер змахнув батогом і карета покотилася лейденською бруківкою, професор почав скаржитися:
– Ох і телепні. Вони могли б нарешті полагодити цю дорогу. Скільки можна чекати на нову бруківку?
Однак він не встиг розвинути свої зауваження, оскільки його заглушив протектор дівчат.
– Дорогі дами, вам треба дещо знати про людей, з якими ви матимете справу на балу. Я знаю, що пані фон Барбі, – він кивнув у бік Бланшфлер, – бере активну участь у світському житті Амстердама, але я все ж хотів би поділитися з паннами деякими відомостями. – Коли він говорив, борода обмітала його криз. – Перш за все, панни повинні постійно пам'ятати, що стадтхаудеру в Нідерландах живеться нелегко. Він постійно жонглює між консерваторами і прогресистами, ремонстрантами і контрремонстрантами, між народом і патриціями, одним словом, постійно перебуває в роздертому стані. Водночас, як людина науки, він є нашим союзником і має особливу слабкість до університету як до своєї Alma Mater. Отже, будь-яка, гм, діяльність, яка може послабити його позицію, буде недоречною....
Катаріна пирхнула, оскільки їй було важко уявити будь-яку діяльність, за допомогою якої вона могла б послабити позицію статхаудера.
– ...дуже недоречною, – продовжував незворушний професор. – Будь ласка, будьте обережні з титулами. До статхаудера не можна звертатися інакше, ніж "пане", можливо, "ваша світлість", в гіршому випадку – "великий статхаудер". Він не має права на жодні інші титули....
– Але ж, він герцог Нассау, він засідає в рейхстазі, – нахабно перебила Катаріна, насупивши брови.
– Так, але цей титул не діє в Нідерландах, так само як і герцогський титул дружини стадтхаудера, Амалії фон Сольмс-Браунфельс, вашої землячки. Загалом, якщо панни зустрінуть там якихось аристократів, то це, як правило, німці або англійці. До них можна звертатися за титулами, але тільки якщо вони не займають жодної публічної посади.
– Це правда, – втрутилася Бланшфлер. – Коли на обіді у радника Янсзоона я назвала його бароном, яким він і є, мені здалося, що він вдавиться від такого враження.
– Ото ж то. Хоча Республіка визнає шляхетство, але не воно робить людину людиною, особливо в політиці.
– А що ж тоді?
– Гроші, – пирхнула Бланшфлер.
"Імператор" докоряв їй поглядом, як неслухняну школярку, і відповів:
– Організаційний талант, адміністративний талант, манери і, нарешті, вроджені здібності.
– Так, саме так. І саме тому товстий, потворний і дурний син де Віттів стане мером Дордрехта після них, – сперечалася Флер.
– У Йохана де Вітта є багато позитивних рис, які, можливо, панна не бачить через невеличкий досвід, але....
– Йому лише вісім років, які позитивні риси він може мати, окрім того, що замучує гувернанток?
– Залишмо суперечку на потім, – зітхнула Катаріна, яка вже встигла стати свідком кількох перепалок між "Імператором" і Бланшфлер, яка досить критично ставилися до політичного устрою Республіки Семи Провінцій. – Кого ще ми зустрінемо на бенкеті?
Професор буркнув:
– Представників Генеральних штатів, звичайно ж, передусім Якуба де Вітта, батька згаданого тут Йогана, з яким я пропоную вам неодмінно стримувати свої суперечливі думки про його сина. Тим більше, що він є найважливішою фігурою антиоранської опозиції. Після нього другим найбільшим ворогом статхаудера є пан де Ґрефф, бургомістр Амстердама і директор Ост–Індської компанії. Ви також зустрінете молодого Генріха Нассау, статхаудера Фрисландії, двоюрідного брата великого статхаудера, а також його найперспективнішого генерала, і Горація Вере, англійського барона, який командував під час нещодавньої облоги Бреди. Наразі вони мають статус героїв Республіки, тому будьте обережні. Капітан Тромп ще не повернувся з Іспанії, проте на сцені з'явився адмірал де Віт – зауважу, що це зовсім інший де Віт, ніж той де Віт. І ще багато-багато людей, якими немає сенсу цікавитися, та й згадувати нерозумно... – сентиментально підсумував він, дивлячись у вікно.
– Іншими словами: зграя вовків?
– Це ви сказали, пані Катаріна. Зізнаюся, я не дуже люблю ці громадські обов'язки, віддаючи перевагу роботі, навчанню і молитві. Але ж статхаудер – це не та людина, яку можна ігнорувати....
– Тим паче, що він дає вам гроші.
Бланшфлер насупилася, але "Імператор" цього разу не дав себе спровокувати.
Коли вони замовкли, Хенсіус, який до цього сидів тихо, одразу ж заговорив:
– Голландія котиться під три чорти. Колись ця країна була чимось! А зараз...
І під цей акомпанемент пройшла решта їхньої короткої подорожі. Викладач латини замовк лише тоді, коли вони вийшли з карети біля Північного Палацу в самій Гаазі.
Катаріна поглянула на не надто величну будівлю: висока струнка брила ображала її південні смаки, простий фасад здавався надто мінімалістичним, а витіювата брама, в свою чергу, переборщила з вишуканістю. Звичайно, роком раніше будівля вразила б її, але з того часу вона трохи втомилася від багатства. Лише коли лакеї завели їх всередину, вона зрозуміла, що її думка була вірною лише на перший погляд.
З величезного холу, прикрашеного помаранчевими фестонами, який здавався втричі довшим, ніж мав би бути, зважаючи на розміри будівлі, вони потрапили до ще більшого колонного залу. Скромні білі стіни, елегантна ліпнина, величезні колони, що здіймалися густим лісом, і двомаршеві сходи до головної частини – все це справляло монументальне враження, особливо при ідеальному освітленні. Хоча великі вікна, вдвічі вищі за вікна в кімнаті Катаріни, залишалися темними, в залі повісили величезні кришталеві канделябри. Під ногами тихо попискував мармур. Дівчина одразу відчула себе трохи меншою – що,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Князівство Трояндового Хреста, Марчін Швьонтковський», після закриття браузера.