Читати книгу - "Володар Перснів. Частина перша.Братство Персня, Джон Рональд Руел Толкін"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Що це? — запитав Сем, узявши до рук ту, що лежала на сірому дерні.
— Мотузки, звісно! — відказав якийсь ельф із човнів. — Ніколи не мандруйте далеко без мотузки! До того ж довгої, міцної та легкої. От як ці. Вони стануть у пригоді у будь-якій скруті.
— Мені цього можеш не казати! — відповів Сем. — Я вийшов у дорогу без мотузки й відтоді не знаходжу собі місця. Та я питав, із чого, власне, виготовлено оці, бо трохи знаюся на линварстві: це родинне, як ви б сказали.
— Їх зроблено з гітлайну, — мовив ельф, — але зараз немає часу розтлумачувати тобі мистецтво їхнього виготовлення. Якби ми знали, що це ремесло тобі близьке, то багато навчили би тебе. Проте, на жаль, тепер ти мусиш задовольнитися лише нашим подарунком або ж колись повернутися сюди. Нехай ця мотузка добре тобі послужить!
— Ходімо! — сказав Гальдір. — Для вас уже все готово. Сідайте в човни! Та попервах будьте дуже обережні!
— Зважте на ці слова! — озвались інші ельфи. — Наші човни зроблено з легкого матеріалу, вони бистрі й не схожі на судна інших народів. Не потонуть, хоч би якою вагою їх завантажили, та в невмілих руках стають норовливими. Добре було би, якби ви потренувалися сідати й висідати з них іще тут, де є причал, перш ніж попливете вниз за течією.
Загін розділився так: Араґорн, Фродо та Сем — в одному човні, Боромир, Мері та Піпін — у другому, а у третьому — Леґолас і Ґімлі, які вже тісно здружилися. У цей останній човен поклали й більшість речей та клунків. Судна повертали і скеровували з допомогою весел із короткими руків’ями та з широкими лопатями у формі листків. Коли все було залагоджено, Араґорн повів усіх у пробний заплив угору Срібножилою. Течія була швидка, тож човни просувались уперед повільно. Сем сидів на носі, вчепившись руками за борти і тоскно позираючи на берег. Сонячне світло, відбите водою, сліпило йому очі. Вони пропливали повз зелені луки Клину: дерева там хилились аж до самої ріки. То тут, то там із них злітав золотавий листок і плинув покритим брижами потоком. Було ясно, безвітряно й тихо, якщо не зважати на далеку пісню жайворів у високості.
Подорожні звернули за різкий вигин ріки і побачили там чималого лебедя, що гордо плив їм назустріч за течією. Обабіч білих грудей і вигнутої дугою шиї воду вкривало дрібне ряботиння. Дзьоб його виблискував, немов начищене золото, а очі нагадували гагати, вправлені в жовті самоцвіти; велетенські білі крила були ледь підняті. Лебідь наближався, і над рікою розлилася музика; зненацька всі абагнули, що то — корабель, збудований і вирізьблений із ельфійською майстерністю в подобі птаха. Ним із допомогою чорних весел правували двоє ельфів, одягнених у біле. Посередині судна сидів Келеборн, а позаду нього стояла Ґаладріель, висока та біла; з вінцем із золотих квітів на голові та з арфою в руці вона співала. Сумно і солодко плинув її голос у чистому прохолодному повітрі:
Про листя заспіваю я — і шелестить воно,
Про вітер пісню заведу — вже прилетів давно.
За сонцем і за місяцем на Морі піни слід,
Росло там Древо золоте, одне на цілий світ.
І сяяло воно ясніш, ніж зір вечірніх трон,
Ув Елдамарі біля стін при вході в Тіріон.
Там довго злотий лист тремтів на тих гілках-роках,
А за Морями тут тепер ельфійський край в сльозах.
О Лорієне! Вже зима, безлистий, голий Час,
Спадає листя у потік, Ріка пливе від нас.
О Лорієне! Берег цей втомила я давно,
Корона вицвіла, й зів’яв злотистий еланор.
Хіба про кораблі тепер співатиму усе,
Але котрий із них мене за Море віднесе?
Коли Лебідь-корабель порівнявся з ними, Араґорн притримав свого човна. Володарка обірвала пісню і привітала їх.
— Ми прибули, щоби востаннє з вами попрощатися, — мовила вона, — і, благословивши, якнайхутчіше відрядити з нашої землі.
— Хоч ви й були нашими гостями, — озвався Келеборн, — але жодного разу не мали спільної з нами трапези, тому ми запрошуємо вас на прощальний бенкет між швидкоплинних вод, які віднесуть вас далеко від Лорієну.
Лебідь поволі рушив до причалу, і мандрівники повернули свої човни, попливши за ним. Там, при самому краю Еґладилу, на зеленій траві відбувся прощальний бенкет; однак Фродо їв і пив мало, натомість насолоджувався лише вродою Володарки та її голосом. Вона не здавалася вже ні жахливою, ні небезпечною, ні сповненою прихованої сили. Для Фродо Ґаладріель уже виглядала такою, якими згодом іноді бачитимуть ельфів люди: водночас присутньою тут і віддаленою, живим видивом того, що пливкі струмені Часу віднесли аж ген у минуле.
Коли подорожні, наївшись і напившись, повсідалися на траві, Келеборн знову заговорив із ними про їхню виправу й, піднісши руку, показав на південь, на ліси поза Клином.
— Пливучи за течією, — сказав він, — ви побачите, що дерева відступили, і прибудете до безплідного краю. Там Ріка несе свої води в кам’янистих пониззях між високих пустищ, доки через багато миль добувається нарешті до крутих берегів острова Зубкамінь, який ми називаємо Тол-Брандір. Річкові русла огинають той острів, а тоді з гомоном і з густими бризками зриваються понад вирвами Рауросу до Ніндальфу, чи то до Мокріні — вашою мовою. Це край застійних тваней, де Ріка плине звивисто і розпадається на малі рукави. Туди з Лісу Фанґорн на заході багатьма гирлами впадає Ентава. Біля того потоку по цей бік Великої Ріки лежить Роган. Супроти нього тягнуться голі пагорби Емин-Муїлу. Вітер там дме зі сходу, бо ті пагорби простягнися повз Мертві Болота й Нічийні Землі до Кіріт-Ґорґору — чорної брами Мордору...
Боромир і ті, хто захоче разом із ним потрапити до Мінас-Тіріта, вчинять правильно, якщо покинуть Велику Ріку вище від Рауросу і перетнуть Ентаву ще до того, як вона зіллється з мочарами. Втім, остерігайтеся підніматися потоком надто високо і не ризикуйте, вплутуючись у тенета Лісу Фанґорн. Адже земля там дивна і досі ще мало вивчена. Зрештою, для Боромира та для Араґорна це застереження мусить бути зайвим.
— Ми в Мінас-Тіріті й справді чули про Фанґорн, — сказав Боромир. — Однак те, що я чув, здається мені нічим іншим, як
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Володар Перснів. Частина перша.Братство Персня, Джон Рональд Руел Толкін», після закриття браузера.