BooksUkraine.com » Наука, Освіта » Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів 📚 - Українською

Читати книгу - "Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів"

174
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів" автора Петро Дмитрович Біленчук. Жанр книги: Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 15 16 17 ... 143
Перейти на сторінку:
кримінально-процесуальні та морально-етичні, а саме:

• дослідні дії повинні виконуватися у суворій відповідності з принципом законності;

• дослідні дії не повинні спричиняти фізичних страждань, принижувати честь і гідність особи, яка добровільно погодилася на виконання дослідних дій; виключення можливості участі особи в експерименті під тиском або погрозами;

• виконання дослідів під час слідчих дій (крім експертизи) не повинно призводити до зміни або знищення речових доказів;

• використовувані технічні засоби мають бути законними та відповідати морально-етичним вимогам.

Підготовка до здійснення слідчого експерименту передбачає визначення такого:

• мети експерименту;

• часу, місця та умов його здійснення;

• конкретних учасників і функцій кожного з них;

• змісту та послідовності виконання дослідних дій;

• необхідних технічних засобів і способів процесуальної фіксації перебігу і результатів експерименту.

Взагалі всі підготовчі дії з виконання слідчого експерименту можна поділити на дві групи:

• підготовчі дії до виїзду на місце здійснення експерименту;

• підготовчі дії на місці здійснення експерименту.

До виїзду на місце експерименту потрібно: визначити факти, що підлягають перевірці; умови здійснення експерименту, в тому числі обстановку на місці майбутньої дії; місце, час здійснення експерименту; склад учасників; характер та обсяг інформації, яку доцільно надати учасникам; визначити і підібрати засоби і предмети, необхідні для здійснення експерименту; скласти план здійснення експерименту; вжити заходів для охорони місця здійснення експерименту; за необхідності ознайомитися з місцем здійснення експерименту.

На місці здійснення експерименту рекомендується: оглянути місце дослідних дій і в разі порушення обстановки поновити її; сфотографувати обстановку, в якій здійснюватиметься експеримент; організувати охорону місця здійснення експерименту; запросити понятих та вказати їм їх місцезнаходження; вжити заходів із забезпечення безпеки учасників у процесі експерименту; проінструктувати всіх учасників щодо змісту їх дій; роз’яснити всім учасникам їхні права й обов’язки; визначити способи зв’язку між учасниками і запропонувати їм зайняти свої місця.

Основними тактичними вимогами до здійснення слідчого експерименту є такі: створення умов для проведення дослідних дій, які максимально наближені до умов дії або явища, що перевіряється; неодноразовість повторення дослідних дій; здійснення експерименту у різних умовах.

Досліди необхідно здійснювати за таких самих або максимально наближених умов, у тих самих обстановці, місці та в той самий час, що і подія, яка мала місце. Умови здійснення експерименту визначаються його характером і метою. Досягнення таких самих умов потребує перед дослідними діями відтворювати обстановку, в якій відбувався встановлений факт. Місце та час враховують при підготовці тільки у тому разі, якщо вони впливають на почуттєве сприйняття та реальність виконання досліду (наприклад, у разі перевірки наявності в особи професійних навичок експеримент не обов’язково проводити в той самий час і на тому самому місці).

У дослідних діях необхідно використовувати оригінали об’єктів або речей або такі самі чи подібні об’єкти і речі, тобто, однакової зовнішньої форми та розмірів. Інші фізичні ознаки надають об’єктові тільки залежно від мети експерименту. Не можна використовувати в дослідних діях оригінали холодної, вогнепальної зброї, вибухонебезпечні предмети, отруйні речовини. У таких випадках використовують моделі, наприклад, пістолета, ножа із гуми, а замість трупа — манекен.

Дослідні дії необхідно повторювати неодноразово.

При повторенні дослідів важливо змінювати умови їх здійснення. Зокрема, при встановленні можливості проникнення людини через отвір слід залучати до участі в експерименті осіб різного віку і фізичної комплекції. Якщо перевіряють слухові можливості особи, то необхідно звуки відтворювати не менше трьох разів — тихим, середнім і голосним тоном. Зовнішні умови змінюють при визначенні ймовірності сприймання та оцінки подій, фактів.

Неодноразовість виконання дослідних дій і стабільність отримуваних при цьому результатів є умовою достовірності результатів здійсненого експерименту.

Оцінка результатів слідчого експерименту має практичне значення і вирізняється своїми особливостями. Якщо встановлено можливість виконання певної дії, то це ще не означає, що вона обов’язково мала місце (існувала) в минулому. Свідок міг почути зойк людини через стіну, однак це не означає, що він справді чув жертву злочину, адже можливість — це ще не дійсність. Таким чином, позитивні результати експерименту дають змогу будувати тільки ймовірну версію стосовно події. Негативний результат експерименту свідчить, що подія, яку перевіряли, за даних умов не існувала. Наприклад, якщо людина не може винести через отвір неподільну річ великих габаритів, то, відповідно, і під час крадіжки її не можна було витягнути через цей отвір.

Слідчий експеримент, спрямований на встановлення механізму утворення слідів, фактів, явищ, близький до судової експертизи і найчастіше здійснюється для визначення взаємного розташування об’єктів у момент взаємодії, наприклад, злочинця та потерпілого тощо.

2.2.3. Підготовка і тактика здійснення перевірки показань на місці

Перевірка показань на місці здійснюється тільки за умови наявності детальних показань особи, що пов’язані із конкретним місцем, і добровільної згоди особи на участь у такій дії.

Перед початком перевірки, у тому разі, якщо при виконанні огляду обстановку місця події було зафіксовано неповно, слідчому необхідно здійснити повторний або додатковий огляд, під час якого доцільно визначити можливі точки кіно-, фото-, відеозйомки та перевірити, чи не зазнала обстановка місця події суттєвих змін.

Крім зазначених дій, при здійсненні підготовки до перевірки показань на місці необхідно:

• повторно або додатково допитати особу, показання якої перевірятимуть, з метою уточнення або деталізації свідчень про обстановку та предмети на місці події, маршрут руху та орієнтири. Під час допиту особи, свідчення якої планують перевірити, необхідно детально встановити всі обставини та об’єкти, які вона бачила на місці події; скласти опис шляху до місця. Якщо перевіряють показання обвинуваченого, то доцільно, щоб він накреслив план (схему) розташування предметів на місці події, позначивши на ньому усі свої дії під час події;

• визначити склад учасників слідчої дії;

• визначити час здійснення перевірки;

• підготувати необхідні технічні засоби фіксації (фото-, кіно- та відеоапаратуру), транспортні засоби, засоби зв’язку та допоміжні засоби (манекени, макети тощо);

• провести інструктаж учасників слідчої дії, пояснити їм мету та порядок її виконання, роз’яснити права і обов’язки;

• визначити місце, з якого розпочинатимуть перевірку показань.

Закінчивши підготовчі дії та прибувши разом з учасниками слідчої дії до місця, з якого намічено почати перевірку показань, слідчий пропонує особі, показання якої перевіряються, вказати шлях до місця події, після чого всі учасники починають рух за описаним цією особою маршрутом.

Необхідно, щоб допитана особа йшла попереду групи та самостійно вказувала шлях слідування, звертаючи при цьому увагу інших учасників на орієнтири місцевості та місця, пов’язані з обставинами події. Після прибуття на місце події допитаний вказує його загальні межі, коментує зміни в обстановці. Під час перевірки показань на місці допитаному можуть

1 ... 15 16 17 ... 143
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів"