Читати книгу - "Стів Джобс"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Пізніше, того ж 1972 року, значні зміни трапилися у житті багатьох американських студмістечок. Участь у В’єтнамській війні й призов військових уже не мали такого широкого охоплення. Політична активність в університетах потроху вщухала, і в багатьох нічних розмовах у студентських гуртожитках все більше обговорювали шляхи до самовдосконалення. Джобс раптом захопився різноманітними книжками з духовності та просвітництва. Особливо йому подобалася книга Баби Рами Дас, народженого Річардом Альпертом, «Будь тут зараз» — путівник для медитацій і вживання психоделічних наркотиків.
— Його вчення було таким глибоким, — казав Джобс. — Книга змінила мене та багатьох моїх друзів.
Найближчим із цих друзів був інший першокурсник із клочкуватою борідкою, якого звали Деніел Коткі. Він познайомився з Джобсом у Ріді й розділяв його інтереси в дзен, музиці Ділана та наркотиках. Коткі походив із багатого передмістя Нью-Йорка і був розумним хлопцем із дещо дитячою манерою поведінки. А захоплення буддизмом надавало йому ще більшої м’якості. Духовні цінності змусили Деніела відцуратися матеріального, та він був вражений касетною декою Джобса.
— Стів мав бобінний програвач ТЕАС і багато нелегальних записів Ділана, — пригадує Коткі. — Він був зухвалий і технологічно обізнаний.
Джобс став більше проводити часу з Коткі та його дівчиною Елізабет Голмс, незважаючи на те, що він образив її відразу після їхнього знайомства, настирливо розпитуючи у неї, скільки грошей вона б хотіла за секс з іншим чоловіком. Згодом вони подорожували разом автостопом, до ночі розмовляли про значення життя у гуртожитку, ходили на фестивалі кохання у місцевий храм Харе Крішни та на безкоштовні овочеві обіди у Дзен-центр.
— Було дуже весело, — розповідає Коткі. — Ми також насолоджувалися філософією, адже сприймали дзен дуже серйозно.
Джобс радив Коткі почитати й інші книжки — скажімо, «Розум дзен, розум початківця» Шанрю Судзукі, «Автобіографія Йогі» Парамаханси Йогананди і «Розриваючи духовний матеріалізм» Чогьям Трунпи. Вони облаштували кімнату для медитацій на горищі над кімнатою Елізабет. Кімнату оздоблювали індійськими картинами, бавовняним килимом, свічками, аромапаличками та подушками для медитацій.
— У стелі був люк із виходом на розлогий дах, — казав Джобс. — Час від часу ми бавилися там психоделічними наркотиками, але зазвичай лише медитували.
Джобсове захоплення східними духовними практиками і особливо дзен-буддизмом було не лише даниною моді чи молодіжним вибриком. Стів віддавав цьому всі свої сили, і його захоплення наче стали частиною його єства.
— Стів — такий як дзен, — говорив Коткі. — На нього все це значно вплинуло. Це помітно у його підході до речей — абсолютному, мінімалістично-естетичному, інтенсивному…
Вплив на Джобса мало й пояснення інтуїції в буддизмі.
— Я починав здогадуватися, що інтуїтивне розуміння та свідомість були більш справжніми, ніж якесь абстрактне мислення чи інтелектуальний логічний аналіз, — згодом скаже він.
Утім, через власну напруженість йому було важко досягти внутрішньої гармонії. Його наповнення дзен не приносило ні спокою, ні м’якості характеру.
Джобс і Коткі захоплювалися грою у німецькі шахи кріґшпіль, де гравці сидять спинами один до одного і кожен грає на своїй дошці, не бачачи ходів свого противника. Модератор гри повідомляє чи можуть гравці зробити той чи інший хід, і кожен із гравців намагається зрозуміти, де саме на дошці в його противника знаходяться шахи.
— Найбожевільніша гра, яку я з ними коли-небудь грала, сталася під час сильного дощу, коли ми сиділи біля каміну, — згадує Голмс, яка модерувала гру. — Вони були «під кайфом» і ходили так швидко, що я ледь встигала за грою.
Інша книга, яка надихала тогочасного Стіва, — «Дієта для маленької планети» Френсіса Мура Лапе. В ній ішлося про особисті та глобальні переваги вегетаріанства.
— Власне, тоді я назавжди відмовився від м’яса, — пригадує згодом.
Книга також підсилила його любов до екстремальних дієт — очищення, голодування чи споживання лише двох продуктів протягом тижня.
Джобс і Коткі стали переконаними вегетаріанцями під час навчання на першому курсі.
— Стів захопився цим навіть більше, ніж я, — казав Коткі. — Він їв лише вівсянку.
Щотижня вони ходили на ринок, де Стів купував пачку вівсянки, якої вистачало на тиждень, і торбу іншої здорової їжі.
— Він брав пачками фініки, мигдальні горіхи, купував багато моркви. Ми придбали соковитискач, вичавлювали морквяний сік і робили морквяні салати. Є така байка, що Стів якось став помаранчевим, бо з’їв надто багато моркви. І я вам хочу сказати, що у цьому є дещиця правди.
Друзі пригадують, що часом обличчя у Стіва й справді мало помаранчевий відтінок.
Виснажлива дієта Джобса стала ще жорсткішою, коли він прочитав книгу «Цілюща система безслизової дієти» Арнольда Ерета — німецького фанатика здорового харчування XX століття. Він переконував, що потрібно їсти лише фрукти й овочі, які не містять крохмалю, адже це запобігає утворенню в організмі шкідливого слизу. Ерет також писав про необхідність частих очищень шляхом довгих голодувань. Для Джобса це означало одне — відмова не лише від хліба і молока, а й навіть від вівсянки. Він попереджав друзів про небезпеку слизу, яка чигає на них після поїдання улюблених булочок.
— Я захопився цією ідеєю з типовою для мене фанатичністю, — говорив він.
Якось разом із Коткі протягом тижня вони їли лише яблука, а згодом Джобс практикував ще жорсткіші голодування. Він починав із дводенних голодувань і поступово розтягував їх до тижня чи навіть більше, вживаючи лише воду та листяні овочі.
— За тиждень починаєш прекрасно почуватися, — казав він. — Енергія заощаджується на тому, що не потрібно її витрачати на споживання їжі. Я почувався чудово. Здавалося, у будь-який момент я можу піднятися і пішки дійти до Сан-Франциско.
Вегетаріанство та дзен-буддизм, медитація та спіритизм, наркотики й рок — Джобс дивовижним чином поєднував усі ці численні знакові течії тогочасних субкультур. І, хоч він не дуже показував це в Ріді, в душі він залишався комп’ютерником, що згодом винятково вплететься у суміш його інших інтересів.
Роберт Фрідленд
Якось Джобс, щоби заробити грошей, вирішив продати свою друкарську машинку IBM Selectric. Він зайшов у кімнату до студента, який пообіцяв купити її, й побачив, що той саме займається сексом зі своєю коханою. Стів поспішив вийти, але студент запропонував йому залишитися і зачекати, поки вони закінчать. «Я подумав, що це вже занадто», — пізніше згадував Джобс. Так почалася їхня дружба з Робертом Фрідлендом — одним із
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Стів Джобс», після закриття браузера.