Читати книгу - "Чорна рада, Куліш П."
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
- Чого ж се ти одбивсь од свого товариства?
- Потривай, пане гетьмане, розкажу все по ряду; дай перше промочити гортань. Тілько в вас такі нікчемні кубки, що ні в віщо гаразд і налити. Святе діло наші січові коряки! У нашому коряці утопиш іншого мізерного й ляшка.
- Пгавда, бгате, їй-богу, пгавда! - озвавсь Черевань. - Я давно кажу, що тільки в Січі і вміють житі по-людськи. Їй-богу, бгате, коли б у мене не жінка та не дочка, то кинув би усяку суєту мирськую та й пішов до вас на Запорожжє!
- Гм! - каже Кирило Тур, озирнувши його тушу. - Не багато таких потовпилось би в курені!
Усі засміялись, а Черевань наперед усіх. Веселий і негнівливий був собі пан.
- Я з душі люблю сього пройдисвіта, - каже гетьман Шрамові стиха. - Часом він закине й дуже вже круто, да, враг його знає, якось так щиро засміється, що нізащо на його не розсердивсь би.
- Погано тілько, - каже Шрам, - що сі братчики сміючись, чоловіка куплять, сміючись, і продадуть.
- Що правда, то правда, батьку. По їх січовому розуму, ніщо на світі не стоїть ні радості, ні печалі. Філозофи, вражі діти! Дивляться на божий мир із бочки, тілько не з порожньої, як той Діогенес, а по шию в горілці.
- Так вам хочеться знати, чого я одбивсь од товариства? - каже Кирило Тур, спорожнивши кубок. - Ось чого. Може, ви чували коли-небудь про побратимство! Де вже не чувати? Се наш січовий звичай. Як не одрізняй себе од миру, а все чоловіку хочеться до кого-небудь прихилитись; нема рідного брата, та й шукає названого. От і побратаються да й живут довіку вкупі, як риба з водою. «Давай, - кажу я своєму Чорногору, - давай побратаємось». - «Давай». - От і зайшли у братство та й попросили панотця прочитати над нами із Апостола, що нас породило не тіло, а живе слово боже; і от уже ми тепер рідні брати, як той Хома з Єремою.
- Ну, а далі?
- А далі... Се вже так завсігди буває, що скоро чоловік зробить добре діло, то сатана, не за хлібом його згадуючи, і підсуне іскушеніє... Далі дивлюсь, стоїть краля така, що тілько гм! Та й годі.
- О, невже таки жіночий рід спокусив хоть раз запорожця?
- Ой-ой-ой, пане гетьмане! Та ще як! І не диво-бо: Адам був чоловік не нашого брата, та й той спіткнувсь на ву!
- Звідки ж узялась та краля?
- Спитай її сам, звідки! Я такої пишної панни не зумію й зайняти. І поглянув на Лесю.
- Тю-тю, дурню! - каже, засміявшись, Сомко. - Се моя молода!
- Та мені не те горе, що вона твоя молода, - каже, здихнувши, запорожець, - а те, що зовсім мене причарувала.
Усі зареготали, почувши таке диво.
- Браво, - каже Сомко, - ведмідь попавсь у те-нети! Що ж тепер буде?
- А що ж? Ведмідь піде до свого берлога і тенети за собою потягне.
- Як! Отсе у Січ би то?
- Чого ж у Січ? Хіба тілько й світу, що в вікні?
- І отсе такий жвавий козарлюга, да ще й отаман, ради жінки покине товариство?
- А чом же? Та для такої кралі можна покинути й усе на світі, не то що товариство.
- Ну, куди ж би ти потяг свої тенети?
Кирило Тур засміявсь.
- Ти-бо вже, пане ясновельможний, хочеш усю правду разом випитати. Не хочеться тобі й признаватись, не хочеться й брехати.
- Бо ще, кажеш, ізроду не брехав? - додав, шуткуючи, Сомко.
- Не збрешу й тепер, - каже Кирило Тур. - Дайте тілько гортань промочити.
Да й кашлянув, випивши кубок, і поглянув по всіх гостях, розгладжуючи вуси.
- Треба, - каже, - вам, панове, знати, що Чорна гора те ж святе, що й наша Січ, тілько що там не цураються бабського роду. А то і поділена так, як у нас: у нас курені, а в їх братства, і над усяким братством обирають отамана. А що вже воювати з бусурменами, так хоч щодня. Та як у їх воюють, коли б тілько ви знали! Як зачне розказувати мій побро, то аж душа вгору росте. Побро мій, знаєте, забрівши на Вкраїну, скучив без своєї Чорної Гори і вже давно зазива мене в гості. І то сказати: чом не погуляти козакові по світу, чом не подивитись, як живуть інші язики?
Всі слухають, до чого він доведе свою річ. Очаровав усіх запорожець.
- «Добре, - кажу, - поїдьмо, покажем твоїм землякам козацьке лицарство; нехай і нас там знають!» - Ото ж і побратавсь я з ним у братстві, так уже, щоб у нас не було се моє, а се твоє, а все укупі: щоб помагать один одному у всякій пригоді, щоб менший старшому був вірним слугою, а старший меншому рідним батьком. Воно б і добре, та як побачив я отсю кралю, так душа й дала сторчака, - «Як хочеш, - кажу, - побро, а я без сеї дівойки не поїду з України!» Не бабак же й мій побратим, - «Море! - каже. - У нас як кому припаде до душі руса коса, то вхопить як сокіл чайку, та й до попа».
- Се вже по-римськи! - каже, сміючись, Сомко. - А як же в тої чайки єсть брати-орли або родичі-соколи?
- Тим-бо й ба, що юнаки знають і сьому лиху запобігти. Тілько натякни, то самі визвуться! «Гайде, море! Да ті отмемо дівойку!» Себто по-нашому: «Гайда, однімем тобі дівчину!» От і збереться чоловік десять тих отмичарів: спорядяться як на війну, і вже як попадуть у свої лапи русу косу, то хоч голови положать, а не впустять родичам. Пек його матері! Таким звичай по смаку мені! І вже хіба не я буду, щоб я не доказав такого ж отмичарства. Вони беруть однією хистю, а в нашого брата про запас і характерство єсть!
- Що за баляндрасник отсей прудиус! - каже, сміючись, Сомко. - Мабуть, у вас в Січі тілько й роботи, що потішати один одного вигадками.
- Е, пане гетьмане! Наші братчики, що в бога день, виробляють такії чудасії, що
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорна рада, Куліш П.», після закриття браузера.