Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
А все ж таки то був голос її батька, Андронатi. Лиш вiн один проклинав тим страшним прокльоном, якого всi, як вогню, бояться. Вiн один. Вiком був вiн i її мати мiж всiма найстаршi. Та звiдки взявся той прокльон до неї, щоб її побити в нiчнiй годинi? З-пiд землi? Як закляне було, земля дрижить.
I вона переконана, що вiн взявся до неї тепер вже з-пiд землi. Такої чорної гучливої пiвночi лиш з-пiд землi. Його душа прийшла, щоб заповiсти їй смерть. Три рази впрошувалася до неї, три рази не обзивалася вона. А що не вийшла i не впустила, вiн закляв…
Батьковий голос. Голос посмертний. Страшний, захриплий, глухий, зловiщий. Вона ж винувата! Чому не створила?
Її уста викривляються.
Кому створити?
Се була пiвнiч, а опiвночi ходять лиш розбiйники або мерцi.
…I мучиться Мавра на землi, стогне, викликає iм'я господнє. Молиться… А коли б її батько жив, - стрiляє їй нараз думка до голови, - i от, так свiтом iдучи, натрапив несподiвано на її оселю, а вона не впустила… О боже… не дай, щоб так було, i се вона батька свого не впустила. Однак… - мучить її думка далi… - се могло й так бути. Вiн iшов, як iдуть бiднi люди… iшов, все одно, на життя чи на смерть. Хто так волочиться, як не цигани? Заблудив, мерз i добивався до свiтла, до теплої хатини. Впрошувався, молив… О, о, о!.. Мавро, ти не впустила, може, й батька свого, в тебе грiхiв i без того доволi на душi. Ти провинилася! А так вона боролася з собою, так їй пiдносило щось руки… молило створити дверi - а однак… страх перед смертю не допустив. Не годна була, боялася.
Потiм надслухувала ще, дрижачи на цiлiм тiлi. Не верне? Але нiчого не дослухалася бiльше. Тиша то й тиша. Лиш десь якесь глухе, протяжне та голод зраджуюче виття вовка неслося лiсом мiж одностайним шумiнням дерев. Бiльш нiчого. Огонь в печi ледве свiтився, мов клiпав до темряви в хатинi, i мертвецька тиша запанувала…
Мавра не покидала свого мiсця пiд порогом, все чогось боялася, так вже тут i остала. Зворушена переляком i думкою про батька, мучилася чи не до самого ранку.
Рано-ранесенько, як лиш в лiсi розвиднiлося, вона пiднялася i заглянула перед хату. Перед дверима i пiд вiкном виднiли в навiянiм пiд хатиною снiгу великi, неповоротнi, неспокiйнi слiди чоловiка i губилися потiм в сторонi, що вела в сусiднє село.
Мавра вернула до хати. Не могла позбутися почуття, що поповнила щось дуже лихе, не створивши дверей. Тепер, вднину, сказала собi, що голос, що так її перелякав i пригадував голос батька, не мiг походити вiд умерлого, лиш вiд живого. Тепер вже знає. Великi, неспокiйнi, повнi розпуки людськi слiди були тут, коло її хати. А коли не створила бiдному, згубилися в лiсi або i пiшли, може, навiть чи не назустрiч вовкам.
Вернувши до хати, вона розклала знов огонь. Що мала робити? Взялася передусiм ворожити зерном-кукурудзою. Чи було оце вночi в неї добро чи лихо?
Не доворожилася.
Зерно не падало в пару. Скiльки i змiшається, не кине вона ним, а воно все не в парi укладається. Все не до рiвного числа…
Мавра задумалася.
Вона вiдчуває виразно, що вчинила зле, не впустивши чоловiка в хату, що з того вийде горе…
***
Кождої погiдної недiлi ходить Тетяна, пишно пристроєна, до своєї старої приятельки Маври на Чабаницю в лiс понад яр.
Так i сеї недiлi.
Зiрвавши в зiльнику пишнi два червонi великi маки та заквiтчавшися ними з обох сторiн лиця, виглядала в золотих пiвмiсячиках своїх, що достала колись вiд Маври i задля яких була в селi названа змалку "туркинею", - прегарно.
Так пiшла.
Опинившися врештi коло Мавриної хати та переконавшися, що дверi знадвору були старанно зачиненi, вона вгадала, що Мавра вийшла або в сусiднє село, або шукала десь лiсом, як часто-густо, чудотворного зiлля. Вичiкувати її повороту було годi, бо вона бавилась iнодi й цiлий день, вийшовши отак з хати.
Тетяна пiшла бiлою стежкою далi, в думцi, що, може, стрiне де стару по дорозi. Iдучи попри пасовиська своєї матерi, зазирала залюбки з правої сторони в глибокий яр, яким гнав веселий потiк, оживляючи цiлу глибоку мовчаливу долину i вiддiлюючи нiби срiбною стежкою Чабаницю вiд сусiдньої стрiмкої i залiсненої тори.
Сказано:
Праворуч яр-пропасть з шумливим потоком, з лiвої Чабаниця, а на нiй оперiзуюча її бiла стежка. То ширшає мiсцями на два-три люда, то звужається знов у вузьку гадючку - як де мiсце над яром.
Тетяна, любить сюди ходити. По сiй сторонi Чабаницi i чудовий вiдгомiн: кликнеш що, то вiдгомiн вiдiзветься, мов з людської грудi. Часом, хоча дуже рiдко, переходять сюди знайомi її й матерi. Звичайно, цiлком чужим не вiльно. Тетяна знає тут кожду деревину, знає цвiти, знає, де виростають найкращi трави, де, на котрих мiсцях найбiльше суниць i малин, як iти, щоб якнайскорше дiстатися пiд "Бiлий камiнь", звiдки видно сусiднi села, мов на долонi, i як до них найборше [16] дiстатися. Вона тут все знає. I от зiйшла саме з верху Чабаницi, де роззиралася на всi сторони - не дуже-то ще й квапиться, доки не присилував її нараз до того гострий тупiт кiнського копита. Зчудована виступила Тетяна з-помiж смерек на бiлу стежку з питанням в душi, хто сюди їде конем… i станула. Проти неї їхав бiлою стежкою, кроком, на чорнiм, як вуголь, густогривiм конi Гриць iз села Третiвки. Побачивши дiвчину, заквiтчану в великi червонi цвiти, що вийшла з лiсу так сямо зачудована його видом, як вiн нею, вiн станув, як i вона, - i обоє дивилися якусь хвилину мовчки на себе.
Потiм вiн перший схаменувся. Здiйнявши капелюх, поздоровив.
Вона вiдповiла i не рушилася з мiсця, дивлячись на нього своїми блискучими очима, i в тiй хвилi з якогось несподiваного зачудування високо пiднятими чорними бровами.
- Iдеш далi? - спитав Гриць i при тих словах злiз з коня, не знаючи майже чому.
- Нi, - вiдповiла спокiйно, байдужно,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.