BooksUkraine.com » Наука, Освіта » Сумую за тобою. Як пережити біль розставання, відновити стосунки та відпустити минуле, Ілсе Санд 📚 - Українською

Читати книгу - "Сумую за тобою. Як пережити біль розставання, відновити стосунки та відпустити минуле, Ілсе Санд"

72
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Сумую за тобою. Як пережити біль розставання, відновити стосунки та відпустити минуле" автора Ілсе Санд. Жанр книги: Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 18 19 20 ... 22
Перейти на сторінку:
піддавали вас фізичному та психологічному насильству, ви маєте право відмовитися від будь-яких контактів із ними. Проте ви, вірогідно, все ще хоч трохи їх любите й хочете демонстру­вати їм дещицю цієї любові — бодай через обмін листами та листівками на Різдво. Мабуть, вони й самі — нещасні люди, у яких також було кепське дитинство.

У зберіганні зв’язку з батьками можуть бути й позитивні моменти — звісно, за умови, що насильство з їхнього боку більше не повторюється. Імовірно, вам захочеться мати змогу розпитати когось про пращурів чи про ваше раннє дитинство.

Контакт із батьками може також допомогти вам зрозуміти себе. Зможе зруйнувати ворожий або чорно-білий образ мами й тата, який ви, либонь, зберегли з дитинства. Якщо не припинили з ними контактувати, ви зможете розвинути цей образ, надати йому барв і нюансів у міру того, як дорослішаєте й іншими очима дивитеся на себе та інших.

Те, якими ви бачите і як розумієте своїх батьків, тісно пов’язано з тим, якими ви бачите себе. Якщо ви продовжуєте чіплятися за застарілі уявлення про батьків, є ризик, що вашому уявленню про себе бракуватиме деяких важливих деталей.

Вправа

Якщо вирішили припинити стосунки, можете спробувати ще раз подумати про причини, з яких ви це робите.

Чи не упустите ви можливість розвиватися, обірвавши цей зв’язок?

Чи не прогледіли ви якісь цікаві варіанти в цих взаєминах?

Чи ваш вибір усе-таки базується на здоровій самоповазі?

  Підсумок розділу 12: Визначте власні причини для розриву стосунків

Існують поважні й не дуже поважні причини для розриву чи призупинення стосунків. Іноді простіше припинити спілкуватися, ніж вибудовувати кордони й говорити іншій людині, які ви засмучені чи вражені. Найпростіший вихід у тривалій перспективі не завжди виявляється найкращим. Ви, звісно, можете обірвати спілкування, та вам не уникнути того факту, що ця людина однаково залишиться для вас важливою. Уникнути думок та емоцій щодо цієї людини також не вдасться.

Якщо ж ці стосунки надто болісні або в них наявне психологічне чи фізичне насильство, найкращим рішенням тут буде саме не зустрічатися. Ухвалити таке рішення може бути нелегко, знадобиться певна мужність. Якщо насильство траплялося лише раз і більше не повторювалося, варто замислитися над тим, щоб тією чи іншою мірою зберегти ці взаємини.

Розділ 13. Прощайтеся правильно

Як красива церемонія поховання полегшує переживання горя, так і правильне прощання з тим, хто колись мав для вас велике значення, полегшить біль від розлуки й дасть змогу рухатися вперед. Наприклад, ви дійшли висновку, що ваші стосунки відбирають більше, ніж дають, тож кожне з вас хоче спробувати, чи не буде вам краще нарізно. Чи, можливо, один із вас вирішив перервати зв’язок, хоч інша людина й не хотіла цього робити.

Несуттєво, хто саме є ініціатором розриву, та ви обоє виграєте, якщо розстанетеся по-доброму. Надто багато людей після розлуки поринають у смуток, бентегу та самозвинувачення.

Важливий словом при прощанні є «дя­кую». Подумайте про пережитий разом позитивний досвід або про ситуацію, у якій ця людина вам допомогла й принесла у ваше життя щось позитивне. В ідеалі вона спробує відповісти взаємністю, згадавши щось хороше й про вас. Хай там як, це — гарний спосіб відпускати одне одного.

Сказати щось добре про іншу людину буває тяжко тоді, коли рішення про розрив ухвалювали не ви, або коли ви обтяжені розчаруванням і смутком. Утім, варто витратити трохи часу й розкопати добрі спогади. Можливо, вам допоможуть друзі.

Якщо ви волієте відтак бути кращої думки про себе та добрим словом згадувати іншу людину, спробуйте сказати щось, що позбавить іншу особу почуття провини. Якщо вам вдасться так зробити, ця людина неодмінно буде щасливішою в майбутньому.

Ось декілька прикладів:

Ти більше не хочеш зі мною спілкуватися. Що ж, так сталося, хоч мені й хотілося б, щоб усе було інакше. Я вдячна за все, що в нас було разом. І дуже шкодую, що ти так вирішив. Та не переймайся, я не буду все життя ридати за тобою. Зараз про мене піклується моя сестра, і незабаром мій профіль з’явиться на сайті знайомств.

Софі

Я вирішив, що віднині нам краще не спілкуватися. Тепер мені треба самому подбати про себе. У наших стосунках для мене було багато болісного. Та не все було так погано. Завдяки їм я виріс над собою і дуже цьому радію. Я знаю, тобі також було нелегко, тож бажаю тобі всього найкращого.

Расмус

  Гарне прощання багато важить

Розриваючи деякі стосунки, варто зустрітися востаннє й попрощатися. Утім, ця церемонія вимагає від обох учасників уміння контейнерувати свої емоції та тримати їхню гіркоту при собі, інакше хтось із вас може так піддатися почуттям, що дасть задній хід і поводитиметься наче дитина, яка плаче, щоб її втішили.

Якщо бажаєте влаштувати успішну прощальну зустріч, у кожної зі сторін має бути певний надлишок ресурсу, щоб зберегти емпатію одне до одного, а не почати виправдовуватися і звинувачувати людину, з якою хотілося б розстатися по-доброму. Якщо особиста зустріч видається некомфортною, краще написати приємного листа.

До того ж, ви можете розробити власний прощальний ритуал і попрактикувати його декілька разів. Одразу після розставання ви, можливо, не будете готові глибоко занурюватись у цей ритуал. Та за кілька тижнів чи місяців знову можете спробувати, тоді переживання будуть глибшими. Пропоную орієнтовний прощальний ритуал.

Знайдіть фото цієї особи.

Увімкніть музику, яка асоціюється з нею.

Покладіть перед собою речі, що нагадують про цю людину.

Запаліть свічку на честь свого колишнього друга чи родича.

Подивіться на фото й попрощайтеся та подякуйте йому.

Прочитайте прощального листа, якого ви написали для цього випадку.

Якщо прощаєтеся з кимось із батьків, і вам нема за що подякувати, така фраза завжди стане в пригоді:

«Дякую тобі за життя, і в майбутньому я захищатимуся від тебе, щоб прожити дароване тобою життя якомога краще»[1].

Якщо можете попросити когось із друзів бути присутнім під час ритуалу прощання, ефект від нього буде ще кращим.

Також із цією людною ви потім зможете поговорити про свій смуток. Найпевніше це дасть вам полегшення. Ще й навіє смуток — навіть якщо це ви вирішили покласти край цим стосункам. У кожних взаєминах є щось хороше, тож має бути місце й для смутку.

Виконавши прощальний ритуал, ви, ймовірно, заплачете від полегшення. Якщо так і станеться, повісьте це фото на стіну, дивіться на нього щодня й прощайтеся з ним, поки не відчуєте, що смуток потроху притлумлюється, і ви готові відкрити нову сторінку свого життя. Якщо, поглядаючи на фото, з’ясуєте, що замість сліз полегшення до вашого горла підступає клубок, мабуть, ви ще не готові прощатися. Якщо проводите ритуал одразу після завершення стосунків, спробуйте повторити його за декілька місяців по тому — вочевидь, стане простіше. Якщо ж ні, то вам слід переглянути своє рішення більше ніколи не зустрічатися, або ж звернутися по професійну психотерапевтичну допомогу.

Вправа

Сконцентруйтеся на тому хорошому, що у вас було, і знайдіть щось, за що ви вдячні.

Запросіть іншу людину на

1 ... 18 19 20 ... 22
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сумую за тобою. Як пережити біль розставання, відновити стосунки та відпустити минуле, Ілсе Санд», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сумую за тобою. Як пережити біль розставання, відновити стосунки та відпустити минуле, Ілсе Санд"