Читати книгу - "10 успішних українських брендів"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
* * *
Фонд із самого свого заснування дуже швидко зростав. За 2011 рік вдалося зібрати понад $38 тис., за 2013 — понад $2 млн, а за 2015 — майже $28 млн. Збільшилася кількість не лише грошей, але й проектів і напрямків роботи. Виникла потреба залучати нових працівників, і це стало для Ольги Кудіненко ще одним викликом. Досвіду було мало. Робота з важкохворими людьми підходить не всім. «Спершу мені здавалося, що до нас мають іти люди із забезпечених родин, — розповідає засновниця «Таблеточок», — тому що фонд не може давати високу зарплату. З’ясувалося, що це був мій внутрішній комплекс і треба брати людей тільки за їхньою мотивацією, у тому числі й заробляти гроші. Ми платимо зарплату, яка конкурентна на ринку».
Треба брати людей тільки за їхньою мотивацією, у тому числі й заробляти гроші. Ми платимо зарплату, яка конкурентна на ринку.
Відповідно до українського законодавства, благодійний фонд може витрачати на адміністративну діяльність до 20% зібраних коштів. «Таблеточки» витрачають близько 5%, та це аж ніяк не свідчить про низьку зарплатню. Чим ефективніший фонд, тим менший відсоток він витрачає на свою діяльність. Умовно, якщо фонд збирає $3 млн, то 5% від суми — це $150 тис. Вважаємо, що ця цифра здатна забезпечити достатньо високі зарплати й нормальні умови праці. Якщо наступного року фонд збере $6 млн, а витрати на діяльність залишаться такі, як були, їхній відсоток знизиться вдвічі.
Окрім зарплатні, «Таблеточки» забезпечують своїм працівникам багато додаткових бонусів: абонемент на заняття у спортзалі, медичне страхування, двомісячну відпустку, можливість професійного навчання раз на квартал (онкопсихологія, паліативна допомога, зв’язки з громадськістю). З вищепереліченого не платять лише за спортзал, який безкоштовно надають партнери фонду. Ольга Кудіненко переконана, що всі ці речі необхідні, аби фонд мав команду професіоналів, а не просто волонтерів, які хочуть допомагати. Від гідної оплати праці виграють не тільки працівники, але й усі, хто потребує допомоги «Таблеточок».
* * *
«Ви жорсткий менеджер?» — запитую я. Ольга Кудіненко відповідає швидко і твердо: «Так». А після невеликої паузи вже з посмішкою, але так само переконливо: «Ну, це правда». За словами Кудіненко, щотижня всі працівники пишуть план роботи і надсилають їй та своєму безпосередньому керівникові. Така інформація має бути в понеділок до 11:00, а в п’ятницю до 18:00 вони надсилають детальний звіт, що зробили, а що не зроблено і чому. «Я можу керівникові сказати: «Чим займається твоя людина й чому не зроблено раз, два, три, чотири, п’ять?» — пояснює засновниця фонду. — Нещодавно було: я прочитала звіт не в п’ятницю, а у вівторок. Читаю і пишу керівникові відділу: «Що зроблено із запланованого? Де мені подивитися зріз? Чому не виконали те й те?» А мені відповідають: «Ой, ми забули». Що я можу сказати? Ми ж не в дитсадочку, згадуйте! Негативний фідбек від мене отримують усі й регулярно, але й позитивний — теж».
Щодо структури команди фонду, то загальною координацією займається сама Ольга Кудіненко. Наразі є операційна директорка фонду Світлана Пугач, яка також виконує обов’язки директора з фандрейзингу. В її команді працює координаторка роботи з корпоративними компаніями Ліда Рябчук, окрема координаторка роботи з корпоративними компаніями в регіонах Євгенія Григоришина, а також координаторка волонтерського фандрейзингу Євгенія Юрчук.
Серед керівників також Ірина Литовченко — зі зв’язків із громадськістю та державними органами. В її підпорядкуванні — менеджер із закупівлі ліків Олена Роненко. До цієї людини приходять сім’ї та приносять рецепти. Вона приймає заявки, проводить тендери на закупівлю, купує та видає медикаменти.
Третя директорка — з роботи із сім’ями, Алла Антонова. «У нас це умовно називається «дєті», — пояснює Кудіненко, — а в корпорації це б називалося «директор із роботи з клієнтами»».
Лікуванням дітей за кордоном займається окрема менеджерка — Тетяна Тарасенко. Вона відкриває збори коштів на відповідні потреби, приймає всі необхідні документи, підписує договори. Є також окремі координатори лікарняних волонтерів та працівників паліативної допомоги. Очевидно, що фонд має й бухгалтера. У штаті 12 людей та 4 постійні волонтери (разом із Ольгою Кудіненко та Ольгою Шуруповою). Позаштатно працює також дизайнерка Леся Бойко та на неповній зайнятості журналістка Олена Сініцина, яка пише всі тексти для сайту й фейсбук-сторінки «Таблеточок», історії дітей, котрі потребують допомоги.
Однак на сайті «Таблеточок» ви не знайдете багато жалісливих фотографій чи текстів. Стратегія роботи фонду — не працювати на емоціях благодійників. Справа не лише в моральності-етичності підходу, просто так ефективніше. «Коли б’єш на жалість, то викликаєш в людини емоції, — пояснює Кудіненко. — Вона тоді допомагає не через радість, а тому, що їй натиснули на совість і, так би мовити, «віджали» ці кошти. Якщо людина не відчуває морального вдоволення, вона зробить це раз чи двічі й піде. Найвірогідніше, вона не буде допомагати впродовж тривалого часу, а це не мета фонду. Він тримається на регулярних пожертвах».
Як же «Таблеточки» знаходять шлях до корпоративних «клієнтів»? Ольга Кудіненко пояснює, що при контактах із бізнесом важливо знайти зручний шлях допомоги. Пропонують кілька варіантів. Якщо компанія готова давати гроші зі свого прибутку, то це може бути відсоток із обігу або реалізації окремого товару чи послуги. Наприклад, у фонд надходить відсоток від кожної порції кави чи десерту.
Буває, звісно, що компанія просто перераховує певну суму на рахунок фонду.
Якщо компанія не готова віддавати гроші, вона може надати майданчик, де «Таблеточки» продаватимуть сувеніри чи листівки. Чи навіть буває, що компанії на пропозицію фонду організовують ярмарки, де їхні працівники продають генд-мейд вироби або солодощі.
Для того, щоб зав’язати контакти з потенційними благодійниками, представники фонду майже ніколи не приходять «на холодні замки». Телефонувати й просити про допомогу — теж вважають неефективним. Найчастіше перший контакт відбувається через електронну пошту, а потім уже домовляються про зустріч.
Окремий випадок — робота із приватними особами. «Дуже багато людей хочуть щось зробити, але не знають, що і як, — пояснює Кудіненко. — Наші менеджери пропонують варіанти, наприклад, відсвяткувати день народження, відмовившись від подарунків на користь підопічних дітей, чи провести благодійну вечерю з друзями».
Якщо компанія не готова віддавати гроші, вона може надати майданчик, де «Таблеточки» продаватимуть сувеніри чи листівки.
Для ефективності фонду важливо не лише грамотно побудувати пропозицію, але
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «10 успішних українських брендів», після закриття браузера.