Читати книгу - "Війна і мир 3-4"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
131
все це зробиться ретельно і методично,
132
і вигляд світу змінився б.
133
вино відкорковане і треба його випити,
134
Хай живе імператорі
135
придворному штаті імператриці,
136
— Ну, Рапп, як ви гадаєте: гарні сьогодні будуть наші справи?
137
— Поза всяким сумнівом, государю,
138
— Чи пам’ятаєте ви, государю, ті слова, які ви зволили сказати мені у Смоленську: вино відкорковано, треба його випити.
139
— Бідолашна армія, вона дуже поменшала після Смоленська. Фортуна справжня розпутниця, Рапп. Я завжди це казав і починаю відчувати. Але гвардія, Рапп, гвардія ціла?
140
— Так, государю.
141
— Чи роздали сухарі і рис гвардійцям?
142
— Так, государю,
143
— А рис?
144
Наше тіло є машина для життя. Воно для цього створено. Дайте спокій життю в ньому, хай життя само захищається, воно більше зробить само одно, ніж тоді, коли ви йому заважатимете ліками. Наше тіло схоже на годинник, який повинен іти певний час; годинникар не може відкрити його і лише напомацки і з зав’язаними очима може керувати ним. Наше тіло є машина для життя.
145
— Та й годі.
146
— Завтра ми матимемо справу з Кутузовим!
147
— А! зі стариків!
148
хрещення вогнем.
149
великого редуту, фатального редуту, центрального редуту
150
— Скажіть неаполітанському королеві, що ще нема полудня і що я ще не досить ясно бачу положення шахів. Ідіть...
151
— Ну, що там ще?
152
— Государю, герцог...
153
гусеняти, якого я зробив орлом,
154
пекельний вогонь,
155
— Ідіть ви к...
156
прокламація коротка і енергійна,
157
залізних людей,
158
оберемки ворожих орлів та знамен,
159
— За три тисячі двісті верст від Франції я не можу дати розгромити свою гвардію,
160
перенести в простір,
161
«Старий пан спокійно влаштувався»,
162
старого пана,
163
з цього самодурства старого пана.
164
— Ви, отже, не думаєте, як інші, що ми повинні відступити?
— Навпаки, ваша світлість, у невиразних боях переможцем виходить той, хто впертіший, і на мою думку...
165
м’ясо для гармат,
166
— Їм ще хочеться І..
167
— Государю?
168
— Ще хочеться, ну і всипте їм.
169
поле бою було розкішне,
170
«Російська війна мала б бути найпопулярнішою в новітні часи: це була війна здорового розуму і справжніх вигід, війна на загальний спокій і безпеку; вона була суто миролюбна і консервативна.
Вона вела до великої мети, до кінця несподіванок і до початку спокою. Новий обрій, нові труди розгорталися б, несучи щасливе життя для всіх. Систему європейську було б закладено, питання полягало б уже лише в її встановленні.
Добившись успіху в цих великих питаннях і заспокоївшись щодо всього цього, я б теж мав свій конгрес і свій священний союз. Це ідеї, які в мене вкрадено. В цьому зібранні великих государів ми обмірковували б наші інтереси сімейно і ставилися б до народів, як писар до хазяїна.
Європа дійсно скоро становила б таким чином один народ, і кожен, мандруючи хоч би там де, перебував би завжди на спільній батьківщині.
Я б виговорив, щоб усі ріки були судноплавні для всіх, щоб море було спільне, щоб постійні великі армії були зменшені єдино до гвардії государів і т. д.
Повернувшись до Франції, на батьківщину, велику, сильну, прекрасну, спокійну, славну, я проголосив би кордони її незмінними; всяку майбутню війну оборонною; усяке нове розширення — антинаціональним; я приєднав би свого сина до правління імперією; моє диктаторство кінчилося б і почалось би його конституційне управління...
Париж був би столицею світу, і французи предметом заздрощів усіх націй!..
Потім моє дозвілля і останні дні були б присвячені, з допомогою імператриці і під час царственого виховання мого сина, на те, щоб потрохи одвідувати, як справжнє сільське подружжя, власними кіньми, всі куточки держави, приймаючи скарги, усуваючи несправедливості, розсіваючи на всі боки і скрізь знання та благодіяння».
171
«Із 400 000 чоловік, які перейшли Віслу, половина були австрійці, пруссаки, саксонці, поляки, баварці, віртембергці, мекленбургці, іспанці, італійці і неаполітанці. Імператорська армія, власне кажучи, на третину складалася з голландців, бельгійців, жителів з берегів Рейну, п’ємонтців, швейцарців, женевців, тосканців, римлян, жителів 32-ї військової дивізії, Бремена, Гамбурга і т. ін., в ній навряд чи було 140 000 чоловік, що розмовляють по-французькому.
Російська експедиція коштувала власне Франції менше як 50 000 чоловік; російська армія у відступі з Вільни до Москви у різних боях втратила в чотири рази більше, ніж французька армія; пожежа Москви коштувала життя 100 000 росіян, що померли від холоду та злиднів у лісах; нарешті під час свого переходу від Москви до Одеру російська армія теж постраждала від суворості пори року; по приході у Вільну вона складалася лише з 50 000 чоловік, а в Каліші менше як з 18 000».
172
— Добра чи погана моя голова, а покластися більше нема на кого,
173
— Отже, панове, виходить, мені платити за перебиті горшки,
174
Je suis né Tartare. Je voulus être Romain. Les
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Війна і мир 3-4», після закриття браузера.