Читати книгу - "ХЗ. Хто знає, яким буде майбутнє"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Стратегічні рішення
Бізнес-модель накреслена правильно, якщо допомагає приймати доцільні стратегічні рішення. Така схема показує керівникам справді важливі елементи діяльності і дозволяє вчасно виявляти хиби, не втрачаючи початкових успіхів.
Наприклад, Uber та Lyft запланували використовувати безпілотні автомобілі. Якщо не розуміти їхнього бізнесу, складається враження, що керівництво прагне заощадити (компаніям справді вигідніше не віддавати водіям 70–80 відсотків прибутку).
Проте з бізнес-моделлю Бімів, яку ми розглядали, виникають інші запитання. До чого призведе перехід на безпілотні автомобілі, якщо нині платформи залежать від ліквідного ринку водіїв із власними автівками, що активно працюють, лише коли сподіваються на гідну оплату? Виходить, Uber та Lyft дестабілізують власний ринок.
Доступність послуги, якою нині тішаться пасажири, буде нелегко забезпечити із центральною базою безпілотного транспорту. Не забуваймо: ключовий момент — миттєве реагування на піковий попит завдяки достатній кількості автомобілів.
Якщо компанія володітиме безпілотними автомобілями і в найбільш прибуткові періоди конкуруватиме з власниками автівок, які на неї працюють, фрілансери втратять інтерес. Мета діяльності — «транспорт доступний, як вода в крані» чи як електрика в будинках, а не щонайбільші прибутки компанії. Тому слід застосовувати безпілотні автомобілі не для конкуренції з водіями, а для доповнення ринку. Таким чином Uber та Lyft розширять сферу послуг, хоч, звісно, машини без водіїв будуть використовуватися менше. Швидше за все, варто задіяти математичні моделі та алгоритми, щоб визначити, як оптимально поєднати в системі реальних працівників й автоматизовані машини. Приблизно так працює електромережа: базові потреби в електриці забезпечуються за допомогою вугілля, природного газу або атомної енергії, а піковий денний попит — за допомогою відновлюваних джерел.
Uber та Lyft могли б зберегти переваги ринкової моделі, заохотивши водіїв купувати безпілотні автомобілі. Таким чином в автопарку з’явиться нова техніка, а змінювати систему й витрачатися на машини не доведеться. Багато в чому бізнес-модель наблизиться до моделі Airbnb, за якої учасники ринку не працюють, а надають свої активи. План спрацює, коли замість власної бази автоматизованих машин Uber та Lyft налагодять технічну взаємодію власників таких машин. План може бути таким: купуєте автоматизовану Tesla, доставляєте нам, а ми перевозимо пасажирів протягом дня. Тоді знадобляться змішаний автопарк й інвестиції в диспетчерську систему. (Утім у Tesla, здається, інші плани: компанія забороняє використовувати машини для Uber та Lyft, збираючись запустити власний конкурентний сервіс73. Отож бізнес-модель неможливо розглядати ізольовано, треба підлаштовуватися під конкурентні умови, потреби клієнтів і постачальників).
Добре було б, якби долучилися політики. Технічна взаємодія безпілотних автомобілів дозволить водіям, які нині працюють за запитом (або вантажоперевізникам, коли з’являться ще й безпілотні вантажівки), працювати на ринку як власники-оператори. Якщо компанія на зразок Tesla має право забороняти покупцям працювати на конкурентну службу, водії перетворяться на «цифрових скіпщиків», про яких писав Ніколас Карр74. Технічна взаємодія безпілотних автомобілів так само важлива, як взаємодія фахівців, що спричинила інтернет-революцію. Відкриті стандарти дозволять звичайним людям, а не лише великим компаніям, збирати плоди наступної хвилі автоматизації.
Бетсі Масієлло, відповідальна за громадську політику Uber, роз’яснила мені, як поєднати пірингову модель з автоматизованим транспортом. За її словами, наразі Uber сприймають як заміну таксі, та, можливо, у майбутньому служба частково перетвориться на пірингову службу оренди автомобілів. Імовірно, тоді буде два напрямки діяльності.
Варто наголосити: якщо водії, що працюють у доповненій реальності, визначають бізнес-модель Uber та Lyft, то безпілотні автомобілі вплинуть на подальший розвиток доповненої реальності, що сприяє появі нових послуг. Коли автоматизований транспорт стане звичайним і недорогим способом пересування, що робитимуть люди, чию реальність змінює нова техніка, із новою суперсилою? Які можливості відкриються для суспільства, коли транспорт стане дешевим і доступним, як вода в крані?
Бізнес-модель економіки наступного покоління
Креслячи мапу, де відображено засади діяльності різних компаній, важливо розуміти, що чиста категоризація — марна справа. Скажімо, Airbnb — мережевий ринок, так само як Uber та Lyft, але це насамперед мережа квартир, будинків, кімнат і вже потім — працівників, які прибирають за клієнтами, що виїжджають. Google і Facebook — мережі людей, які виробляють і споживають контент та обмінюються ним, а також рекламників, які доносять інформацію до людей. iPhone і магазин додатків Google Play розширюють можливості фізичного пристрою за рахунок мережі додатків та екосистеми девелоперів, які їх створюють.
Здавалося б, поширення сонячної енергетики, електромобілів та інших технологій, що переводять людство з вуглецевої на відновлювану енергетику, тут ні до чого. Та це не так. Сонячні колектори на дахах мають багато спільного з розподіленою мережею служб за запитом, на зразок Uber та Airbnb.
Осмислюючи майбутнє, треба враховувати гравітаційну силу, а не жорсткі кордони. Так само як гравітація Сонця виходить далеко за межі Плутона й охоплює не тільки планети в площині екліптики, а й комети, й малі планети з витягнутими орбітами, усі тенденції майбутнього зазнають гравітаційної сили і впливу, що поступово послаблюється. Сонячна система має численні гравітаційні підсистеми, гігант тримає супутники біля себе, і водночас усі виконують велику танцювальну композицію. От і тенденції майбутнього взаємодоповнюються, впливають одна на одну і змінюються.
Пам’ятаючи про це, розгляньмо узагальнену версію мапи Uber/Lyft, яку я назвав «Бізнес-моделлю економіки наступного покоління». Деякі комірки я навмисне лишив незаповненими: поміркуйте, що б ви туди вписали, якби складали схему для своєї компанії або для сервісів, якими користуєтеся. У заповнених комірках — тенденції, які я вважаю визначальними для нашого майбутнього.
Інформація замість матеріалів. Коли фізичні активи розглядати в цифровій проекції, ними можна управляти,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «ХЗ. Хто знає, яким буде майбутнє», після закриття браузера.