Читати книгу - "Житловий кодекс України. Науково-практичний коментар станом на 05.05.2011 р"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
1. Поряд з територіальним принципом квартирного обліку, ЖК України у змісті коментованої статті закріплює виробничий принцип обліку, зазначаючи, що облік громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання
Правила квартирного обліку визначають, що квартирний облік ведеться в цілому по підприємству, установі, організації. У виробничих, науково-виробничих та інших об'єднаннях облік може здійснюватися по структурних одиницях. З дозволу підприємств, організацій їх цехи та інші підрозділи, розташовані в іншому населеному пункті, можуть самостійно здійснювати облік своїх працівників і надавати їм жилі приміщення в порядку, передбаченому Правилами. Перелік підприємств, установ, організацій, а також їх відповідних частин (підрозділів), що здійснюють облік, затверджується спільним рішенням виконавчого органу місцевої ради і ради профспілок.
Кожна сім'я може перебувати на квартирному обліку за місцем роботи одного з членів сім'ї (за їх вибором) та у виконавчому органі місцевої ради за місцем проживання.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" виконавчі органи сільських, селищних, міських рад уповноважені здійснювати контроль за станом квартирного обліку та додержанням житлового законодавства на підприємствах, в установах та організаціях, розташованих на відповідній території, незалежно від форм власності.
2. Положення ЖК України про ведення квартирного обліку за територіальним і виробничим принципах означають перевагу загального - територіального принципу. Тому, правила про здійснення квартирного обліку за місцем проживання відноситься до обліку не тільки у виконавчому органі місцевої ради, але і на відповідному підприємстві, в установі, організації. Місце роботи особи може знаходитися в іншому населеному пункті. Однак не проживаючий у цьому населеному пункті працівник не може бути прийнятий на облік у виконавчому органі місцевої ради.
Факультативний характер виробничого принципу квартирного обліку знайшов своє відображення також у положеннях п. 16 Правил квартирного обліку, що закріплює можливість підприємства, установи, організації з дозволу виконавчого комітету відповідної ради брати на квартирний облік своїх працівників, які проживають не в тому населеному пункті, в якому розташоване відповідне підприємство, установа, організація (в межах одного району), а великі будови й підприємства, що будуються, розташовані в малих населених пунктах, - своїх працівників, які проживають в інших населених пунктах області. Виконавчий орган міської ради вправі дозволити підприємству, установі, організації брати на квартирний облік громадян, які проживають у приміській зоні та пропрацювали на даному підприємстві, в установі, організації не менше 10 років. Громадяни, які працюють у приміській зоні, а проживають у місті, беруться на квартирний облік за місцем роботи нарівні з іншими працівниками відповідного підприємства, установи, організації. Проте і у цьому випадку потреба громадян у поліпшенні житлових умов визначається за місцем їх проживання.
3. Друга частина ст. 37 ЖК України визначає, що в окремих випадках працівники медичних, культурно- освітніх, торговельних та інших установ і організацій, які безпосередньо обслуговують трудовий колектив підприємства, установи, організації, та інші особи за їх бажанням беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов нарівні з робітниками і службовцями цього підприємства, установи, організації.
Така можливість передбачена п. 10 Правил квартирного обліку, які також закріплюють право громадян, які залишили роботу на підприємствах, в установах, організаціях, що здійснюють квартирний облік, у зв'язку з виходом на пенсію, бути взятим на облік нарівні з робітниками і службовцями даного підприємства, установи, організації.
Стаття 38. Порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умовПорядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
1. Порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов встановлюється положеннями ЖК України, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затвердженими постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 р. № 470 та охоплює організаційно-процесуальні та матеріально-правові норми квартирного обліку громадян, що мають право на одержання житла у будинках державного та громадського житлового фондів.
2. Порядок квартирного обліку, що визначений у ЖК України, необхідно відрізняти від соціального квартирного обліку, встановленого Законом України "Про житловий фонд соціального призначення" № 3334-IV від 12 січня 2006 р.
Правом взяття на соціальний квартирний облік користуються громадяни України:
а) для яких таке житло є єдиним місцем проживання або які мають право на поліпшення житлових умов відповідно до закону;
б) середньомісячний сукупний дохід яких за попередній рік з розрахунку на одну особу в сумі менший від величини опосередкованої вартості найму житла в даному населеному пункті та прожиткового мінімуму, встановленого законодавством.
При визначенні середньомісячного сукупного доходу враховується вартість майна, що знаходиться у власності громадянина та членів його сім'ї на момент взяття на соціальний квартирний облік.
Порядок врахування вартості майна, що знаходиться у власності громадянина та членів його сім'ї, та Порядок визначення величини опосередкованої вартості найму житла в населеному пункті, затверджений постановою КМ України від 23 липня 2008 р. № 682 "Деякі питання реалізації Закону України "Про житловий фонд соціального призначення"
Правом взяття на соціальний квартирний облік також користуються мешканці тимчасових притулків для дорослих, громадяни, які мають право на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон у ч. 3 ст. 10 особливо підкреслює, що перебування громадянина на соціальному квартирному обліку не є підставою для відмови йому у взятті на квартирний облік або зняття з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, чи обліку осіб, які мають право на отримання житла (пільгових кредитів на будівництво і придбання житла) за державними житловими програмами для окремих категорій громадян, визначених законодавством.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Житловий кодекс України. Науково-практичний коментар станом на 05.05.2011 р», після закриття браузера.