Читати книгу - "Як упорядкувати справи. Мистецтво продуктивності без стресу"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Найпопулярнішою з цих концепцій і технік є мапа думок, названа так Тоні Бузаном, британським дослідником функціонування мозку, для зображення ідей мозкового штурму в графічному форматі. У мапі думок ключову ідею розміщують у центрі, тоді асоціативні думки розростаються у довільній формі довкола. Наприклад, якщо б мені довелося переїздити до нового офісу, я би подумав про комп’ютери, зміну візитівок, усіх засобів зв’язку, про нові меблі, примикання телефонів, прибирання та пакування речей тощо. Записавши всі ці думки графічно, я б отримав щось подібне:
Ви можете записувати подібні мали думок на стікерах і приклеювати їх до білої дошки, або позначати у програмах опрацювання текстів, програмах для малювання чи в одному з багатьох цифрових додатків для створення мап думок.
Розподілене пізнання
Значною перевагою зовнішнього мозкового штурму є те, що на додачу до збереження ваших оригінальних ідей він допомагає генерувати нові, які 6, можливо, не з’явилися у вас, якби не було цього механізму продукування думок і постійного їх демонстрування. Ніби ваш мозок до вас промовляє: «Слухай, я дам тобі стільки ідей, скільки ти зможеш ефективно використати. Якщо ти не зберігаєш їх у надійний спосіб, я не дам тобі багато ідей. Але якщо ти справді з ними щось чиниш — навіть просто записуєш, щоб оцінити пізніше, — тоді, будь ласка, ось маєш цілу низку. О! Це нагадало мені про ще одну, і ще одну» — і так далі.
Немає нічого небезпечішного, ніж ідея, якщо вона у вас одна.
— Еміль-Огюст Шартьє
Психологи назвали цей і подібні процеси «розподіленим пізнанням». Воно переносить думки з вашої голови у матеріальний формат, який легко переглядати, — будує «розширений розум». Мій учитель англійської у старшій школі не знав цієї теорії, але дав мені підказку. Він говорив: «Девіде, ти йдеш у коледж і там писатимеш статті. Запиши всі свої нотатки та цитати на окремих картках розміром 7 х 10 см. Коли будеш готовим упорядкувати думки, розклади картки на підлозі, відчуй їхню структуру і з’ясуй, чого бракує». Так містер Едмундсон учив мене моделі природного планування!
Лише той, хто легко сприймає свої ідеї, є їхнім господарем; і лише той, хто є господарем своїх ідей, не буває ними поневолений.
— Лінь Юйтан
Мало хто може зосереджуватися на чомусь довше кількох хвилин, без допомоги предметної структури або інструменту. Оберіть великий проект, над яким ви зараз працюєте, і спробуйте думати лише про нього протягом тридцяти секунд. Тут доволі важко обійтися без ручки і паперу як «когнітивних артефактів» для фіксування ваших думок. З ними ви можете обдумувати проект годинами. Ось чому добрі ідеї народжуються, коли ви працюєте над електронним документом стосовно проекту, складаєте мапу думок у блокноті, малюєте на серветці чи просто сидите на зібранні, присвяченому проекту, у кімнаті, що зберігає контекст (дошка з гарними маркерами тут також допомагає).
Підказки для мозкового штурму
Існує багато технік для полегшення мозкового штурму та мислення поза рамками. Можна так підсумувати основні принципи:
• Не судіть, не вибирайте, не оцінюйте, не критикуйте.
• Прагніть кількості, а не якості.
• Залиште аналіз та організаційні моменти на потім.
Не судіть, не вибирайте, не оцінюйте, не критикуйте. Вдаючись до моделі неприродного планування, дуже легко нагадати про своє існування в процесі мозкового штурму, змушуючи людей давати передчасні оцінки та критикувати ідеї. Якщо вам хоч трішки небайдуже, що думає критик, ви уважно стежитимете за процесом висловлення своїх думок, щоб говорити «правильні» речі. Моніторинг за тим, щоб мозковий штурм відбувався чітко за темою, може майже не відрізнятися від пригнічення творчого процесу. Важливо також ввести мозковий штурм до загального контексту в процесі планування, оскільки, якщо ви проводите його задля «галочки», він буде банальним і не відповідатиме окресленій меті. Якщо ж ви сприйматимете його як необхідний етап перед ухваленням остаточного рішення, то приділите мозковому штурму належну увагу.
Розмірковування про найгірше, що може трапитися у вашій ситуації, часом буває найліпшим способом генерування блискучих ідей для успішного її розв’язання.
Я не пропоную відкинути критичне мислення — на цьому етапі всі мають грати чесно. Слід неодмінно зазначати, в чому той чи той підхід може бути невдалим, якщо така вірогідність існує. Часто складні та критичні думки дають паростки найкращих ідей. Мудрість полягає в тому, щоб розрізняти різні види ідей і зберігати їх для подальшого використання у найбільш прийнятний спосіб. Головними критеріями мають бути залучення та розширення, а не тиск й обмеження.
Прагніть кількості, а не якості. Прагнення кількості ідей дає простір вашому мисленню. Часом ви розумієте, яка ідея є доброю, лише коли вона з’явиться. А іноді придатність ідеї чи її зародка з’ясується не одразу. Ви напевне відчували задоволення від наявності вибору, коли заходили до великого супермаркету. Те саме можна сказати і про обдумування проекту. Що більша кількість думок, з якими можна працювати, то кращим буде середовище для розробки різних варіантів і правильного їх відбору.
Залиште аналіз та організаційні моменти на потім. Аналіз, оцінка та організація думок не мають пригальмовувати творче, вільне мислення. На етапі мозкового штурму не варто віддавати кермо цій оціночній діяльності.
Створення списку також може бути творчим процесом; у такий спосіб можна обмірковувати, які люди ввійдуть до вашої команди, які вимоги у клієнта до програмного забезпечення, або ж з яких компонентів складатиметься бізнес-план. Продовжуйте збирати ідеї аж до наступного етапу, на якому слід відкинути зайве та зосередити увагу на чомусь одному.
Організація
Якщо ви ретельно записували все на етапі мозкового штурму, щоб очистити мозок, то відчуєте, що настав час для етапу організації. Як і казав мій учитель англійської в старшій школі, щойно всі ідеї з голови постануть перед очима, ви автоматично помітите взаємозв’язки між ними та своєрідну структуру. Це і є організацією проекту.
План проекту визначає найменші результати, які згодом ви природно сплануєте.
Процес організації зазвичай передбачає визначення складників і їхніх частин, послідовності подій та/або пріоритетів. Що і в якому порядку має відбуватися для досягнення остаточного результату? Який елемент є найважливішим для успішного завершення проекту?
Це той етап, коли ви можете вільно застосовувати різноманітні організаційні інструменти, від маркованого списку на звороті
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як упорядкувати справи. Мистецтво продуктивності без стресу», після закриття браузера.