Читати книгу - "Коштовний камінь, Андрій Гуляшки"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Рашеєва нічого не відповіла, тільки мовчки потиснула тонкими пальцями його руку. Потім почала розпитувати Андрія про хазяїв його квартири, про сусідів, що живуть на верхньому поверсі, про розташування його кімнати і чи можна залізти до нього через вікно.
— Я теж подумав про вікно, — сказав Андрій. — Цілу ніч думав про це вікно. «Невидимий» проник через нього — це факт. Я замкнув двері, ранком відімкнув, — ключі лежали на тому ж місці. Замикаюсь я тому, що у мене в столі — службові матеріали, які не для чужих очей. Папазов кілька разів попереджав мене. А якось навіть сказав: «Ось прийду колись уночі перевірити, і тобі добре перепаде, якщо двері будуть незамкнені!» Він не знає, що я живу на першому поверсі, інакше й вікно заборонив би відчиняти! Пам'ятаєш, як він вичитував картографу Делчо Єневу за те, що ящик письмового столу в нього був увечері відкритий. Наскільки він хороший і добродушний в особистих стосунках, настільки суворий і вимогливий, коли йдеться про роботу. Ось чому я замикаюсь, а не через хазяїв… А вікно… Так, вікно тієї ночі було відчинене до ранку. Але як можна залізти у вікно, коли воно на висоті двох з половиною метрів над землею? У мене зріст майже два метри, і то я ледве дістаю до нижньої рами. Треба підскочити, щоб добратись до вікна, дертися по стіні, і знявся б такий шум, що й глухий би прокинувся… Але так чи інакше, «невидимий» проліз через вікно… Якщо це не якийсь дух, — усміхнувся Андрій.
— Тепер уже немає значення, як злодій забрався в кімнату. — Вона глянула навколо і підійшла до нього ближче. — Важливо інше — хто цей «невидимий»?
— Ах! Звідки ж я знаю? — зітхнув Андрій.
— Він десь поблизу, — стиха промовила дівчина. — Він стежить за тобою, не зводить з тебе очей.
Андрій інстинктивно озирнувся.
— Бережись! — в її очах світились і тривога, і благання. В цю хвилину вони були подібні до тих дивних кристалів, у прозорій глибині яких темніє, наче привид, тінь другого невидимого кристала. — Бережись, — повторила дівчина. — Роби те, що підказує тобі совість і серце, але будь обережним. Я не раджу тобі складати зброю, здаватись. Я б зневажала себе все життя, якби малодушно порадила: «Забудь про цей берил!» Але я боюсь… Мені здається, що трапиться щось лихе.
Вона здригнулась і тут же, поправляючи волосся, тихо промовила з посмішкою:
— Хай це лихе не станеться з тобою.
Через кілька хвилин їх наздогнали інші геологи: Вилю Власев вдав, що не помічає Андрія. Він спинився, вийняв блокнот-щоденник і записав під буквою «А», де була характеристика Андрія: «Дуже спритний і на рівній дорозі і в горах. Це треба мати на увазі при виборі його супутника. Може заморити будь-кого до смерті. Обличчя Рашеєвої було бліде, мабуть, від перевтоми сердечних м'язів!» Побачивши лаборантку з Андрієм, картограф Делчо Єнев нахмурився, але зразу ж підморгнув йому з виглядом змовника, — мовляв: «Продовжуй, я тебе розумію, не бійся!» А Павел Папазов відізвав Андрія вбік і запитав як ніколи холодним і різким тоном:
— Оце так ти додержуєш дисципліни?
— Чим це я порушив дисципліну? — здивувався Андрій.
— Чим? — парторг помовчав. — Ти дійсно наївний чи прикидаєшся наївним? Мені здається, що прикидаєшся, — продовжував він. — Тут не кабінет інженера Спиридонова. Тут такі номери не проходять безслідно, шановний! Ми серед природи, в горах, поблизу кордону, і тут етикет розуміють інакше. Тому скажу прямо, без зайвих слів: забороняю тобі деморалізувати людей своїм індивідуалізмом! Забороняю як парторг бригади! Що буде, коли кожен захоче відокремитись від колективу і блукатиме, де захоче і як захоче! Ми бригада чи якась банда? Ти — вперед, другий — назад, третій — наліво, — що вийде, скажи? Що буде, коли кожний з нас буде наслідувати твій приклад? Ти комуніст, твоя поведінка має бути бездоганною, ти повинен робити все, щоб згуртувати людей в одне неподільне ціле. А ти тікаєш від людей, проявляєш інтелігентський індивідуалізм, руйнуєш колектив! Хіба ж так можна?
Ці слова були дуже неприємні, дошкульні, але Андрій слухав, схиливши голову, «Правду каже, — думав він, — я зробив погано, відокремившись від колони і випередивши всіх». Зараз він почував себе в ролі гравця, якому суддя зробив слушне зауваження.
— Я ж говорив тобі цієї ночі, — продовжував Павел Папазов, — партійна організація обговорюватиме питання про твою поведінку, і ти не надійся, що тобі потуратимуть і пробачать твої дурощі. Я вже тобі порадив: опам'ятайся, — стань найбільш дисциплінованим, роби все можливе для спокутування своєї провини. Я любив тебе і тепер люблю, наперекір усьому, але востаннє повторюю: будь кращим із кращих! Не цурайся колег, дружи з ними, довіряй їм все, що в тебе на душі. Чому ти не порадився зі мною, перш ніж зробити такий недоречний вчинок з ескізом? Я б сказав Спиридонову, що ти не маєш ніяких серйозних даних і твоя гіпотеза поки що фантазія, і він би не вимагав від тебе ніяких геодезичних ескізів. До того ж, не треба було йти до нього з першою-ліпшою дурницею, що потрапила тобі під руку! Хіба ж не так? Нічого б не трапилось, якби ти заздалегідь порадився зі мною. Мені до вподоби дерзання молоді. Коли ти минулої осені заговорив про берил, я єдиний, ти це добре знаєш, не розсміявся тобі в очі. Не сміявся, хоч був певний, що це нісенітниця. Юнаки марять про подорожі у стратосферу, на Марс. І нехай! Найбільш неймовірна фантазія ліпша за міщанський спокій, пияцтво чи марнування часу на покер та бридж. Я завжди підтримував дерзання, але тебе, як видно, переоцінив. Ти дуже швидко втратив чуття реальності. Ти став надто самовпевненим і почав робити дурниці. Я тепер думаю так: якщо тебе не приборкати, то ти пропадеш, скрутиш собі в'язи. Мені не хочеться, щоб ти скрутив собі в'язи. І я не допущу, щоб ти ганьбив свій колектив, безчестив партію,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Коштовний камінь, Андрій Гуляшки», після закриття браузера.