Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
- Не час іще, але живо час надоспіє,- відповів Андрусь.
- А, живо, живо, нім сонце зійде, роса очі виїсть! Сам бачиш, що наші гнобителі, збагачені нашою працею, починають собі чимраз гордійше. Пора, щоб від нас мали хоть погрозу яку!
- Буде погроза,- сказав твердо і спокійно Андрусь.
- Яка? Коли? - роздалися з усіх боків питання.
- Се вже моя річ. Почуєте тоді, як діло зробиться, а наперед о тім говорити не приходиться,- відповів Андрусь.- А до обрахунку також недалеко. Адже мусить дубець підрости аж до хмари, щоби в него грім ударив. Чекайте ще троха… А тепер добраніч!
Всі побратими добре знали залізну, рішучу натуру Андруся Басараба, знали, що на його слові можна полягати, і не допитувались далі, а тільки зібралися до виходу.
- А ти, побратиме Прийдеволя, зістанься ту, щось тобі буду говорити,- сказав Андрусь, а на лиці бідного парубка блиснула якась радість, мов надія виходу з страшної муки.
Розійшлися побратими. Тільки старий Матій сидів у куті під стіною, а давно погасша люлька випала йому з зубів і лежала на поділку. Так само Андрусь і Бенедьо сиділи мовчки, кождий на своїм місці, кождий занятий своїми думками. Тільки Прийдеволя стояв коло порога з лицем мертвецьки блідим і з заломаними руками, стояв, як живий образ болю, і ока не зводив з Андруся Басараба, немов від нього ждав не знати якої пільги.
Матій перший приступив до молодого парубка.
- Що ж ти, небоже, гадаєш робити? - спитав він м’яким, співчуючим голосом. Прийдеволя глянув на нього з виразом непевності на лиці.
- Або ж я знаю, що робити та й що діяти? - відказав він зломаним голосом.- Смерть собі зроблю, як не зможу бодай пімститися на своїх ворогах!
- Скарж їх до суду, най злодії хоть посидять! - дорадив Матій.
- До суду? - обізвався понуро Андрусь.- Ну, також добра рада! До суду! І хоть би їх там і позасуджували, то що? Посидять по пару місяців та й вийдуть і ще вдвоє будуть мститися над людьми. Але чи їх позасуджують? За що буде їх скаржити в суді, коли сам не знає, що вони там дівці зробили? А хоть би й сто раз знав, то де має на се свідків, як їм докаже? А може, дівка сама, з власної волі, зробила собі смерть, або, може, бог знає, яка на то інша була причина? Ех, Матію, Матію, з твоїм судом!.. Ту треба іншого суду, іншої правди!..
На ті слова Матій, мов справді побитий, схилив сумно голову і зітхнув важко, немов помимо своєї волі і охоти мусив признати їх правду. А Прийдеволя ще пильніше глядів на Андруся і ледве чутно промовив:
- Так, побратиме, і я так гадав, що свідків нема ніяких!.. Ще коби хоть вона жила, господи, коби вона жила!.. Але ви знали, яка вона була горда та неподатлива, ніякої ганьби, ніякого згірдного слова не могла стерпіти!.. Ну, але що ж мені робити, що діяти?..
Андрусь взяв його за плече і відвів до кута, моргнувши Матієві, щоби відступився,- і відтак зачав йому щось стиха шептати до вуха. І видко, що немалої ваги мусили бути Андрусеві слова, коли молодий парубок від них зразу поблід ще дужче далі почервонів, а вкінці, тремтячи всім тілом, немов у зимниці, залився голосним плачем і, гаряче стискаючи Андрусеву руку, викрикнув:
- Так, твоя правда, братчику, іншого виходу нема! Так і зроблю, і най дієся зо мною божа воля!
- Тілько зручно, розважно і сміло, а нічого нема боятися! Всі ми під божим судом ходимо, божий суд на всіх рівний справедливий, тілько людський суд не такий! А тоді… тоді побачиш, що полегшає! Ну, а тепер іди вже, добраніч!
Прийдеволя мовчки поклонився і пішов.
Андрусь перейшовся кілька разів по хатині, силуючись надати свому лицю спокійний вираз, хоть, очевидно, і сам був до глибини зрушений. Далі приступив до Бенедя і випростувався перед ним в цілій своїй велетній поставі.
- Ну, ви бачили нашу роботу?
- Бачив.
- І що ж на все те скажете?
Бенедьо звісив голову, мов хотів зібрати докупи розсипані думки.
- З усего бачу, що ви щось страшне і велике задумали, хоть сам собі не можу вияснити, відки се у вас взялося.
- Відки взялося? Е, се довга гісторія, котра, впрочім, і не належить до річі.
- А відтак, чи буде у вас досить сил, щоби зробити те, що думаєте?
- Ми сіємо, а чи сім’я зародить утроє чи вдесятеро, сього не знаєм!
- А відтак… ще одно… (Бенедьо запинався в мові). Чи подумали ви…
- Над чим?
- Над тим, що саме найголовніше…
- Ну?
- Яка користь і для кого користь буде з вашої роботи?..
Андрусь пильно поглядів на Бенедя, а далі засміявся гірким сміхом:
- Ха, ха, ха, користь? А конче мусить бути користь?
- Ну, я так гадав,- відповів спокійно Бенедьо,- що коли що робиться, і розважно робиться, то тре й погадати, чи і для кого буде з того користь?
- Гм, вольно вам і так гадати! А я так гадаю: отсе мене тіснить ворог з усіх боків, виходу мені нема ніякого. Я набиваю стрільбу. Чи заб’ю нею ворога, чи себе самого, то мені все одно.
- Ні, ні, ні,- підхопив живо Бенедьо,- се так з вас говорить сліпа безвихідна розпука, а не розвага! Бо чи ж дійшло аж до того, що нема ніякого другого виходу? А хоть би діло й так стояло, то чи гадаєте, що се все одно - забити себе або забити ворога? Себе заб’єте - ворогові радість, ворогові легше та простовільніше!
Тепер на Андруся прийшла черга звісити важку голову і збирати думки докупи.
- Твоя правда! - сказав він вкінці до Бенедя.- Ту треба подумати. Хочеш бути нашим побратимом і думати разом з нами?
- Вашим побратимом, але не сліпим знарядом вашої волі.
-
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.