BooksUkraine.com » Публіцистика » Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук 📚 - Українською

Читати книгу - "Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук"

55
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Лексикон націоналіста та інші есеї" автора Микола Юрійович Рябчук. Жанр книги: Публіцистика / Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 25 26 27 ... 47
Перейти на сторінку:
мені зали­шає­ться ті­льки га­дати, чи він но­стальгує за Станіном, то­му що жодні ре­форми у нас не вдали­ся, а чи навпаки — жодні ре­форми у нас не вдали­ся, то­му що він (як і міль­йони поді­бних до ньо­го) но­стальгу­ють і досі за Станіном.

Пастка пате­рналі­зму

Як­що ві­ри­ти соціо­ло­гам [2013], понад чверть населе­н­ня Украї­ни (27%) згідна з твердже­н­ням, що «наш народ не змо­же обі­йти­ся без та­ко­го ке­рі­вни­ка, як Сталін, ко­трий при­йде й наведе поря­док». Ще 16% не мають що­до цьо­го чі­ткої думки. І ли­ше 57% із цим не згодні. Май­же четверти­на опи­та­них украї­нців (22%) стави­ться до по­статі Сталі­на пози­ти­вно і ли­ше 37% — не­га­ти­вно (ще 28% — байду­же). Понад трети­на (34%) вва­жає Сталі­на «му­дрим ке­рі­вни­ком, який привів СРСР до мо­гу­т­ності та про­ц­ві­та­н­ня» (не­згодні з цим твердже­н­ням — 47%).

Водночас — і це один із бага­тьох украї­нських парадоксів — абсо­лю­т­на більшість населе­н­ня (74% опи­та­них) знає про зло­чи­ни Сталі­на і по­годжу­є­ться, що він був «жорстоким, нелю­дським ти­раном, вин­ним у зни­щен­ні міль­йонів без­невин­них лю­дей» (не­згодні з цим твердже­н­ням ли­ше 13%). При­близно та­ка сама кі­лькість опи­та­них (15%) хо­ті­ла б «особи­сто жи­ти й пра­цю­вати при та­кому ке­рі­вни­ку краї­ни, як Сталін», нато­мість 73% — не хо­ті­ли б.

Ставле­н­ня украї­нців до Сталі­на — один із бага­тьох ла­к­му­сових папі­рців, який ви­сві­тлює глибоку амбі­валент­ність їхньої сві­до­мості, своєрідний аксі­о­ло­гі­чний вакуум, що виник унаслі­док дис­креди­та­ції старої імперсько-комуністи­чної си­стеми цін­ностей і водночас самодис­креди­та­ції нової си­стеми, пов’язаної з олі­га­рхі­чним капі­та­лі­змом та дис­фу­нк­ціональною на­ціональною державою. Той вакуум заповню­ють ула­мки рі­зних ідео­ло­гій, пере­дсу­дів та стерео­ти­пів, украй супере­ч­ли­вих і ча­сто взає­мови­клю­чних. Пате­рналізм ві­ді­грає в цій екле­кти­чній си­стемі чі­льну роль. Украї­нці, поді­бно до росі­ян, хо­ті­ли б державної опі­ки й «си­льної руки» (80% опи­та­них), але, на від­міну від росі­ян, не хо­ті­ли би при цьо­му жодно­го обме­же­н­ня громадя­нських свобод (ли­ше 36% опи­та­них по­годжу­вались на їхнє ча­сткове обме­же­н­ня заради «стабілі­за­ції»).

Кра­ща осві­та, мо­ло­д­ший вік та ви­ща урбанізованість істо­т­но впливають в обох краї­нах на прозахі­дну, вільнори­нкову, лі­бе­рально-демократи­чну орі­є­нта­цію респондентів, а про­те у ви­пад­ку Украї­ни ще більше на неї впливає те­ри­торі­альне роз­та­шу­ва­н­ня — особли­во йдеться про Захі­дний ре­гіон, а поча­сти й Центральний, де роз­та­шо­вана зокрема й сто­ли­ця. Від­носний успіх праворади­кально) партії «Свобода» на Заході й поча­сти в Центрі краї­ни не супере­чить уявлен­ню про ці ре­гіони як про лі­бе­ральні­ші порі­вня­но з Пів­днем і Сходом, оскільки авторита­ри­стська «Свобода» не має й близько на Заході то­го політи­чно­го впливу, що йо­го має на Пів­дні і Сході ма­фійноо­лі­га­рхі­чна Партія ре­гіонів у сою­зі з пере­формовани­ми промосковськи­ми комуністами.

Власне завдя­ки своїм центрально-захі­дним областям Украї­на у більшо­сті соціо­ло­гі­чних опи­тувань (зокрема й що­до ставле­н­ня до Сталі­на) помі­т­но від­рі­зня­є­ться від Росії. Так, у Захі­дному ре­гіоні є ли­ше 6% си­мпати­ків Сталі­на, у Центральному — 20%, у Пів­ден­ному — 28%, у Східному — 36%, ти­м­ча­сом як у Росії — 28% (трохи менше — в сто­ли­ці й вели­ких містах, значно більше — на пери­фе­рії). Так само і з те­зою про Сталі­на як «жорстоко­го, нелю­дсько­го ти­рана». Не по­годжу­є­ться з нею ли­ше 4% респондентів на Заході, 11% у Центрі, 16% на Пів­дні, 22% на Сході. У Росії та­ких респондентів — 20%. У те, що «наш народ не змо­же обі­йти­ся без та­ко­го ке­рі­вни­ка, як Сталін», на Заході ві­рить 9%, у Центрі — 30%, на Пів­дні — 33%, на Сході — 36%. У Росії в це ві­рить 30% опи­та­них.

Пів­тори Украї­ни

Про засадни­чу анти­совє­тськість Заходу, ко­трий за цін­нісни­ми орі­є­нта­ці­я­ми значно ближ­чий до Польщі і країн Балтії, ніж до Росії та Східної Украї­ни, напи­сано вже чи­мало. Нато­мість про особли­вості украї­нсько­го Центру, ко­трий від­рі­зня­є­ться від Сходу і Пів­дня не так ради­кально, а все ж соціально значу­що, — ві­до­мо менше. Захід був інкорпорований до СС­СР допі­ру після Другої сві­тової війни, завдя­ки чо­му за­знав істо­т­но меншої совє­ти­за­цїї та руси­фі­ка­ції, ніж ре­шта краю. Про­те ще ва­ж­ли­ві­шим для ре­гіону був йо­го досвід пере­бу­ва­н­ня у складі Першої й Другої Ре­чі Посполи­тої та, особли­во, Га­бс­бу­рзької імперії. За всі­єї «недоє­вропейськості» цих утворень, їхній державний устрій, політи­чна і правова ку­льтура, повся­к­ден­ний га­бі­тус засадни­чо від­рі­зня­ли­ся від тих, що бу­ли у Московському царстві, Російській імперії і, вре­шті, Совє­тському Сою­зі.

Принципова від­мін­ність украї­нсько­го Пів­дня і Сходу від ре­шти краю поля­гає в то­му, що він ні­ко­ли не мав іншо­го політи­чно­го і ку­льтурно­го досвіду, крім російсько-совє­тсько­го. Центр Украї­ни у цьо­му сенсі є проміж­ним ре­гіоном — він не був ані у складі між­воєн­ної Польщі, ані у складі Австро-Угорщи­ни, а про­те істори­чно нале­жав до польсько-ли­товської Ре­чі Посполи­тої, ін­ститу­ційний і ку­льтурний вплив якої (у ши­рокому значен­ні сло­ва) збе­рі­га­вся ще принаймні сто років після її зни­к­не­н­ня. Це стосує­ться не ли­ше Прав­обереж­жя, де польська шля­хта збе­рі­га­ла до­мінант­не станови­ще до 1860-х років, а й Лі­в­обереж­жя, де до­мінант­не станови­ще збе­рі­га­ли коза­цькі елі­ти. Ці елі­ти, варт нага­дати, політи­чно виводи­ли­ся з Геть­ман­щи­ни — квазі­державно­го утворе­н­ня під московським про­текторатом, яке в ін­ститу­ційному пла­ні бу­ло фа­кти­чною копією Ре­чі Посполи­тої (і, від­так, чу­жорі­дним ті­лом у рамках імперії, ко­тра зре­штою й лі­квідувала йо­го в 1764 ро­ці).

Ко­ло­ніза­ція Пів­дня та Сходу роз­поча­ла­ся при­близно в той самий час — після лі­квіда­ції імпері­єю Кри­мсько­го ха­нату, ко­трий, власне, й контро­лю­вав до то­го ча­су сьо­годні­шній пів­день та схід Украї­ни — так зване «Ди­ке Поле». Та­ким чи­ном російське до­міну­ва­н­ня на цих те­ренах виводи­ться більш-менш із то­го само­го ча­су, що й на Прав­обереж­жі та Лі­в­обереж­жі, — з кі­нця XVIII сто­лі­т­тя. І рі­зни­ця між сьо­годні­шнім Пів­днем і Сходом Украї­ни та її Центром походить не так із то­го, що бу­ло після їхньої інкорпора­ції до імперії, як із то­го, що бу­ло до, — з від­сут­ності будь-яко­го іншо­го досвіду (і ло­я­льності), крім імперсько­го, в одному ви­пад­ку, і з йо­го наявності — в другому.

Щоб поба­чи­ти цю рі­зни­цю, досить гляну­ти на електоральну мапу Украї­ни, де на Заході й у Центрі ось уже кі­льнад­цять років стабільно пере­мага­ють проукраї­нські/проє­вропейські партії й канди­дати (так звані «помаранче­ві»), а на Пів­дні та Сході — совє­то­фільські / проє­вразійські (Партія ре­гіонів та її сателі­ти-комуністи). Ко­жен, хоч трохи обі­знаний з істори­чною гео­графією, ле­г­ко поба­чить, що «помаранче­ва» Украї­на закі­нчу­є­ться там, де закі­нчу­вала­ся Річ Посполи­та й Геть­ман­щи­на і де почи­нало­ся «Ди­ке Поле».

Блиску­чий мі­кро­аналіз цьо­го ци­вілі­за­ційно­го, по суті, поділу проробив кі­лька років то­му Кійт Дарден (Keith Darden) у стат­ті «Imperial Legacies, Party Machines and Contemporary Voting in the 2010 Ukrainian Presidential Elections». Там він роз­глянув електоральну поведінку жи­телів Балтсько­го і Лю­ба­ші­всько­го ра­йонів на пів­ночі Одеської області, що ме­жу­ють із Він­ни­цькою. Особли­вістю цих ра­йонів є те, що по їхній те­ри­торії вздовж рі­ч­ки Коди­ми

1 ... 25 26 27 ... 47
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук"