Читати книгу - "Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Пастка патерналізму
Якщо вірити соціологам [2013], понад чверть населення України (27%) згідна з твердженням, що «наш народ не зможе обійтися без такого керівника, як Сталін, котрий прийде й наведе порядок». Ще 16% не мають щодо цього чіткої думки. І лише 57% із цим не згодні. Майже четвертина опитаних українців (22%) ставиться до постаті Сталіна позитивно і лише 37% — негативно (ще 28% — байдуже). Понад третина (34%) вважає Сталіна «мудрим керівником, який привів СРСР до могутності та процвітання» (незгодні з цим твердженням — 47%).
Водночас — і це один із багатьох українських парадоксів — абсолютна більшість населення (74% опитаних) знає про злочини Сталіна і погоджується, що він був «жорстоким, нелюдським тираном, винним у знищенні мільйонів безневинних людей» (незгодні з цим твердженням лише 13%). Приблизно така сама кількість опитаних (15%) хотіла б «особисто жити й працювати при такому керівнику країни, як Сталін», натомість 73% — не хотіли б.
Ставлення українців до Сталіна — один із багатьох лакмусових папірців, який висвітлює глибоку амбівалентність їхньої свідомості, своєрідний аксіологічний вакуум, що виник унаслідок дискредитації старої імперсько-комуністичної системи цінностей і водночас самодискредитації нової системи, пов’язаної з олігархічним капіталізмом та дисфункціональною національною державою. Той вакуум заповнюють уламки різних ідеологій, передсудів та стереотипів, украй суперечливих і часто взаємовиключних. Патерналізм відіграє в цій еклектичній системі чільну роль. Українці, подібно до росіян, хотіли б державної опіки й «сильної руки» (80% опитаних), але, на відміну від росіян, не хотіли би при цьому жодного обмеження громадянських свобод (лише 36% опитаних погоджувались на їхнє часткове обмеження заради «стабілізації»).
Краща освіта, молодший вік та вища урбанізованість істотно впливають в обох країнах на прозахідну, вільноринкову, ліберально-демократичну орієнтацію респондентів, а проте у випадку України ще більше на неї впливає територіальне розташування — особливо йдеться про Західний регіон, а почасти й Центральний, де розташована зокрема й столиця. Відносний успіх праворадикально) партії «Свобода» на Заході й почасти в Центрі країни не суперечить уявленню про ці регіони як про ліберальніші порівняно з Півднем і Сходом, оскільки авторитаристська «Свобода» не має й близько на Заході того політичного впливу, що його має на Півдні і Сході мафійноолігархічна Партія регіонів у союзі з переформованими промосковськими комуністами.
Власне завдяки своїм центрально-західним областям Україна у більшості соціологічних опитувань (зокрема й щодо ставлення до Сталіна) помітно відрізняється від Росії. Так, у Західному регіоні є лише 6% симпатиків Сталіна, у Центральному — 20%, у Південному — 28%, у Східному — 36%, тимчасом як у Росії — 28% (трохи менше — в столиці й великих містах, значно більше — на периферії). Так само і з тезою про Сталіна як «жорстокого, нелюдського тирана». Не погоджується з нею лише 4% респондентів на Заході, 11% у Центрі, 16% на Півдні, 22% на Сході. У Росії таких респондентів — 20%. У те, що «наш народ не зможе обійтися без такого керівника, як Сталін», на Заході вірить 9%, у Центрі — 30%, на Півдні — 33%, на Сході — 36%. У Росії в це вірить 30% опитаних.
Півтори України
Про засадничу антисовєтськість Заходу, котрий за ціннісними орієнтаціями значно ближчий до Польщі і країн Балтії, ніж до Росії та Східної України, написано вже чимало. Натомість про особливості українського Центру, котрий відрізняється від Сходу і Півдня не так радикально, а все ж соціально значущо, — відомо менше. Захід був інкорпорований до СССР допіру після Другої світової війни, завдяки чому зазнав істотно меншої совєтизацїї та русифікації, ніж решта краю. Проте ще важливішим для регіону був його досвід перебування у складі Першої й Другої Речі Посполитої та, особливо, Габсбурзької імперії. За всієї «недоєвропейськості» цих утворень, їхній державний устрій, політична і правова культура, повсякденний габітус засадничо відрізнялися від тих, що були у Московському царстві, Російській імперії і, врешті, Совєтському Союзі.
Принципова відмінність українського Півдня і Сходу від решти краю полягає в тому, що він ніколи не мав іншого політичного і культурного досвіду, крім російсько-совєтського. Центр України у цьому сенсі є проміжним регіоном — він не був ані у складі міжвоєнної Польщі, ані у складі Австро-Угорщини, а проте історично належав до польсько-литовської Речі Посполитої, інституційний і культурний вплив якої (у широкому значенні слова) зберігався ще принаймні сто років після її зникнення. Це стосується не лише Правобережжя, де польська шляхта зберігала домінантне становище до 1860-х років, а й Лівобережжя, де домінантне становище зберігали козацькі еліти. Ці еліти, варт нагадати, політично виводилися з Гетьманщини — квазідержавного утворення під московським протекторатом, яке в інституційному плані було фактичною копією Речі Посполитої (і, відтак, чужорідним тілом у рамках імперії, котра зрештою й ліквідувала його в 1764 році).
Колонізація Півдня та Сходу розпочалася приблизно в той самий час — після ліквідації імперією Кримського ханату, котрий, власне, й контролював до того часу сьогоднішній південь та схід України — так зване «Дике Поле». Таким чином російське домінування на цих теренах виводиться більш-менш із того самого часу, що й на Правобережжі та Лівобережжі, — з кінця XVIII століття. І різниця між сьогоднішнім Півднем і Сходом України та її Центром походить не так із того, що було після їхньої інкорпорації до імперії, як із того, що було до, — з відсутності будь-якого іншого досвіду (і лояльності), крім імперського, в одному випадку, і з його наявності — в другому.
Щоб побачити цю різницю, досить глянути на електоральну мапу України, де на Заході й у Центрі ось уже кільнадцять років стабільно перемагають проукраїнські/проєвропейські партії й кандидати (так звані «помаранчеві»), а на Півдні та Сході — совєтофільські / проєвразійські (Партія регіонів та її сателіти-комуністи). Кожен, хоч трохи обізнаний з історичною географією, легко побачить, що «помаранчева» Україна закінчується там, де закінчувалася Річ Посполита й Гетьманщина і де починалося «Дике Поле».
Блискучий мікроаналіз цього цивілізаційного, по суті, поділу проробив кілька років тому Кійт Дарден (Keith Darden) у статті «Imperial Legacies, Party Machines and Contemporary Voting in the 2010 Ukrainian Presidential Elections». Там він розглянув електоральну поведінку жителів Балтського і Любашівського районів на півночі Одеської області, що межують із Вінницькою. Особливістю цих районів є те, що по їхній території вздовж річки Кодими
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук», після закриття браузера.