Читати книгу - "Оповіді визволителя"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Тим часом дивізія почала отримувати ці самі приписні машини. Те, що ми отримували, було чистим знущанням. Це були машини, які з конвеєрів заводів колись надходили до армії. Переважна більшість машин, які йдуть до армії, ставиться в тривалу консервацію. Після 10 років зберігання їх переводять в розряд звичайних армійських машин, а нові, які прибувають з заводів, консервують. Після трьох, чотирьох, а іноді і п’яти років нещадної армійської експлуатації в умовах цілковитого бездоріжжя машини визнаються остаточно непридатними до експлуатації і тільки після цього надходять в сільське господарство, проте кожна з них перебуває на військовому обліку і зобов’язана повернутися в армію при мобілізації.
У 1968 році перед походом до Чехословаччини ми отримували машини, випущені в 1950 і 1951 роках. За час їхнього життя Малєнков змінив Сталіна, Хрущов — Малєнкова, а Брежнєв — Хрущова. За час їхнього життя Радянський Союз здійснив титанічний ривок в космос, запустивши супутника і Гагаріна, а потім, вичерпавши всі переваги раптовості і трофейної німецької технології, відмовився від подальшої космічної гонки. А ці старенькі машини все жили й жили, все чекали свого часу.
І ось їхній час настав!
4
Після отримання «бойової техніки» піхоті заборонили виходити з лісів. На дорогах і в полях тренувалися тільки танкісти, артилерія і один парадний батальйон на бронетранспортерах. Всі інші стояли уздовж лісових просік і на лісових галявинах. Можливо, з космосу це виглядало грізно. Але не на землі. Командування боялося перелякати місцевих жителів видом нашого воїнства. Товсті солдати, які забули все, ненавчені і недисципліновані, на старих, до краю зношених різнотипних машинах, пофарбованих у всі кольори веселки. Треба віддати належне радянським військовим керівникам: жодна з цих «диких дивізій» не тільки не з’явилася в Європі, а й не переміщалася вдень територією Радянського Союзу. Їхнє існування принесло радянському керівництву чималий політичний капітал: американці бачили з космосу нові і нові дивізії, які росли, ніби ті гриби. Їхня розвідка бачила потужні танкові колони на дорогах і передбачала, що в лісах стоять незліченні полчища піхоти. Так воно і було. Тільки сила була неорганізованою, некерованою, а головне, не здатної воювати.
Після першого етапу мобілізації — доукомплектування частин і з’єднань, почався другий етап — розгортання нових підрозділів, частин і з’єднань.
Резервісти продовжували прибувати, «бойова техніка» також. Підрозділи розбухали, і в одну прекрасну ніч раптом отримували наказ роздвоїтися. При цьому заступник командира дивізії ставав командиром нової дивізії, заступник начальника штабу перетворювався в начальника штабу нової дивізії другого формування, як це називалося офіційно. Командири батальйонів в цю ніч ставали командирами полків, а командири рот — командирами батальйонів. Біда була лише в тому, що командири взводів, зі студентів, які ніколи не бачили армії, ставали вже не взводними, а ротними командирами. На взводи ж висувалися сержанти з резервістів.
Після поділу надвоє кожен полк і кожна дивізія знову починали етап доукомплектування, тільки цього разу резервістами більш старших вікових груп і ще більш старими машинами.
Кількість резервістів ставала загрозливою, армія остаточно втрачала своє обличчя.
З тими дивізіями, які призначалися для визвольного походу в Чехословаччину, цього, звичайно, не відбувалося, а коли й відбувалося, то в значно меншій мірі. Нам від цього було, однак, не легше. Ті дивізії потрібно було також якось доукомплектовувати, і ми раптом з жахом бачили, що з наших тепер уже двох дивізій почали потроху забирати людей і техніку — звичайно, найкращих людей і кращу техніку. З танкових екіпажів, які вдалося з таким зусиллями згуртувати, стали забирати стройових солдатів, заміщаючи їх резервістами.
Через пару днів хвиля ця докотилася і до нас. З сорока бронетранспортерів двадцять наказано було підготувати до відправки в Прикарпатський військовий округ. Ще через день 12 молодих кадрових офіцерів отримали наказ про переведення до Прикарпаття. А за ними пішло й пішло. Кожен день приносив новини: забрали всіх водіїв танків, забирають кадрових зв’язківців, забирають начальників штабів батальйонів. У лісі дивізія стояла вже другий місяць. Резервісти прибували. Дисципліна падала. Прийшов наказ про створення в кожній дивізії польових трибуналів. Мабуть, до цього моменту кількість «диких дивізій» настільки зросла, і кожна з них була настільки знекровлена постійним відтоком кадрових офіцерів, сержантів і солдатів, що всім цим воїнством вже неможливо було керувати інакше, ніж через трибунали.
5
Трибунали відновили порядок, та не вишкіл військ. Щоденні тренування тривали. У нашому полку виникли нові труднощі. Після відправки половини бронетранспортерів у нас залишилося тільки двадцять машин. По два віддали командирам другого і третього батальйонів, а 16 залишилося в першому. Розділили їх по-братерськи: один командиру батальйону і по п’ять в кожну роту. У роті 76 осіб. Кожен бронетранспортер вміщує теоретично по 15 осіб, крім водія, так що розмістити всіх можна. Теоретично. На практиці ж перший БТР йде командиру роти, і в ньому разом з командиром розміщуються замполіт, санінструктор, кулеметне відділення роти з дуже великим запасом набоїв і старшина роти з усім ротним майном. Командирський БТР не тільки був повністю забитий всередині, а ще й зверху весь обвішаний ящиками, бочками, каністрами.
На три інших взводи, по 22 людини в кожному, припадали чотири бронетранспортери, що залишилися: по одному на взвод і один на залишки всіх трьох взводів. Те, що в бою взводи і відділення виявляться розірваними
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Оповіді визволителя», після закриття браузера.