Читати книгу - "Українська Повстанська Армія і Армія Крайова: Протистояння в Західній Україні (1939-1945 рр.)"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Із загального протиборства між українцями та поляками більшість щойно згаданих авторів виокремлюють також внутрішню боротьбу в самому українському середовищі, яка, на їхню думку, була розв’язана бандерівською спецслужбою і яка значною мірою перетворила національно-визвольні змагання за Україну на громадянську війну. Про це в мемуарах пишуть, скажімо, Г. Стецюк, М. Подворняк, та особливо багато місця цій проблемі приділяє у своїх спогадах активний учасник цих змагань на Волині Микола Куделя. Причому останній не переносить практику згаданих спецслужб на весь український повстанський рух. «Я прошу, благаю тих добродіїв, які будуть читати ці рядки спомину, нехай не подумають мене обвинувачувати у неприхильності чи ворожнечі до вояків-повстанців, які були у Бандерівській Повстанській Армії (БПА) — вони для мене святі. Їх безсмертні, героїчні подвиги у безвиглядних боях були такими, яким не може рівнятися жодна нація» — підкреслює автор[129].
Із мемуарної літератури, авторами якої були учасники польського повстанського руху, а нерідко водночас і українсько-польського протиборства в Західній Україні в роки війни, нами використано праці М. Фіялки, Г. Цибульського, В. Кобилянського, Я. Хофмана, А. Оліви, В. Романовського, Т. Штумберк-Рихтера, В. Пеховської, С. Пемпеля та багатьох інших[130].
Не залишилась, зокрема, не поміченою нами думка Ст. Вронського, висловлена ним у передмові до першого видання 1966 р. (хоча ми користувалися п’ятим виданням 1990 р.) книги спогадів «Червоні ночі» керівника однієї з найбільших та найвідоміших польських баз самооборони на Волині в поселенні Пшебраже Г. Цибульського, яка стосується самої суті досліджуваної теми, а саме: «Якби в оглядовому часі не існувало програми та дій АК, що мали своєю метою повернення цих земель до Польщі, лише пам’ять про національне гноблення у міжвоєнний період, навіть враховуючи зусилля гітлерівців, не була б у стані викликати таку масову різанину польської людності, здійснювану фанатичною націоналістичною стихією». Ст. Вронському належить і цікава стаття про суспільно-економічні відносини на Волині напередодні Другої світової війни[131].
З радянської мемуаристики до дослідження було залучено, насамперед, книги спогадів командувачів радянських і польсько-радянських партизанських загонів, що діяли в західноукраїнському регіоні в роки війни, Д. Медведєва, М. Наумова, М. Прокоп’юка, О. Федорова, Ю. Собесяка та інших[132]. Останні чимало уваги приділили висвітленню питань про взаємини радянських партизанів з місцевою українською та польською людністю, а також стосовно оборони поляків під час нападів на них формувань УПА.
Корисними для знайомства із загальною картиною становища українського і польського народів під час війни виявилися різнопланові за характером праці, підготовлені у різні роки, таких українських і польських авторів: К. Паньківського, І. Кедрина, У. Самчука, Ф. Пігідо-Правобережного, А. Чайковського, Ю. Гарлінського, Ч. Лучака, Ч. Бжози та інших[133]. Було також використано деякі довідкові видання[134].
Розділ III
УКРАЇНСЬКІ І ПОЛЬСЬКІ САМОСТІЙНИЦЬКІ ВІЙСЬКОВО-ПОЛІТИЧНІ СИЛИ В 1939–1941 рр.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Українська Повстанська Армія і Армія Крайова: Протистояння в Західній Україні (1939-1945 рр.)», після закриття браузера.